Táto stránka vznikla v spolupráci inštitútu INEKO a zdravotnej poisťovne Dôvera. Určená je najmä pre odbornú verejnosť zaujímajúcu sa o zdravotníctvo. Stránka má podporiť diskusiu o súčasnom systéme zdravotníctva a možnostiach jeho zlepšenia, sprostredkovať názory jednotlivcov a organizácií (vrátane INEKO), ako aj relevantné fakty a literatúru. Podľa vzájomnej dohody Dôvera nezasahuje do výstupov INEKO uvedených na tejto stránke.
Odznačikovú protikorupčnú kampaň LOZ vnímame ako symbolickú akciu, ktorá síce čiastočne poukazuje na problém korupcie v zdravotníctve, ale nebude mať na jej znižovanie v nemocniciach nejaký zásadnejší vplyv. Lekárski odborári kampaňou deklarujú boj proti korupcii, ale oveľa viac by mu pomohli, keby napríklad dobrovoľne zverejňovali o sebe všetky konflikty záujmov - všetky peňažné či nepeňažné príjmy od farmafiriem, stretnutia s nimi, vedľajšie úväzky a pod.
Kým v krajinách vyspelého sveta sa v nemocnici nakazí približne 5 až 10% hospitalizovaných, na Slovensku sa minulý rok infikovalo v zdravotníckych zariadeniach viac ako 6-tisíc ľudí, čo tvorí asi len 0,5% zo všetkých nemocničných pacientov.
Pozn. INEKO: Takáto veľká disproporcia nebude pravdepodobne výsledkom hygienickejšieho prostredia v slovenských nemocniciach, ale tým, že u nás sa tzv. nozokomiálne nákazy (teda v nemocnici získané infekcie) len neochotne priznávajú, a preto je ich deklarovaný výskyt v SR výrazne podhodnotený.
Medzi najhlavnejšie príčiny, prečo ľudia nenahlasujú úradom protiprávne korupčné konania, patrí určite nedôvera ľudí, že ich podnet
by sa rýchlo, nestranne a aj s vyvodením sankcií a zodpovednosti
vyriešil. Systémovým opatrením ako znižovať korupciu v slovenskom zdravotníctve je
však postupné znižovanie vplyvu štátu v oblasti vlastíctva zdravotníckych zariadení a zdravotnej poisťovne. Štát by sa mal
v
zdravotníctve sústrediť najmä na určovanie regulačných pravidiel a dozornú činnosť.
V sobotu som sa zobudil so zapáleným a celkom červeným pravým okom. Na pohotovosť nepúšťajú každého. Musel som tam najprv zavolať, čakal som asi 3 minúty a potom ma prepojili na lekára. Ten sa ma povypytoval na všetko možné aj nemožné, volal som s ním asi 5 minút v kuse a na konci pán doktor usúdil, že nie je treba prísť osobne, že bude stačiť, keď si zájdem do jednej konkrétnej lekárne, že tam už na mňa budú čakať kvapky do oka proti infekcii.
Problémom je, že vláda SR Zoznam zdravotných výkonov do dnešného dňa nevydala, a teda vlastne neexistuje právny predpis, ktorý by určoval, minimálne ktoré výkony je lekár povinný vykonať. Z toho vyplýva, že lekár nevie presne, aké minimum musí pri tej ktorej diagnóze vykonať. Ak Zoznam zdravotných výkonov neexistuje, kto potom určí, či liečba bola nastavená správne alebo nie?