O odznačikovej protikorupčnej kampani lekárov

Stanislava Harkotová, Aktuálne.sk:
Rada by som sa na Vas obratila s takou otazkou ohladne protikorupcnych kampani, ktoru rozbehli jednak LOZ a jednak jeden z lekarov v Ziline. Ide o tie odznaciky s posolstvom, ze lekar neberie uplatky.
Chcem sa preto opytat, ci takato kampan moze mat realne nejaky vplyv na znizovanie podielu korupcie v nemocniciach, alebo skor ide o nejake rozbehnutie diskusie o probleme? Ako mozno vnimat taketo iniciativy, ktore vychadzaju z radov samotnych lekarov?


Dušan Zachar, INEKO:
Odznačikovú protikorupčnú kampaň LOZ vnímam ako symbolickú akciu, ktorá síce čiastočne poukazuje na problém korupcie v zdravotníctve, ale nebude mať na jej znižovanie v nemocniciach nejaký zásadnejší vplyv. Lekárski odborári kampaňou deklarujú boj proti korupcii, ale oveľa viac by mu pomohli, keby napríklad dobrovoľne zverejňovali o sebe všetky konflikty záujmov - všetky peňažné či nepeňažné príjmy od farmafiriem, stretnutia s nimi, vedľajšie úväzky a pod.

Systémovým riešením ako znižovať korupciu v slovenskom zdravotníctve je však sfunkčnenie a nestrannosť súdnictva a postupné znižovanie vplyvu štátu v oblasti vlastníctva zdravotníckych zariadení a zdravotnej poisťovne. Štát by sa mal v zdravotníctve sústrediť najmä na určovanie regulačných pravidiel a dozornú činnosť.

Komentár bol zverejnený 19.4.2013 v článku na portáli Aktuálne.sk.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS