Zaujalo nás 2009

Zdravotné poisťovne začali preplácať pacientom časť ceny niektorých drahých liekov iba počas obmedzeného obdobia.
Zdravotné poisťovne začali preplácať pacientom časť ceny niektorých drahých liekov iba počas obmedzeného obdobia. Napríklad rok. Potom už nie. Ide napríklad o niektoré lieky pri dlhotrvajúcich chorobách srdca a ciev, obličiek či pri osteoporóze. Po uplynutí časového limitu si už pacient musí hradiť z vlastného vrecka ich plnú cenu.

Pravda 21.12.2009, Poisťovne už hradia niektoré lieky iba jeden rok
 
Od januára môžu zdravotné poistenie poskytovať namiesto piatich tri poisťovne.
Od januára môžu zdravotné poistenie poskytovať namiesto piatich tri poisťovne. Protimonopolný úrad včera povedal, že nebude brániť zlučovaniu štátnych ani súkromných poisťovní. Dôvodom je, že „nevykonávajú hospodársku činnosť, preto ani ich zlučovanie nemôže ohroziť hospodársku súťaž"... Súkromné poisťovne Dôvera a Apollo... ale ani tak ešte nemajú zelenú. Rozhodujúce slovo má Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten začiatkom mesiaca schválil spojenie štátnych poisťovní.

SME 8.12.2009, Protimonopolný úrad nebráni zlučovaniu
 
Skupina J&T predala svoje podiely v nemocniciach (bratislavskej) spoločnosti VFSolution.
Skupina J&T predala svoje podiely v nemocniciach (bratislavskej) spoločnosti VFSolution.Súčasťou transakcie je predaj 100-percentného podielu v spoločnosti Svet zdravia a ďalších spoločnostiach, prostredníctvom ktorých skupina J&T prevádzkovala Železničnú nemocnicu Košice, Železničnú nemocnicu Bratislava, Nemocnicu arm. gen. L. Svobodu vo Svidníku, Nemocnicu Andreja Leňa v Humennom a ďalšie menšie zdravotnícke zariadenia a prevádzky..."Zmeny legislatívy a vôbec prostredia v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti nám neumožnili realizovať naše zámery v plnej miere," vysvetľuje dôvody predaja akcií jeden zo zakladateľov skupiny Ivan Jakabovič.

SME 1.12.2009
 
Návratnú finančnú výpomoc na oddlženie získa napokon 25 zdravotníckych zariadení.
Návratnú finančnú výpomoc na oddlženie získa napokon 25 zdravotníckych zariadení. Celkovo štát na tento účel poskytne viac ako 130,178 mil. eur. Rozhodlo o tom Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) na čele s Richardom Rašim... Finančné prostriedky prídu na účty žiadateľov už do konca roka 2009. Zdravotnícke zariadenia ich môžu použiť len na úhradu záväzkov po lehote splatnosti na úrovni istiny so stavom k 30. septembru minulého roka. Výpomoc bude mať splatnosť 15 rokov s možnosťou odkladu začatia splácania o dva roky.

SME.sk 30.11.2009, Oddlžovať sa bude 25 nemocníc
 
Brusel minulý týždeň začal voči Slovensku konanie.
Brusel minulý týždeň začal voči Slovensku konanie... „Zdá sa, že uvalenie absolútneho zákazu na súkromné zdravotné poisťovne používať zisky inak ako na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, predstavuje neodôvodnené obmedzenie slobody pohybu kapitálu,“ povedal ešte minulý týždeň hovorca eurokomisára Oliver Drewes... Analytikom v Bruseli sa nepáči ani to, že na jednej strane zdravotným poisťovniam vláda obmedzila nakladanie so ziskom, no stratu musia zaplatiť z vlastného kapitálu.

SME 27.11.2009, Kritika z Bruselu postoj vlády nemení
 
Vláda v stredu podporila návrh zlúčenia dvoch štátnych zdravotných poisťovní - Všeobecnej (VšZP) a Spoločnej zdravotnej poisťov
Vláda v stredu podporila návrh zlúčenia dvoch štátnych zdravotných poisťovní - Všeobecnej (VšZP) a Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP). Súhlasila aj s tým, aby v budúcom roku percentuálne klesli zdravotné odvody platené za poistencov štátu na 4,78 percenta priemernej mzdy z tohtoročných 4,9 percenta... K zlučovaniu by sa mal vyjadriť aj Protimonopolný úrad. Výsledok jeho analýzy trhu nie je pre štát vopred predvídateľný. Spolu s návrhom zmeny zákona tak vláda posiela do parlamentu aj návrh, aby sa zmeny prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní. Tak, aby sa Všeobecná stala právnym nástupcom Spoločnej zdravotnej poisťovne od začiatku budúceho roka... Spojenie od januára plánujú tiež súkromné poisťovne Dôvera a Apollo.

eTrend.sk 18.11.2009, Vláda urýchľuje zlúčenie zdravotných poisťovní
 
Ako informovala ČTK, poisťovňu od začiatku budúceho roka zmení približne 126-tisíc ľudí, pričom čistý prírastok zaznamená len p
Ako informovala ČTK, poisťovňu od začiatku budúceho roka zmení približne 126-tisíc ľudí, pričom čistý prírastok zaznamená len poisťovňa Apollo. Tej má pribudnúť zhruba 40-tisíc klientov, od budúceho roka by už ale mala byť súčasťou zdravotnej poisťovne Dôvera. Najviac klientov, viac ako 31-tisíc, stratia dve štátne poisťovne, ktoré sa tiež majú od budúceho roka zjednotiť.

eTrend 3.11.2009, Zdravotnú poisťovňu zmenilo 126-tisíc ľudí
 
Čakáte na nový bedrový kĺb? Oplatí sa obvolať si viaceré nemocnice a zistiť, ako dlho bude trvať, kým sa dostanete na rad.
Čakáte na nový bedrový kĺb? Oplatí sa obvolať si viaceré nemocnice a zistiť, ako dlho bude trvať, kým sa dostanete na rad. Podľa prieskumu Health Policy Institute môžete ušetriť aj tri roky času... "Najskorší termín pri totálnej endoprotéze bedrového kĺbu nám bol ponúknutý o tri mesiace, pričom u iného poskytovateľa to bolo až o tri roky,“ hodnotí Simona Frisová z HPI... Z prieskumu vyplýva, že čakacie lehoty sa v porovnaní s minulým rokom zhoršili.

HN 2.11.2009, Čakanie na operácie sa predlžuje, tvrdí prieskum
 
Záznam so svojimi zdravotnými údajmi, grafmi či röntgenovými snímkami si pacienti po novom budú môcť pozrieť aj doma na obrazov
Záznam so svojimi zdravotnými údajmi, grafmi či röntgenovými snímkami si pacienti po novom budú môcť pozrieť aj doma na obrazovke počítača. Umožniť to má elektronická zdravotná knižka. Ministerstvo zdravotníctva... už návrh zákona dalo pripomienkovať... Pred niekoľkými dňami na zhotoviteľa systému elektronickej zdravotnej knižky vyhlásilo tender v hodnote vyše 33 miliónov eur (takmer miliarda korún). Prvé praktické výsledky by sa mali ukázať o rok. Do roku 2013 by mala elektronická karta postupne nahradiť papierovú.

SME 17.10.2009, Zdravotnú kartu nahradí internet
 
Do nemocníc sa vrátili poplatky za vstup do ordinácie.
Do nemocníc sa vrátili poplatky za vstup do ordinácie. Poplatok 50 korún (1,66 eura) zaplatí pacient, aby sa dostal k lekárovi, ktorého práve potrebuje. Niektorí praktickí lekári začali vyberať peniaze za to, že prednostne vystavia chorému takzvaný výmenný lístok, a to aj bez vyšetrenia. Iba s lístkom potom môže ísť pacient napríklad ku kožnému alebo k ortopédovi. Hoci rezort zdravotníctva tvrdí, že lekár poplatky za výmenné lístky vyberať nemôže, v praxi to funguje inak... Na poplatok za výmenný lístok majú lekári povolenie od samosprávneho kraja.

Pravda 9.10.2009, Zrušené poplatky nahradili poplatky
 
Mzdy zamestnancov fakultných nemocníc pôjdu hore.
Mzdy zamestnancov fakultných nemocníc pôjdu hore. Vyplýva to z vyjadrenia rozhodcu v spore zdravotníckych zariadení a odborárov. Mzdy pritom budú rásť o 2,5 percenta v dvoch etapách, k 1. novembru tohto roku a k začiatku apríla budúceho roku.

eTrend 7.10.2009, Mzdy vo fakultných nemocniciach sa zvýšia
 
Očný jačmeň.
Očný jačmeň. Nepríjemný hnisavý zápal, ktorý sa v mnohých prípadoch končí operačným zákrokom. Mali by však pacienti hociktorej zo štátnych nemocníc zaň platiť? Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že nie... V niektorých nemocniciach však od septembra zaviedli za tento výkon poplatok. Ten má hodnotu až 50 eur (1 506 Sk)... „Poplatky vyberáme podľa cenníka nadštandardných služieb ministerstva zdravotníctva. Ten platí od januára tohto roka,“ informovala hovorkyňa (bratislavskej fakultnej) nemocnice Rút Geržová. Ani podľa nej operačný zákrok súvisiaci s vybratím očného jačmeňa nie je spoplatňovaný. Platí sa však v tom prípade, ak lekár rozhodne, že ide o estetickú operáciu.

Pravda 2.10.2009, Jačmeň v oku môže vyjsť pacienta veľmi draho<
 
Podľa analytika INEKO Petra Goliaša sa zlúčením (Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne) posilní mono
Podľa analytika INEKO Petra Goliaša sa zlúčením (Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne) posilní monopol vo verejnom zdravotnom poistení. "Zhoršujeme podmienky pre súťaž zdravotných poisťovní, ktorá by ich viedla k zvyšovaniu kvality poskytovanej starostlivosti,“ tvrdí Goliaš. Zníženie konkurencie podľa neho pocítia najmä lekári, ktorým veľká poisťovňa bude môcť nanútiť nevýhodnejšie ceny. "To bude mať vplyv na zhoršovanie kvality zdravotnej starostlivosti.“

HN 1.10.2009, Štátny gigant dostal injekciu
 
Všeobecná zdravotná poisťovňa získa od štátu podporu vo výške 65,1 milióna eur.
Všeobecná zdravotná poisťovňa získa od štátu podporu vo výške 65,1 milióna eur. Rozhodla o tom na dnešnom zasadaní vláda... Kabinet odklepol finančnú injekciu pre poisťovňu v rámci Projektu zlúčenia Všeobecnej zdravotnej a Spoločnej zdravotnej poisťovne. Podľa materiálu by mala jedna štátna poisťovňa vzniknúť k 1. januára budúceho roka.

eTrend.sk 30.9.2009, Všeobecná dostane od štátu 65 miliónov eur
 
Avizované znižovanie percenta odvodov za poistencov štátu by sa malo stať realitou.
Avizované znižovanie percenta odvodov za poistencov štátu by sa malo stať realitou. Informácie... potvrdil minister financií Ján Počiatek. Napriek zníženému percentu odvodov však tvrdí, že celkový príspevok štátu takmer za tri milióny ľudí bude vyšší ako v tomto roku. Vysvetľuje to tým, že priemerná mzda, z ktorej sa odvody vypočítavajú, z roka na rok rastie... Vláda nebude na budúci rok platiť päť percent z priemernej mzdy, ako plánovala v programovom vyhlásení, ale len 4,78 percenta.

HN 30.9.2009, Počiatek priznal nižšie odvody za poistencov štátu
 
Slovensko si medzi zdravotníctvami v Európe pohoršilo.
Slovensko si medzi zdravotníctvami v Európe pohoršilo. Ako informoval Úrad pre ochranu pacientov, Slovensko podľa Európskeho zdravotníckeho užívateľského indexu 2009 (EHCI) si pohoršilo o šesť miest. V každoročnom prieskume európskych zdravotníctiev tak Slovensko skončilo na 28. mieste z 33 štátov.

webnoviny.sk 28.9.2009, Slovensko si medzi zdravotníctvami v Európe pohoršilo
 
Zvyšovanie miezd v malých nemocniciach by znamenalo ich húfnu likvidáciu.
Zvyšovanie miezd v malých nemocniciach by znamenalo ich húfnu likvidáciu... Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marian Petko... zopakoval, že kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa s odborármi považujú za neuzavretú a v budúcnosti sa ňou preto nebudú riadiť. Mzdy v malých nemocniciach by podľa rozhodnutia rozhodcu mali rásť o približne 8, respektíve 6 %. Zvyšovanie bolo nariadené v dvoch etapách, k 1. septembru tohto roka a k začiatku marca budúceho roka... Odborári uvedené závery privítali, už pri ich zverejnení však hovorili o obavách z ich dodržiavania.

topky.sk 24.9.2009, Mzdy v nemocniciach sa zatiaľ zvyšovať nebudú
 
Služby lekárskych pohotovostí zatiaľ ostanú ľuďom k dispozícii naďalej počas celej noci.
Služby lekárskych pohotovostí zatiaľ ostanú ľuďom k dispozícii naďalej počas celej noci. Poslanec najsilnejšej vládnej strany Smer-SD Jozef Valocký, ktorý ich chcel skrátiť do 24:00, svoj návrh stiahol. Vyhlásil, že nechce, aby normu zneužívala na svoje zviditeľnenie sa opozícia... Návrh (pritom) privítali zástupcovia zdravotníkov. Po službách na pohotovosti totiž lekári neraz nastupujú do svojej ambulancie, a tak strávia v práci nepretržite aj 32 hodín. Sťažovali sa aj na údajne nízke platby za prácu na pohotovosti. V priemere zarábali asi 70 centov (21,09 Sk) za hodinu, pričom za primeranú by považovali odmenu 20 eur (602,52 Sk) za rovnaký čas...

Pravda 16.9.2009, Služby na pohotovosti ostávajú po starom...
 
Už v súčasnosti je koncentrácia na poistnom trhu relatívne vysoká.
Už v súčasnosti je koncentrácia na poistnom trhu relatívne vysoká. Štandardný súhrnný ukazovateľ koncentrácie na trhu, takzvaný Herfindahlov index, dosahuje v súčasnosti hodnotu približne nula celá tridsaťsedem, pričom nula znamená dokonalú konkurenciu a jedna znamená absolútny monopol, teda zodpovedá približne situácii, kedy by boli na trhu dajme tomu tri poisťovne, veľmi zjednodušujem... Bežná prax európskych aj amerických regulačných úradov je, že ak je tento ukazovateľ vyšší ako nula celá osemnásť, akákoľvek ďalšia koncentrácia... je podrobená veľmi prísnemu skúmaniu... V prípade, ak dôjde ku zlúčeniu Dôvery a Apolla a Všeobecnej zdravotnej a Spoločnej zdravotnej poisťovne, táto hodnota stúpne nad hodnotu nula celá päť, čo je už hodnota, ktorá prekračuje hodnotu symetrického duopolu, teda dvoch rovnako veľkých firiem... V takom prípade teda má zmysel sa pýtať, že či sa stále jedná o konkurenčný trh, alebo to je už niečo, čo sa viacej blíži systému monopolného zdravotného poistenia.

TA3 10.9.2009, Analýzy a trendy: Zdravotníctvo očami ekonómov
 
Udržení a zlepšení úrovně zdravotní péče v ČR.
Udržení a zlepšení úrovně zdravotní péče v ČR... nebude výhradně z veřejných zdrojů dosažitelné... Spoluúčast populace na krytí nákladů na zdravotní péči... je tedy nevyhnutelná... Současný pluralitní model veřejnoprávních zdravotních pojišťoven má ekonomický smysl tehdy, pokud připustí reálnou cenovou konkurenci, neboť pluralita bez soutěže při minimální diferenciaci „pojistného produktu“ a navazujících služeb de facto postrádá opodstatnění. Řešením je zavést dvousložkové pojistné podle současného holandského modelu a zároveň podstatně sofistikovanější klíč pro přerozdělování vybraného pojistného. Jedno bez druhého nebude fungovat, soutěž nebude dobrým sluhou, ale velmi zlým pánem... Dlouhodobě je finančně zcela neúnosné ignorovat skutečnost, že stále významnější část výdajů na zdravotní péči kauzálně souvisí s životním stylem jednotlivce... Neexistuje jediný morální argument pro nezatížení rizikového chování jednotlivce ekonomickými sankcemi...

NERV (Národná ekonomická rada vlády ČR), Záverečná správa
 
Podľa mňa je prirodzené, že sa licencie na záchranky majú – po splnení technických a personálnych štandardov – dražiť.
Podľa mňa je prirodzené, že sa licencie na záchranky majú – po splnení technických a personálnych štandardov – dražiť. Ak sa štát alebo iný subjekt rozhodne prevádzkovať výnosy generujúce aktíva prostredníctvom tretích subjektov, štandardným spôsobom ich prideľovania je konkurenčná aukcia. Týmto spôsobom dokáže získať späť väčšinu rent generovaných týmito aktívami, a zároveň budú aktíva prevádzkované technicky a ekonomicky najefektívnejšími subjektmi.

eTrend 9.9.2009, Ako rozmýšľať o záchrankách
 
Všeobecná zdravotná poisťovňa sa blíži k bodu platobnej neschopnosti.
Všeobecná zdravotná poisťovňa sa blíži k bodu platobnej neschopnosti. Potrebuje od vlády ďalšie peniaze. Čo z toho vyplýva pre ľudí? Pozerajte diskusiu Ivana Štulajtera s analytikom INEKO Petrom Goliašom.

SME.sk 9.9.2009, Na dlh VšZP sa poskladáme všetci
 
Minister zdravotníctva Richard Raši žiada pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu podporu vo výške 65,1 mil.
Minister zdravotníctva Richard Raši žiada pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu podporu vo výške 65,1 mil. eur. Vyplýva to z Projektu zlúčenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne... Tento krok by mal zabezpečiť elimináciu dopadov finančnej krízy, ako aj zachovanie financovania zdravotnej starostlivosti na súčasnej úrovni... Od procesu zlúčenia sa očakáva... ročná úspora na úrovni 17 % celkových prevádzkových nákladov... Z materiálu ale vyplýva, že by po zlúčení nemalo prísť k zatvoreniu ani jednej pobočky, či expozitúry a ani k prepúšťaniu.

SME.sk 7.9.2009, Raši žiada pre Všeobecnú 65 miliónov eur<
 
Komisia (zriadená ministrom zdravotníctva) zo 68 uchádzačov vybrala v tendri na 78 miest záchrannej služby 16 víťazov.
Komisia (zriadená ministrom zdravotníctva) zo 68 uchádzačov vybrala v tendri na 78 miest záchrannej služby 16 víťazov. Rovnako ako pred štyrmi rokmi, „porazení" sa búria... Súťažiť sa ešte bude v dvoch kolách o ďalších približne dvesto miest záchrannej služby... Pravidlá sú postavené tak, že štát prideľuje licencie zdarma, pričom možnosť korupcie a klientelizmu je objektívne vysoká. Alternatívou je aukčný predaj licencií. Vyhrala by najvyššia ponuka, ktorú by si mohol každý overiť a štát by mal výnos.

SME 27.8.2009, Raši ide podľa Zajacových regúl
 
Koncom júna rozhodlo ministerstvo zdravotníctva o plošnom znížení cien zdravotníckych pomôcok o 12,9 percenta.
Koncom júna rozhodlo ministerstvo zdravotníctva o plošnom znížení cien zdravotníckych pomôcok o 12,9 percenta. Hlavným cieľom prijatého rozhodnutia, ktoré má vstúpiť do platnosti od októbra tohto roka, bola úspora finančných prostriedkov tak na strane spotrebiteľa, ale aj na strane štátu. Podľa vyjadrenia Komunikačného odboru ministerstva išlo o logické vyústenie posilňovania slovenskej koruny oproti ostatným menám... Rozhodnutie... vážne zasiahlo segment zdravotníckych pomôcok a ohrozuje existenciu malých výrobcov. Mnohé z nich hovoria o likvidácii.

HN 26.8.2009, Zdravotné pomôcky budú lacnejšie
 
Slováci dali vlani do zdravotníctva priamo z vlastných vreciek 30,2 mld.
Slováci dali vlani do zdravotníctva priamo z vlastných vreciek 30,2 mld. Sk (1,002 mld. €). Rok predtým to bolo 28 mld. Sk (929,4 mil. €). Ide o výdavky ako napríklad doplatky za lieky, alebo za nadštandart v nemocnici. Medziročne sa tak úroveň súkromných zdrojov v zdravotníctve zvýšila o takmer 8 %. V roku 2007 to bolo až o 22,3 %. Vyplýva to z údajov zverejnených Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

topky.sk 25.8.2009, Vlani sme dali do zdravotníctva z vlastného 1 mld. EUR
 
Pacienti majú možnosť preveriť si svojho lekára.
Pacienti majú možnosť preveriť si svojho lekára. Poisťovne na to ponúkajú špeciálnu službu, takzvanú GRID kartu. Požiadať o ňu možno osobne, písomne alebo prostredníctvom internetu. Pomocou karty môžu klienti na internetovej stránke poisťovne vstúpiť na svoj osobný účet. Tam sa dozvedia informácie o výkonoch, ktoré poisťovňa za poskytnutie zdravotnej starostlivosti uhradila... Záujem poistencov o kontrolu údajov je podľa poisťovní nízky.

SME 20.8.2009, Pacienti môžu kontrolovať účtovanie lekárov
 
Od januára tohto roku sa miesta v domovoch sociálnych služieb pre dospelých vybavujú ťažšie a dlhšie.
Od januára tohto roku sa miesta v domovoch sociálnych služieb pre dospelých vybavujú ťažšie a dlhšie. Starí ľudia musia absolvovať vyšetrenia, za ktoré mnohí lekári vyberajú od nich nemalé peniaze. Tie by však inkasovať nemali. Je to protizákonné. Zdroj: SME 19.8.2009, Pre domov dôchodcov netreba ťahať peňaženky Väčšinu akcií menšej zdravotnej poisťovne Apollo môže prevziať cyperská firma Prefto Holdings Limited, za ktorou stojí finančná skupina Penta. Transakciu odobril Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS)... Nový majiteľ získa podiel od spoločnosti Agel českého podnikateľa Tomáša Chreneka. Penta chce do konca roka spojiť Apollo so zdravotnou poisťovňou Dôvera, ktorú kontroluje.

SME 19.8.2009, Pre domov dôchodcov netreba ťahať peňaženky
 
Pozrite sa na vývoj prebiehajúci v oblasti elektronizácie dát a informácií.
Pozrite sa na vývoj prebiehajúci v oblasti elektronizácie dát a informácií. Aj dnes si už kupujeme veci, ktorým vôbec nerozumieme. A na internete si viem nájsť dostatok informácií o produkte, ktorý hľadám. To, že dnes to ešte takto v zdravotníctve nefunguje, neznamená, že to tak v budúcnosti nebude. Som presvedčený, že zdravotníctvo bude oveľa transparentnejšie. Že pacient bude mať oveľa lepšie informácie o liečbe a jednotlivých zákrokoch, ich efektivite a podobne. Pacienti sú dnes do veľkej miery rukojemníci lekárov, nemocníc.

Trend 13.8.2009, V zdravotníctve sa málo prispieva zo svojho
 
Minuloročné hospodárenie ukončili so ziskom štyri z piatich zdravotných poisťovní pôsobiacich na Slovensku.

Dohromady pritom zarobili približne 530 mil. Sk (17,59 mil. €). Rok predtým boli ziskové iba tri poisťovne zo šiestich, zarobili však vyše 900 mil. Sk (29,87 mil. €)... Kladný hospodársky výsledok dosiahnutý v minulom roku musia zdravotné poisťovne po prvýkrát vrátiť do systému zdravotníctva.

Zisk/strata zdravotných poisťovní 


2007

2008

Dôvera

467 mil. Sk (15,5 mil. €)

489 mil. Sk (16,23 mil. €)

Apollo

228 mil. Sk (7,575 mil. €)

36 mil. Sk (1,195 mil. €)

Spoločná zdravotná poisťovňa

206 mil. Sk (6,845 mil. €)

3 mil. Sk (99,58 tis. €)

Všeobecná zdravotná poisťovňa

-430 mil. Sk (-14,27 mil. €)

0,9 mil. Sk (30,01 tis. €)

Union

-232 mil. Sk (-7,711 mil. €)

-325 mil. Sk (-10,8 mil. eur)

Európska zdravotná poisťovňa

-234 mil. Sk (-7,767 mil. €)

zanikla


 
Malé nemocnice čakajú v budúcnosti zrejme ťažké časy.
Malé nemocnice čakajú v budúcnosti zrejme ťažké časy. Ak sa im nepodarí zohnať potrebné množstvo lekárov a sestier, môžu rátať s pokutami či s nezazmluvnením oddelení... Už viac ako mesiac by mali nemocnice fungovať s počtom personálu, ktorý stanovilo ministerstvo zdravotníctva. "Ako celku, Asociácii nemocníc Slovenska, teda 60 nemocniciam chýba 215 lekárov, 230 sestier, 40 pôrodných asistentiek,“ vyratúva viceprezident asociácie Peter Ottinger...

HN 7.8.2009, Nemocnice bez lekárov? Pomôže Ukrajina
 
Reportéři Českej televize priniesli ďalšie dôkazy o podplácaní lekárov zo strany farmaceutických firiem.
Reportéři Českej televize priniesli ďalšie dôkazy o podplácaní lekárov zo strany farmaceutických firiem. Tento raz ide o firmu Novartis.

Reportéři ČT 3.8.2009, Korupce v českém zdravotnictví
 
Zlúčenie dvoch štátnych poisťovní dostalo od vlády zelenú.
Zlúčenie dvoch štátnych poisťovní dostalo od vlády zelenú. Ich akcionári - ministri zdravotníctva, obrany, vnútra, dopravy - budú musieť spolu s ministrom financií do dvoch mesiacov do podrobností vymyslieť, ako spojiť Všeobecnú so Spoločnou zdravotnou poisťovňou. Nástupníckou poisťovňou by sa mala stať Všeobecná - a to už od januára 2010. Podľa premiéra Roberta Fica si vláda od tohto kroku sľubuje úsporu. Koľko štát ušetrí a koľko bude stáť zlúčenie oboch poisťovní, zatiaľ minister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD) nepovedal.

HN 16.7.2009, Štátna megapoisťovňa má voľnú cestu
 
Kaiser Permanente (KP), the largest nonprofit health plan in the United States, is renowned for the tight integration of its cl
Kaiser Permanente (KP), the largest nonprofit health plan in the United States, is renowned for the tight integration of its clinical services. KP closely coordinates primary, secondary, and hospital care; places a strong emphasis on prevention; and extensively uses care pathways and electronic medical records. By doing so, it provides its 8.7 million members and patients with high-quality, cost-effective care... To find out what other health systems can learn from KP’s experience, the Quarterly recently spoke with Harold “Hal” Wolf III, senior vice president and chief operating officer of the Permanente Federation...

McKinsey Quarterly 10.7.2009, What health systems can learn from Keiser Permanente
 
Dve veľké zdravotné poisťovne a jeden malý hráč.
Dve veľké zdravotné poisťovne a jeden malý hráč. Takáto by mohla byť situácia na trhu zdravotného poistenia o niekoľko mesiacov. Od januára by mala existovať už len jedna štátna zdravotná poisťovňa – Všeobecná zdravotná, ktorá pohltí menšiu štátnu Spoločnú zdravotnú poisťovňu. Ak sa to ministrovi zdravotníctva Richardovi Rašimu podarí preboxovať cez ministra financií. Druhá veľká zdravotná poisťovňa by mohla vzniknúť z dvoch súkromných poisťovní – Dôvera a Apollo. Obe by totiž onedlho mali mať spoločného vlastníka, finančnú skupinu Penta.

SME 10.7.2009, Rezortu financií sa nepáči zlúčenie štátnych poisťovní
 
Lekár z nemocnice v Považskej Bystrici mal spôsobiť zdravotným poisťovniam škody za státisíce eur.
Lekár z nemocnice v Považskej Bystrici mal spôsobiť zdravotným poisťovniam škody za státisíce eur. Poškodiť ich mal údajne tým, že vystavoval recepty na lieky a ortopedické pomôcky ľuďom, ktorí o tom ani nevedeli a následne ich sám vyberal. Vo svojom hlavnom spravodajstve o tom informovala televízia TA3. Podvody odhalili poisťovne pri revíznych kontrolách. Obchod s ortopedickými pomôckami a liečivami mal ortopéd robiť takmer rok, recepty údajne písal na ľudí, s ktorými prišiel do kontaktu počas služby na úrazovke.

Topky.sk 8.7.2009, Ortopéd mal pripraviť poisťovne o státisíce eur
 
Minister zdravotníctva Richard Raši znova oprášil návrh na zlúčenie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) so štátnou S
Minister zdravotníctva Richard Raši znova oprášil návrh na zlúčenie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) so štátnou Spoločnou zdravotnou poisťovňou. Motivuje ho na to kríza, ktorá ukrajuje z poistného... O tom, že nedostatok peňazí je akútny, svedčí ministrova snaha získať pre najväčšiu poisťovňu návratnú finančnú výpomoc „za účelom zníženia dosahov hospodárskej krízy“... Všeobecná zdravotná poisťovňa posiela nemocniciam aj lekárňam dodatky zmlúv, v ktorých predlžuje lehotu splatnosti o 15 dní na 45 dní. Prípadne sa chce s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti dohodnúť len na čiastočných úhradách faktúr v zákonom predpísanej 30-dňovej lehote...

SME 4.7.2009, Všeobecná zdravcotná volá o pomoc
 
Poslanec Jozef Valocký (SMER) navrhol, aby pohotovosť, ktorá ľuďom slúži už od roku 1966, bola tvorená iba do polnoci.
Poslanec Jozef Valocký (SMER) navrhol, aby pohotovosť, ktorá ľuďom slúži už od roku 1966, bola tvorená iba do polnoci... Ak sa obmedzí pohotovosť, je pravdepodobné, že záchranka bude mať viac práce. Či bude mať aj viac peňazí zo zdravotného poistenia, bude záležať len na tom, koľko kilometrov najazdí. Za každý prejazdený kilometer si (v poisťovni) účtuje 0,7 eura... Poisťovne nevedia vypočítať, koľko by museli záchrankám pridať. Záleží aj na tom, ako veľmi by ľudia túto formu pomoci zneužívali... Na pohotovosti treba zaplatiť dve eurá. „Dopyt tu reguluje poplatok, ten v prípade záchraniek neexistuje," hovorí Zuzana Horníková z poisťovne Dôvera. Rozdiel je aj v tom, že na pohotovosť sa človek musí dopraviť na vlastné náklady...

SME 3.7.2009, Polnočné sanitky môžu byť dobrý biznis
 
Na nemocnicu pre vojakov, policajtov a politikov sa poskladajú všetci daňoví poplatníci.
Na nemocnicu pre vojakov, policajtov a politikov sa poskladajú všetci daňoví poplatníci. Vláda rozhodla, že štát do nej investuje 49,8 milióna eur (1,5 miliardy korún)... Plán postaviť ju za peniaze získané z predaja dvoch iných nemocníc ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer) skrížila hospodárska kríza... Lukratívne budovy nemocnice ministerstiev vnútra a obrany chce napriek tomu ponúknuť na predaj už toto leto... Nová nemocnica má byť v Bratislave na Cintorínskej... Hoci nemocnica vznikne ako akciová spoločnosť, Kaliňák ešte vlani vylúčil, že by do nej mohli v budúcnosti vstúpiť súkromní akcionári.

Pravda 2.7.2009, Štát ukrojil 50 miliónov eur...
 
Príjmy zdravotných poisťovní za prvých päť mesiacov tohto roka dosiahli 1,358 mld.
Príjmy zdravotných poisťovní za prvých päť mesiacov tohto roka dosiahli 1,358 mld. eur... Na rovnaké obdobie tohto roka mali zdravotné poisťovne vo svojich rozpočtoch príjmy plánované na úrovni 1,408 mld. eur. "Rozdiel medzi skutočnosťou a rozpočtom je mínus 50 miliónov eur," povedal (predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Richard Demovič). Za január až máj 2008 mali pritom zdravotné poisťovne príjmy v celkovej sume 1,285 mld. eur. Medziročne sú tak podľa Demoviča príjmy zdravotných poisťovní za päť mesiacov tohto roka vyššie o 72,6 mil. eur.

eTrend 30.6.2009, Príjmy zdravotných poisťovní sú nižšie o 50 miliónov eur
 
Miliardár Slavomír Hatina predstavil prvú súkromnú nemocnicu s poliklinikou na Slovensku.
Miliardár Slavomír Hatina predstavil prvú súkromnú nemocnicu s poliklinikou na Slovensku... Novučičká nemocnica Medissimo vyrástla na zelenej lúke v blízkosti petržalského jazera Draždiak. Jej výstavba trvala dva roky a náklady dosiahli takmer 30 miliónov eur... Nemocnica je technologicky najmodernejšou v strednej Európe. Medissimo otvorili 4. mája a v súčasnosti poskytuje komplexné služby celoživotnej zdravotnej starostlivosti. A koľko to pacienta vyjde? Ročný poplatok sa pohybuje od 1 200 do 3 000 eur.

pluska.sk 30.6.2009, Hatinovci už majú nemocnicu
 
Štátne nemocnice si pri kúpe drahej medicínskej techniky vyberať nemôžu.
Štátne nemocnice si pri kúpe drahej medicínskej techniky vyberať nemôžu. Do väčšiny tendrov sa hlásia uchádzači po jednom... Prístroje na liečbu pacientov sa nezriedka predražia, ak je jediným uchádzačom o predaj dodávateľská firma, a nie priamo výrobca. Veľkou nevýhodou nákupov cez sprostredkovateľa je provízia, o ktorú sa nemocnici prístroj predraží. „Zbytočne sa tým navyšuje cena, s istotou môžem povedať, že aj o pätnásť až dvadsať percent,“ hovorí viceprezident Asociácie nemocníc Slovenska Peter Ottinger. Príkladom môžu byť posledné nákupy v sektore. Štátna akciovka Východoslovenský onkologický ústav kúpila nový lineárny urýchľovač pre onkologických pacientov za 3,3 milióna eur bez DPH... Záujem predať trojmiliónový urýchľovač mal len jeden subjekt. Firma Ad rem z Dunajskej Stredy.

HN 29.6.2009, Nemocnice nakupujú draho, cenu dvíha provízia
 
After decades of failed attempts at reform, a consensus appears to be emerging in America around the principles needed for univ
After decades of failed attempts at reform, a consensus appears to be emerging in America around the principles needed for universal coverage. One likely change means a restructuring of America’s failed health-insurance markets. Firms are today allowed to pick the safest patients and reject the sickest. In future they will have to take all comers. Because this imposes unfair burdens on firms that attract lots of older or sicker people, reform is likely to include government-funded mechanisms for risk pooling or reinsurance... Indeed, tackling inflation in American health care remains the most important and difficult part of the treatment... The real problem is not how much American doctors are paid, but how... Most doctors are not paid a fixed salary, still less rewarded for better health outcomes. Integrated American systems such as Kaiser Permanente and the Mayo Clinic are exceptions to this rule, and Britain’s National Health Service (NHS) is trying to adopt a similar approach. But most doctors and hospitals are paid more if they provide more services, regardless of the results. Predictably, this leads to far higher rates of doctors’ visits, specialist referrals, scans and so on... If patients pay very little out of their own pockets they have little desire to curb consumption.

The Economist 27.6.2009, Reforming American Healthcare
 
Všetky zdravotné pomôcky, na ktoré prispieva zdravotná poisťovňa, budú od októbra lacnejšie o trinásť percent.
Všetky zdravotné pomôcky, na ktoré prispieva zdravotná poisťovňa, budú od októbra lacnejšie o trinásť percent. Pri niektorých tak pacienti ušetria niekoľko centov, pri iných aj stovky eur. Napriek tomu viaceré pomôcky zostanú na Slovensku výrazne drahšie ako v zahraničí. Napríklad invalidný vozík Breezy 300 stojí na Slovensku oveľa viac ako v Čechách, vo Švajčiarsku alebo vo Veľkej Británii. „Ministerstvo zdravotníctva sa na základe analýzy ministerstva financií rozhodlo plošne znížiť maximálne ceny od výrobcu alebo dovozcu o 12,9 percenta,“ uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Pravda 19.6.2009, Zdravotné pomôcky zlacnejú...<
 
Najprínosnejším opatrením českého zdravotníctva v 1.
Najprínosnejším opatrením českého zdravotníctva v 1. polroku 2009 je návrh na zavedenie štandardov zdravotnej starostlivosti, podľa ktorého sa pacienti majú dozvedieť, na akú štandardnú starostlivosť majú pri danom ochorení nárok. To umožní garantovať pre všetkých ľudí určitú kvalitu základnej starostlivosti. Zároveň sa vytvorí pôda pre dobrovoľné úhrady za nadštandard, ktorý sa neobmedzí len na lepšie vybavenie nemocničnej izby. Najťažším orieškom však bude práve určiť, čo už je nadštandardná zdravotná starostlivosť a zdôvodniť, prečo si za to musia pacienti priplácať...Naopak, ako najškodlivejšie opatrenie ohodnotili českí odborníci preplácanie regulačných poplatkov (u nás známych ako “20-korunáčky“) pacientom v krajských nemocniciach zo strany niektorých samosprávnych krajov.

České zdravotnické fórum 16.6.2009, projekt <
 
Podľa zákona máte právo požiadať svoju zdravotnú poisťovňu o výpis z účtu poistenca.
Podľa zákona máte právo požiadať svoju zdravotnú poisťovňu o výpis z účtu poistenca. Ten obsahuje napríklad informácie o zdravotnej starostlivosti, ktorú za vás poisťovňa uhradila, výšku uhradenej úhrady lekárovi a údaje o poskytnutých zdravotných výkonoch, liekoch či zdravotníckych pomôckach. K vlastnému účtu sa zvyčajne môžete dosť tromi spôsobmi, a to požiadať o zaslanie účtu písomne, alebo prísť osobne na pobočku, kde vám výpis poskytnú na počkanie, alebo prostredníctvom internetu, kde však musíte byť registrovaný. Poplatok za tento výpis vás vyjde na 0,66 eura. Zdroj: HN 16.6.2009, Na osobnom účte si preverte platby za zdravotnú starostlivosť Súčasný systém financovania (zdravotníctva) má daňový charakter, keď každý človek má rovnaké nároky bez ohľadu na výšku zaplatených odvodov. Nevýhodou podľa analytika Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Petra Goliaša je nízka motivácia platiť odvody, ale najmä zmiešavanie odvodov daňového a poistného charakteru. To obmedzuje možnosť definovať, čo má byť hradené zo solidárneho balíka a čo z poistného, teda zásluhovo. „Riešením by mohlo byť zavedenie povinných sporivých účtov podobne, ako to funguje v druhom dôchodkovom pilieri. Každý by si odkladal časť mzdy na financovanie budúcich výdavkov na zdravotníctvo. Ak by počas života neminul všetky úspory, stali by sa predmetom dedenia. Tento systém funguje napríklad v Singapure,“ tvrdí Goliaš.

HN 16.6.2009, Na osobnom účte si preverte platby za zdravotnú starostlivosť
 
V rebríčku kúpeľov, ktorý zostavila poisťovňa Dôvera na základe prieskumu spokojnosti pacientov a úrovne kúpeľných služieb pre
V rebríčku kúpeľov, ktorý zostavila poisťovňa Dôvera na základe prieskumu spokojnosti pacientov a úrovne kúpeľných služieb pre pacientov, získali najlepšie hodnotenie Brusno, Číž a Bardejov... Rebríček kúpeľov zostavila zdravotná poisťovňa Dôvera na základe hodnotenia 27 zmluvných kúpeľných zariadení... Hodnotil sa prieskum spokojnosti pacientov, ktorý mal na celkovom hodnotení 70percentnú váhu. Rovnako úroveň poskytovaných služieb, pričom toto kritérium malo na konečnom hodnotení 30percentnú váhu.

SME 12.6.2009, Rebríček kúpeľov vyhralo Brusno
 
Dodávateľ teplej vody a tepla Energo - Sk, spoločnosť Nitrianskeho samosprávneho kraja, od štvrtku 4.
Dodávateľ teplej vody a tepla Energo - Sk, spoločnosť Nitrianskeho samosprávneho kraja, od štvrtku 4. júna nemocnici (v Leviciach) obmedzila dodávky teplej vody. V spore o nezaplatené faktúry ťahajú za kratší koniec pacienti nemocnice. Matky po pôrode sú pobúrené - namiesto popôrodného odpočinku čelia studenej sprche... (Dlh nemocnice) ku 4.6.2009 predstavoval 298 988,76€. Obmedzenie dodávok tepla a TÚV sa týka celej nemocnice a potrvá do úhrady dlžnej čiastky, alebo uzatvorenia splátkového kalendára... Pokiaľ k dohode nedôjde, bude 20. júna prerušená distribúcia elektrickej energie na odbernom mieste do areálu nemocnice.

SME.sk 11.6.2009, Ľadová sprcha...
 
Dáme vám jedno euro za každý recept! lákajú pacientov plagáty v 43 lekárňach spoločnosti Cityfarma Slovakia.
Dáme vám jedno euro za každý recept! lákajú pacientov plagáty v 43 lekárňach spoločnosti Cityfarma Slovakia. Získanú mincu nazývajú sociálnym príspevkom na zmiernenie dôsledkov finančnej krízy. Podľa Slovenskej lekárnickej komory na čele s prezidentom Jánom Valjanom je táto akcia protizákonná. Označuje ju za neetickú a prirovnáva k nekalej súťaži. Komora preto lekárnikom odobrala licencie, oni sa odvolali a teraz spisujú petíciu... Ohrození farmaceuti namietajú, že zľavy a darčeky pacientom poskytujú aj stovky iných lekární vrátane členov orgánov komory.

Pravda 6.6.2009, Lekárne si kupovali pacientov...
 
Ministerstvá financií a zdravotníctva.
Ministerstvá financií a zdravotníctva... prinútili najväčších výrobcov škrtnúť ceny drahých liekov. Tie lieky, ktorým výrobcovia ceny neznížili, budú od októbra vyradené zo zoznamu liekov. Celkovo by sa tak na čiernej listine malo objaviť 22 druhov liečiv. Medzi ne patrí napríklad liek Glivec na liečbu rakoviny od firmy Novartis či inzulín pre cukrovkárov od Novo Nordisku. Ministerstvá škrtajú ceny liekov na základe zákona, podľa ktorého nesmú u nás presiahnuť ceny v šiestich najlacnejších krajinách Európskej únie. Vďaka tomu sa z verejných financií ušetrí 90 miliónov eur... Na znižovanie cien si posvietili oba rezorty koncom mája. Pri porovnaní cien liekov u nás a v krajinách únie zistili, že v asi 600 prípadoch bola cena nadhodnotená. V niektorých prípadoch až o 77 percent.

HN 5.6.2009, Štát vyradil drahé lieky z trhu
 
Minister zdravotníctva Richard Raši: V roku 2006 dlh (v zdravotníctve) rástol o 2,4 miliardy korún, v roku 2007 o 1,4 miliardy
Minister zdravotníctva Richard Raši: V roku 2006 dlh (v zdravotníctve) rástol o 2,4 miliardy korún, v roku 2007 o 1,4 miliardy a v roku 2008 to bolo už len o 49 miliónov korún... Dynamika nárastu dlhu sa neznížila len preto, že boli zvýšené platby od zdravotných poisťovní, bolo to aj preto, že sa riaditeľom vytvorili motivačné kritériá. Plat má zložku základnú a pohyblivú. Tá závisí od hospodárskeho výsledku, objemu faktúr po lehote splatnosti, plnenia zdravotných kritérií, ako je obložnosť v daných nemocniciach či priemerná dĺžka hospitalizácií... (Pohyblivá zložka) môže ísť až do 70 percent z platu.

SME 3.6.2009, Raši: Nevidím žiadne tunelovanie
 
Lieky na liečbu rakoviny, obličiek či cukrovky nakupujeme o desiatky percent drahšie ako inde v (Európskej) únii.
Lieky na liečbu rakoviny, obličiek či cukrovky nakupujeme o desiatky percent drahšie ako inde v (Európskej) únii... Ešte v apríli sa tlaku štátu na lacnejšie lieky podvolila len časť výrobcov liekov. Takmer zo štyritisíc farmaceutík, zlacnelo len deväťsto... Stopäťdesiatim liekom, ktoré mali byť od októbra lacnejšie, navrhli výrobcovia vyššie ceny, (než) za aké sa predávajú v šiestich najlacnejších krajinách EÚ. Napríklad výrobca Amgen Europe ponúka lieky na ochorenia obličiek o 40 percent drahšie ako v iných krajinách únie... V 450 prípadoch liekov výrobcovia neposkytli svoje ceny v iných krajinách únie na porovnanie... S firmami, ktoré si svoje povinnosti nesplnili, bude ministerstvo zdravotníctva rokovať.

HN 25.5.2009, Lieky sú stále drahé. Firmy štát neposlúchli
 
Európsky súdny dvor (ESD) rozhodol, že vnútroštátny zákaz vlastníctva a prevádzkovania lekární nefarmaceutami neodporuje zásade
Európsky súdny dvor (ESD) rozhodol, že vnútroštátny zákaz vlastníctva a prevádzkovania lekární nefarmaceutami neodporuje zásade voľného pohybu tovaru a služieb. Zovšeobecnene povedané, jednotlivé členské štáty môžu obmedzovať vlastníctvo lekární. Neznamená to však, že musia... ESD nezakázal vlastníctvo lekární inými osobami a ani „sa“ neočakáva, že všetky členské štáty únie to zakážu... Rozsudky ESD neznamenajú teda ani zánik tretiny lekární na Slovensku, ani potrebu novelizovať našu legislatívu.

blog.sme.sk 25.5.2009, Tretina lekární zanikne! Naozaj?
 
Odborníci na zdravotníctvo sa zhodujú v tom, že nemocníc je viac ako peňazí na ich kvalitnú prevádzku.
Odborníci na zdravotníctvo sa zhodujú v tom, že nemocníc je viac ako peňazí na ich kvalitnú prevádzku. Svedčia o tom aj ich neustále narastajúce dlhy... Keď pripustíme, že peňazí v zdravotníctve je málo, treba sa spýtať, odkiaľ ich vziať. „Vo verených financiách už rezervy nie sú veľké, a preto by sme do nemocníc mali pustiť viac súkromných zdrojov,“ myslí si Peter Goliaš z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy. Odporúča zavedenie spoluúčasti pri ľahších diagnózach alebo obnovenie denného poplatku za pobyt a stravu.

Profit 23.5.2009, Kedy sa budeme dôstojne liečiť
 
Lekárne na Slovensku možno už čoskoro budú môcť vlastniť iba odborníci-farmaceuti.
Lekárne na Slovensku možno už čoskoro budú môcť vlastniť iba odborníci-farmaceuti. Európsky súdny dvor (ESD) totiž potvrdil zákaz vlastníctva lekární inými osobami, podľa neho je to v rozpore so záujmami pacienta... Tento krok by sa pritom mohol dotknúť asi jednej tretiny zo všetkých približne 1 900 lekární na Slovensku.

akrualne.sk 22.5.2009, Lekárne už asi čoskoro budú vlastniť iba farmaceuti
 
Štátne zdravotné poisťovne, ktoré zastupujú najväčší počet klientov, majú problém s platením za lieky lekárňam.
Štátne zdravotné poisťovne, ktoré zastupujú najväčší počet klientov, majú problém s platením za lieky lekárňam. Všeobecná a Spoločná zdravotná poisťovňa nestíhajú platiť načas. Lekáreň, ktorej poisťovňa dlhuje za lieky, tak nemôže zaplatiť svojim dodávateľom. Tí jej odmietnu dodať lieky na sklad. Pacientovi tak zostáva, že si buď lieky nechá objednať, alebo vyhľadá ďalšiu lekáreň... Zdravotným poisťovniam zákon prikazuje platiť v tridsaťdňovej lehote. Lekárnici však hlásia, že obe prekračujú lehotu o štrnásť dní.

HN 18.5.2009, Pacientom môžu chýbať lieky
 
Kvalitu služieb v slovenských nemocniciach, ale aj spokojnosť pacientov s nimi opäť zoradila do rebríčka zdravotná poisťovňa D
Kvalitu služieb v slovenských nemocniciach, ale aj spokojnosť pacientov s nimi opäť zoradila do rebríčka zdravotná poisťovňa Dôvera. Medzi pätnásť hodnotiacich parametrov sa tento rok dostal aj pohľad pacientov na zdravotné služby... Najlepšie nemocnice majú štyri hviezdičky, pričom maximum je päť... Rovnako ako vlani (päť hviezdičiek) nezískala žiadna. Oproti minuloročnému poradiu nenastali dramatické zmeny - víťazmi zostali tak ako vlani nemocnice v Bratislave a Žiline.

SME 15.5.2009, Na najlepšiu nemocnicu sa stále čaká
 
Štátna záchranná služba naservírovala súkromnej spoločnosti pochybným tendrom 20 miliónov eur (602 miliónov korún).
Štátna záchranná služba naservírovala súkromnej spoločnosti pochybným tendrom 20 miliónov eur (602 miliónov korún). Vypísala totiž výberové konanie na 140 sanitných vozidiel tak, že ho dokáže splniť len jediná firma. Tá, ktorá už v štátnej záchranke vyhrala dve predchádzajúce výberové konania za milióny korún. Navyše, jej ponuka je o tri milióny eur drahšia, ako ponuka vylúčeného uchádzača... Podľa automobilových odborníkov súťažné podmienky pôsobia ako zle odpísaný katalóg auta značky Volkswagen Transporter.

11.5.2009, Štátna záchranka dáva stámilióny vopred jasnému víťazovi tendra
 
Zastavenie exekúcií v zadlžených nemocniciach a bezplatný prevod klientov zrušenej súkromnej poisťovne na štát zrejme skončí na
Zastavenie exekúcií v zadlžených nemocniciach a bezplatný prevod klientov zrušenej súkromnej poisťovne na štát zrejme skončí na Ústavnom súde. V prípade exekúcií už opozícia pripravuje podnet, pribudnúť k nemu môže aj problematický prevod poistencov... Obidve zmeny presadili minulý týždeň poslanci do novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti z dielne ministra zdravotníctva Richarda Rašiho (Smer-SD).

HN 4.5.2009, Zákaz exekúcií smeruje na Ústavný súd
 
K psychiatrovi a očnému lekárovi pacienti od júna nebudú potrebovať výmenný lístok od obvodného lekára.
K psychiatrovi a očnému lekárovi pacienti od júna nebudú potrebovať výmenný lístok od obvodného lekára. Parlament schválil novelu zákona, ktorá určuje, kedy pacient lístok potrebuje a kedy nie.

Pravda 30.4.2009, Výmenné lístky chcú zrušiť aj kožní lekári
 
Nemocnice, ktoré šafárili s majetkom, sa nemusia báť exekútorov.
Nemocnice, ktoré šafárili s majetkom, sa nemusia báť exekútorov. Aspoň do konca roka, dokedy by mali byť za pomoci štátu oddlžené. Poslanci včera na návrh Smeru-SD zastavili exekúcie. S tými majú dnes starosti aj tri veľké štátne fakultné nemocnice - v Bratislave, Banskej Bystrici a Trnave. Oddlžovať - cez návratnú štátnu pôžičku - by sa mali nemocnice, ktoré patria štátu, samosprávam alebo obciam. Ministerstvo zdravotníctva nepripravilo tento model napríklad pre súkromné firmy, "eseročky“ alebo akciové spoločnosti.

HN 29.4.2009, Z nemocníc vyhnali exekútorov
 
Za prvý štvrťrok tohto roku dosiahli príjmy zdravotných poisťovní takmer 810 mil.
Za prvý štvrťrok tohto roku dosiahli príjmy zdravotných poisťovní takmer 810 mil. eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to predstavuje nárast o 7,64 %... Poisťovne vo svojich rozpočtoch počítali s výraznejším zvýšením asi na úrovni 13 %... Najvyšší pokles v rámci výberu poistného zaznamenali zdravotné poisťovne za prvý kvartál tohto roka pri samostatne zárobkovo činných osobách. Naopak najvyšší nárast u poistencov štátu. "Keď odpočítame z výberu poistného nárast za poistencov štátu, koeficient výberu poistného sa zníži na 2,23 %," vysvetlil dopad v rozdieloch výberu poistného predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Richard Demovič.

SME.sk 27.4.2009, Príjmy zdravotných poisťovní boli nižšie, ako očakávali
 
Patrí „trh“ do zdravotníctva? A je zdravie tovar?
 Peter Goliaš: Patrí najmä tam, kde je nízka (informačná) asymetria – napríklad plánované rutinné operácie, bežne sa vyskytujúce choroby. Zdravie nie je tovar, rovnako ako hlad nie je tovar. Zdravotná starostlivosť je služba, rovnako ako poskytovanie reštauračných služieb. Eugen Jurzyca: „Zdravie nie je tovar“ je vlajka zjednocujúca sily bojujúce proti Zajacovi a Pažitnému. Odborne o tom spor nikdy nebol. Neviem o žiadnom probléme, ktorého riešenie by záviselo od odpovede na otázku, či je zdravie tovar. Trh do zdravotníctva patrí, bol tam vždy, aj bude. Ide o to, že o rozdeľovaní limitovaných prostriedkov nemá vždy rozhodovať cenový mechanizmus ako pri obchode s hot-dogmi. Zjednodušene: tam, kde je produkt jednoduchý, náklady predvídateľné, nízka informačná asymetria, je cenový mechanizmus lepší než administratíva. A naopak.

.týždeň 27.4.2009, Ekonómovia: míňať s ohľadom na úžitok
 
Kým priemer nákladov (na lieky) v EÚ je 20 percent, na Slovenbsku je to viac ako 30 percent.
Kým priemer nákladov (na lieky) v EÚ je 20 percent, na Slovenbsku je to viac ako 30 percent... Agelika Szalayová zo Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku v čase krízy odporúča, aby pacienti za lekársky predpis platili jedno euro. Ministerstvo však poplatky odmieta. V Česku, kde sa za recept platí 30 Kč, vlani klesol počet receptov o 28 percent a počet predaných balení liekov sa znížil o 21 percent.

Pravda 15.4.2009, Výdavky na lieky prekročili miliardu eur<
 
Od júna by odporúčanie všeobecného lekára nebolo potrebné na návštevu psychiatra ani na návštevu očného lekára pri predpisovaní
Od júna by odporúčanie všeobecného lekára nebolo potrebné na návštevu psychiatra ani na návštevu očného lekára pri predpisovaní okuliarov... Návrh, z ktorého to vyplýva, predložil koaličný poslanec Jozef Valocký (Smer). Parlamentný výbor pre zdravotníctvo ho v utorok schválil a to isté odporučil urobiť parlamentu... Valocký navrhol ešte jednu zmenu - lístok by nebol potrebný ani pri opätovnej návšteve špecialistu. Parlament by mal o jeho návrhu na zmenu zákona o zdravotnej starostlivosti rozhodnúť už tento mesiac. Od januára 2008 platí, že odporúčanie sa nevyžaduje do 24 hodín od vzniku úrazu alebo inej náhlej zmeny zdravotného stavu pacienta a v prípade „dispenzarizácie", keď sa predpokladá, že jeho zdravotný stav sa bude zhoršovať. Lístok netreba ani na návštevu zubára alebo gynekológa.

SME 11.4.2009, Výmenné lístky pomaly obmedzujú
 
Milióny eur strácajú zdravotné poisťovne každý mesiac pre krízu.
Milióny eur strácajú zdravotné poisťovne každý mesiac pre krízu... Všeobecnej zdravotnej poisťovni klesli príjmy za prvý štvrťrok o 25 miliónov eur, na jej účte je v súčasnosti len osem miliónov eur. Spoločná stráca milión mesačne, poisťovni Dôvera v januári klesol výber poistného o desať percent, Unionu o šesť. Preto ponúkli lekárom nevýhodné zmluvy, peniazmi ledva pokryjú ich prevádzkové náklady. A chystajú sa šetriť ďalej.

Pravda 8.4.2009, Pacientov dobieha kríza?
 
Najväčšia poisťovňa – štátna Všeobecná zdravotná – mala včera na účte len 5,7 milióna eur.
Najväčšia poisťovňa – štátna Všeobecná zdravotná – mala včera na účte len 5,7 milióna eur. Postačuje jej to maximálne ako jednodňová rezerva. Jej denné výdavky sú totiž na úrovni 5,5 milióna eur... Dnes je jasné a poisťovňa to ani neskrýva, že za prvé tri mesiace tohto roka počíta s výpadkom príjmov až 25 miliónov eur, do konca roka by to malo byť viac ako 63 miliónov eur. Situácia sa však môže aj zhoršiť... Šéfka Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Zuzana Zvolenská priznala, že kríza a jej dopad na zdravotníctvo môžu spôsobiť aj predĺženia čakacích listín.

SME 7.4.2009, Všeobecná zdravotná vysychá
 
Celkový dlh v zdravotníctve dosiahol ku koncu minulého roka 8,229 mld.
Celkový dlh v zdravotníctve dosiahol ku koncu minulého roka 8,229 mld. Sk (273,2 mil. €). V tom istom období predvlaňajšieho roka sa pohyboval na úrovni 8,074 mld. Sk (268 mil. €). V roku 2008 sa tak dlh v rezorte prehĺbil o 155 mil. Sk (5,145 mil. €)... Rok predtým vzrástol dlh o 1,253 mld. Sk (41,59 mil. €)... Najväčšiu časť tvoril dlh zdravotníckych zariadení v pôsobnosti (ministerstva zdravotníctva). K 31. decembru uplynulého roka predstavoval 5,891 mld. Sk (195,5 mil. €) a medziročne sa zvýšil o 49 mil. Sk (1,627 mil. €)... Nemocnice delimitované na obce a VÚC a transformované na n. o. mali k 31. decembru 2008 záväzky po lehote splatnosti vo výške 2,311 mld. Sk (76,71 mil. €)... V rovnakom období predminulého roku bol ich dlh nižší o 157 mil. Sk (5,211 mil. €).

eTrend 2.4.2009, Dlh v zdravotníctve prekročil ku koncu roka 8 milárd korún
 
Nepríjemné prekvapenie v podobe platenia v hotovosti dnes pripravili stovky lekárov (Slovenskej spoločnosti všeobecného prakti
Nepríjemné prekvapenie v podobe platenia v hotovosti dnes pripravili stovky lekárov (Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva, ktorá má zdruba 1400 členov) vyše miliónu poistencov dvoch zdravotných poisťovní. Keďže so Spoločnou zdravotnou poisťovňou a poisťovňou Union nemajú podpísané nové zmluvy, pacientov čaká platenie v hotovosti za lieky, laboratórne vyšetrenia či röntgen... Slovenská lekárska komora, ktorá zastupuje väčšinu lekárov na Slovensku, o tejto aktivite nič nevie. A Asociácia súkromných lekárov, ktorá má zhruba tritisíc členov, s postojom Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva nesúhlasí.

Pravda 1.4.2009, Časť pacientov čaká platenie v hotovosti
 
Od apríla by niekoľko tisíc liekov nemalo byť drahších, ako je priemer najlacnejších krajín únie.
Od apríla by niekoľko tisíc liekov nemalo byť drahších, ako je priemer najlacnejších krajín únie... Platí totiž nová kategorizácia, ale aj nový systém oceňovania liekov, takzvané referencovanie. Znamená to, že spoločnosti, ktoré vyrábajú či dovážajú lieky na Slovensko, môžu pýtať za liek maximálne toľko, čo je priemer šiestich najlacnejších krajín Európskej únie (EÚ)... Zainteresovaní upozorňujú, že zo zoznamu asi 4700 liekov, ktoré nemajú byť drahšie, ako je priemer šiestich najlacnejších krajín únie, podali výrobcovia cenové návrhy asi na tisícku... Všetky lieky by mali byť precenené najneskôr v októbri.

SME 30.3.2009, Lacné lieky sú stále problém
 
V minulom roku dosiahla priemerná mzda zamestnanca pracujúceho v nemocniciach zriadených krajmi, mestami či obcami 18 308 Sk (6
V minulom roku dosiahla priemerná mzda zamestnanca pracujúceho v nemocniciach zriadených krajmi, mestami či obcami 18 308 Sk (607,7 €), kým v zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti rezortu zdravotníctva 25 497 Sk (846,3 €)... V roku 2008 napríklad mzdy v nemocniciach VÚC vzrástli o 7 %, no vo fakultných až o 10 %... Priemerná mzda zamestnancov všetkých zdravotníckych zariadení dosiahla podľa zverejnených údajov v minulom roku 22 212 Sk (737,3 €). Po 15 rokoch tak prvýkrát mierne prekročila úroveň priemernej mzdy v národnom hospodárstve... Vyplýva to z informácií zverejnených na stránke zdravotníckych odborárov.

kariera.zoznam.sk 25.3.2009, Vo fakultných nemocniciach sa zarába stále viac
 
Návrat poplatkov za návštevu lekára by „zabilo dve muchy jednou ranou".
Návrat poplatkov za návštevu lekára by „zabilo dve muchy jednou ranou". Do zdravotníctva by natieklo viac peňazí a odstránilo by sa nelegálne vyberanie poplatkov. „Lekári totiž našli iný spôsob zárobku. Ide o tzv. telefonické či prednostné objednávky, ktoré sú často drahšie ako predchádzajúce poplatky," povedal analytik HPI Tomáš Szalay.

SME 19.3.2009, Polatky treba, Raši ich nezavedie
 
Vlani dostali dodávatelia rastových hormónov od Všeobecnej zdravotnej poisťovne na výber.
Vlani dostali dodávatelia rastových hormónov od Všeobecnej zdravotnej poisťovne na výber. Buď budú produkty pre ňu dodávať cez spoločnosť Martek Medical, alebo sa môžu s biznisom s najväčšou poisťovňou na Slovensku rozlúčiť... Výrobcom rastových hormónov nepomohlo, že mali dobré skúsenosti s inými distribútormi, ktorí dokázali ponúknuť konkurencieschopnú cenu... Marteku sa na slovenskom trhu začalo dariť najmä potom, ako kúpil pozostatky lekárenskej firmy Fakon, v ktorej bol kedysi majiteľom predseda parlamentu a podpredseda Smeru-SD Pavol Paška.

Trend 18.3.2009, Slovenská lieková tragédia
 
Rast nezamestnanosti a pomalšie zvyšovanie miezd, ktoré na Slovensku podľa očakávaní prinesie svetová hospodárska kríza, negatí
Rast nezamestnanosti a pomalšie zvyšovanie miezd, ktoré na Slovensku podľa očakávaní prinesie svetová hospodárska kríza, negatívne ovplyvnia aj príjmy nemocníc či lekárov. Celkovo môže zdravotníctvo získať asi o 128 až 345 miliónov eur (zhruba štyri až desať miliárd korún) menej, než sa pôvodne odhadovalo. Vyhlásili to dnes pred novinármi predstavitelia bratislavského Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku (HPI-Health Policy Institute). Napriek tomu by podľa nich malo mať zdravotníctvo k dispozícii viac peňazí ako vlani.

Sme.sk 18.3.2009, Zdravotníctvo by mohlo prísť pre krízu...
 
„Zástupca primára mi povedal, že hoci som hospitalizovaný, musím si liek Detralex zohnať sám.
„Zástupca primára mi povedal, že hoci som hospitalizovaný, musím si liek Detralex zohnať sám. Majú dlhy voči distribútorovi a niektoré lieky nemôžu objednávať,“ povedal pacient, ktorý ležal v trenčianskej nemocnici. Pre prípadné problémy s lekármi meno nechcel zverejniť... Keďže bol v nemocnici, Detralex mu nemohla predpísať ani jeho lekárka. Nakoniec ho po presviedčaní nezákonne predpísala jeho matke. Riaditeľ trenčianskej nemocnice Rudolf Lintner tieto tvrdenia odmieta.

Pravda 17.3.2009, Zadlženým nemocniciam chýbajú lieky pre pacientov<
 
Fakultná nemocnica v Bratislave v liste, ktorý pred mesiacom poslala svojim dodávateľom, pripustila, že od chvíle, keď dostane
Fakultná nemocnica v Bratislave v liste, ktorý pred mesiacom poslala svojim dodávateľom, pripustila, že od chvíle, keď dostane faktúru, až do jej zaplatenia môže uplynúť aj 425 dní. Nemocnica to uviedla v súvislosti s tým, že niektoré firmy začali postupovať pohľadávky voči nemocniciam na iné právne subjekty. V liste tvrdí, že to môže negatívne ovplyvniť jej „ekonomický potenciál a porušiť krehkú ekonomickú rovnováhu na trhu"... Ďalšie fakultné nemocnice nie sú o nič promptnejšie... Dlh štátnych zdravotníckych zariadení bol k 30. júnu 2008 asi 196 miliónov eur (5,9 miliardy korún).

SME 16.3.2009, Fakultná nemocnica vydiera svojich dodávateľov
 
Fakultnej nemocnici s poliklinikou Bratislava sa nepáči postup spoločnosti Sanitas-SR, ktorá začala svoje pohľadávky vymáhať fo
Fakultnej nemocnici s poliklinikou Bratislava sa nepáči postup spoločnosti Sanitas-SR, ktorá začala svoje pohľadávky vymáhať formou exekúcií... Pôvodná dlžná istina Fakultnej voči veľkodistribútorovi liečiv a zdravotníckeho materiálu bola k 30. júnu minulého roka viac než 3 milióny eur, dnes je to 950-tisíc eur. „Splátkový kalendár ako taký sme neodmietli, navrhovaná výška splátok zo strany nemocnice však bola trápna, takto by dlh splatili v roku 2226,“ reagoval riaditeľ marketingu spoločnosti Inforama, ktorá je hlavným akcionárom Sanitas-SR, Marián Babjak.

HN 13.3.2009, Bratislavskú nemocnicu navštívi exekútor
 
Zdravotné poisťovne môžu prísť v tomto roku pre hospodársku krízu na zdravotných odvodoch o 87,1 mil.
Zdravotné poisťovne môžu prísť v tomto roku pre hospodársku krízu na zdravotných odvodoch o 87,1 mil. eur. V nasledujúcom roku by to už malo byť viac ako 98 mil. eur a v roku 2011 o vyše 147,7 mil. eur. Uvádza sa to v novej februárovej prognóze Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií SR... Aktuálna úprava... odráža predovšetkým výrazné zníženie predpokladov týkajúcich sa ekonomického rastu... "V systéme nebude toľko zdrojov na navýšenie platieb poskytovateľom, ako bolo ostatné roky," uviedla PR manažérka Zdravotnej poisťovne Dôvera Zuzana Horníková.

SME.sk 20.2.2009, Zdravotníctvo príde pre krízu o 87 miliónov eur
 
Nové indikátory kvality zdravotníckych zariadení.
Nové indikátory kvality zdravotníckych zariadení... v utorok schválila vláda. Nahradia tak trojročné kritériá... V orientácii má pacientovi pomôcť aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré zamýšľa na základe indikátorov kvality urobiť centrálne hodnotenie (poskytovateľov)... Výber z nových indikátorov: Celková úmrtnosť, Úmrtnosť matiek v súvislosti s pôrodom, Úmrtnosť po srdcovocievnych ochoreniach, Opakované hospitalizácie do 30 a 90 dní, Pomer operovaných k hospitalizovaným pacientom, Preventívne prehliadky – gynekologické, u detí a dorastu, Počet návštev lekára vo všeobecných ambulanciách, Efektivita využívania finančných zdrojov...

SME 20.2.2009, Jednotný meter na nemocnice má rôznu váhu
 
V krčme, bare, kaviarni či reštaurácii si od septembra fajčiari zapália už len vtedy, ak bude mať zariadenie stavebne oddelenú
V krčme, bare, kaviarni či reštaurácii si od septembra fajčiari zapália už len vtedy, ak bude mať zariadenie stavebne oddelenú miestnosť pre fajčiarov alebo tam nebudú podávať jedlo. Takýto najmiernejší z troch návrhov obmedzenia fajčenia v utorok schválil parlament. Neprešiel úplný zákaz fajčenia ani povinnosť oddelenia fajčiarskych miestností vo všetkých prevádzkach... Novela zákona prináša aj zákaz fajčenia v úradných budovách, obchodoch, kinách, divadlách, na letiskách, v okruhu štyroch metrov od zastávok hromadnej dopravy či v zdravotníckych areáloch.

SME 18.2.2009, Fajčiarov zákon z krčiem nevyhnal
 
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vlani zistil 13 zlyhaní gynekológov a pôrodníkov.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vlani zistil 13 zlyhaní gynekológov a pôrodníkov. Zanechali vážne následky vrátane úmrtí. "Tých 13 prípadov je deväť percent zo všetkých opodstatnených podnetov," vyčíslil predseda úradu Richard Demovič... Nemocniciam zákon, platný od januára 2008, ukladá najvyššiu pokutu desaťtisíc eur (300-tisíc korún). Prísnejšie sankcie už zákon nepovoľuje, hoci predtým mohli padať aj miliónové pokuty.

Pravda 14.2.2009, Trinásť gynekológov vlani zlyhalo. Ich zmeny aj zabíjali
 
Minister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD) nechá zarobiť distribučným spoločnostiam na úkor nemocníc.
Minister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD) nechá zarobiť distribučným spoločnostiam na úkor nemocníc. Tvrdí totiž, že nemocnice majú ohrozenú dodávku drahých liekov. Distribútorov chce preto motivovať peniazmi. Prichádza s návrhom, aby si distribučné spoločnosti mohli od prvého apríla prihodiť na drahé lieky oveľa vyššiu maržu namiesto doterajších troch až štyroch percent. A to maximálne do výšky deväť percent z maximálnej ceny výrobcu alebo dovozcu. Ruší tým nariadenie svojho predchodcu Ivana Valentoviča, ktorý zaviedol degresívnu maržu na lieky. Vďaka nej ušetrili nemocnice za prvý rok 4,85 milióna eur (150 miliónov korún).

HN 10.2.2009, Raši dáva zarobiť distribútorom
 
Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová tvrdí, že ich poisťovňa výkony v jednodňovej ambulancii podporuje.
Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová tvrdí, že ich poisťovňa výkony v jednodňovej ambulancii podporuje. Kým v roku 2004 uzavrela zmluvy s 30 poskytovateľmi a uhradila im takmer 2,2 milióna eur (66 mil. Sk), vlani uzavrela zmluvy s 83 poskytovateľmi za vyše 8 miliónov mil. eur (250 mil. Sk). Ako pre HN potvrdila konateľka bratislavského Centra mikrochirurgie oka Eva Vidová, čakacia lehota na operáciu sivého zákalu je pre poistencov Všeobecnej a Apolla momentálne 5 mesiacov. Poistenci Dôvery čakajú mesiac, Spoločnej dva. "Jediná zdravotná poisťovňa, ktorá vo výkonoch vôbec nelimituje, je Union,“ tvrdí Vidová.

HN 9.2.2009, Po operácii domov? Stačí aj deň
 
Ministerstvo zdravotníctva chce tento rok zmenou tvorby cien liekov ušetriť vo verejných zdrojoch 59,75 až 63,07 milióna eur (1
Ministerstvo zdravotníctva chce tento rok zmenou tvorby cien liekov ušetriť vo verejných zdrojoch 59,75 až 63,07 milióna eur (1,8 až 1,9 miliardy korún)... Úsporu by malo priniesť porovnávanie cien rovnakých farmaceutík v celej EÚ, pričom konečnú sumu za liečivo na Slovensku určí priemer zo šiestich najnižších cien v únii... Výhodnejšie pravidlá určilo ministerstvo pre farmaceutiká dodávané do nemocníc. Po minuloročnom zavedení takzvanej degresívnej marže ... niektorí výrobcovia údajne odmietajú dodávať lieky lôžkovým zariadeniam. Práve tie využívajú v najväčšej miere nákladnejšie lieky a ... splácajú (ich) aj s viac než ročným oneskorením... Nemocniciam preto budú farmaceuti ponúkať (od apríla) svoje výrobky s jednotnou maržou deväť percent, rozhodlo ministerstvo.

Pravda.sk 6.2.2009, Raši chce na liekoch ušetriť asi 60 miliónov eur
 
Zdravotné poisťovne čoskoro vytvoria rebríčky slovenských nemocníc presné ako nikdy doteraz.
Zdravotné poisťovne čoskoro vytvoria rebríčky slovenských nemocníc presné ako nikdy doteraz. Ministerstvo zdravotníctva totiž vypracovalo nový návod, ako nemocnice hodnotiť. O ich umiestnení v rebríčku rozhodne napríklad to, koľko životov dokážu zachrániť pri operáciách, či úmrtnosť pri pôrode. Menší význam teraz bude mať naopak názor pacientov. Ministerstvo pripravilo rozšírený zoznam indikátorov kvality. Ten už tento týždeň prešiel Legislatívnou radou vlády, definitívne ho má potvrdiť kabinet.

SME 5.2.2009, Nemocnice preveria prísnejšie
 
Minister zdravotníctva už má plán na oddlženie nemocníc.
Minister zdravotníctva už má plán na oddlženie nemocníc. Zadlžené zdravotnícke zariadenia sa budú môcť svojich finančných problémov zbaviť pôžičkou od štátu... Návratná finančná výpomoc bude so splatnosťou pätnásť rokov s odložením začatia splácania o dva roky... Minister Richard Raši plánuje začať s oddlžovaním už tento rok. No koľko peňazí naň vyčlení, stále nepovedal. Dlh, ktorý všetky nemocnice vyprodukovali do konca roka 2007, bol vo výške 268 miliónov eur (8 miliárd korún)... Pôžička by mala byť bezúročná.

HN 3.2.2009, Raši nevie, koľko požičia nemocniciam
 
Vymáhanie pohľadávok na (zdravotnom) poistnom každý rok akceleruje.
Vymáhanie pohľadávok na (zdravotnom) poistnom každý rok akceleruje. Zatiaľ čo hodnota 2400 podaných návrhov (na vydanie platobného výmeru neplatičom) v roku 2005 dosiahla 76 mil. Sk, o rok neskôr ich bolo 7500 so sumou 151 mil. Sk. V roku 2007 dostal ÚDZS (od zdravotných poisťovní) 28400 návrhov, kde pohľadávky dosiahli 921 mil. Sk a vlani bola „cena“ 44450 podaných návrhov 2,329 mld. Sk... (Podľa predsedu ÚDZS Richarda Demoviča) za rastom pohľadávok nie je len zhoršujúca sa disciplinovanosť poistencov pri platení poistného, ale aj rastúca snaha poisťovní vymáhať nezaplatené sumy. ÚDZS odhaduje, že suma dlžného poistného môže byť okolo 431,5 mil. EUR (13 mld. Sk).

Zdravotnícke noviny 22.1.2009, Platobná disciplína sa zhoršuje<
 
Nielen akcionár Dôvery, ale aj vlastníci zdravotnej poisťovne Union žalujú štát.
Nielen akcionár Dôvery, ale aj vlastníci zdravotnej poisťovne Union žalujú štát. Ide o spor kvôli zákazu zisku, ktorý presadila vláda Roberta Fica (Smer-SD). Výška odškodného, ktoré požadujú vlastníci Unionu, je však nejasná. Rakúsky akcionár Unionu, Eureko B.V., svoj spor so štátom pred médiami tají. Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál však potvrdil pre HN, že žalobu poslali ešte v októbri.

HN 22.1.2009, Štát má na krku štyri arbitráže
 
Mnohomiliónová hrozba pre štát za zákaz zisku je čoraz bližšie.
Mnohomiliónová hrozba pre štát za zákaz zisku je čoraz bližšie. Holandský akcionár súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera podľa informácií HN už zažaloval Slovenskú republiku. Žaloba od spoločnosti HICEE, ktorá patrí pod finančnú skupinu Penta, práve včera dorazila na naše ministerstvo financií. Deje sa tak krátko po tom, čo štát odmietol výzvu akcionára na mimosúdne vyrovnanie - Holanďania chceli vtedy za zmarenie svojej investície odškodné vo výške takmer pol miliardy eur...

HN 20.1.2009, Dôvera žaluje štát o pol miliardy
 
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR neodporúča spojenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a.
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR neodporúča spojenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a.s. (VšZP) a Spoločnej zdravotnej poisťovne, a.s. (SZP). Vyplýva to z projektu zlúčenia oboch štátnych poisťovní, ktorý v stredu vzala na vedomie vláda. Rezort pritom tvrdí, že by sa týmto krokom zefektívnil a stabilizoval celý systém verejného zdravotného poistenia, zároveň však priznáva, že by bol náročný a nepriniesol by finančný efekt... S týmto záverom však nesúhlasí Ministerstvo financií (MF) SR. "Podľa nášho názoru spojenie zdravotných poisťovní so stopercentnou majetkovou účasťou štátu, z dlhodobého pohľadu realizácie prinesie finančný efekt, napríklad v súvislosti s predajom nehnuteľného majetku,“ upozornil rezort financií v rámci pripomienkového konania.

topky.sk 15.1.2009, Ministerstvo zdravotníctva neodporúča spojenie VšZP a SZP
 
President-elect Barack Obama, as part of the effort to revive the economy, has proposed a massive effort to modernize health c
President-elect Barack Obama, as part of the effort to revive the economy, has proposed a massive effort to modernize health care by making all health records standardized and electronic. Here's the audacious plan: Computerize all health records within five years. The quality of health care for all Americans gets a big boost, and costs decline... In fact, many hurdles stand in the way. Only about 8% of the nation's 5,000 hospitals and 17% of its 800,000 physicians currently use the kind of common computerized record-keeping systems that Obama envisions for the whole nation.

Money.cnn.com 12.1.2009, Obama's big idea: Digital health records
 
Takmer 180-tisíc ľudí zmenilo k novému roku zdravotnú poisťovňu.
Takmer 180-tisíc ľudí zmenilo k novému roku zdravotnú poisťovňu... Prinášame prehľad rôznych výhod a benefitov, ktoré pre svojich klientov od januára pripravili jednotlivé poisťovne... Zo zmeny poisťovne najviac ťažila zdravotná poisťovňa Apollo. Od januára jej pribudlo viac ako 51-tisíc klientov. Najväčší úbytok zaznamenala štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. Odišlo z nej viac ako 10-tisíc klientov. Stále si však drží pozíciu lídra trhu s 2,9 milióna poistencov.

HN 9.1.2009, Zmenili ste poisťovňu? Dostanete aj iné benefity
 
Protimonopolný úrad zistil pochybenia štátnych fakultných nemocníc.
Protimonopolný úrad zistil pochybenia štátnych fakultných nemocníc. Podľa úradu uzavreli kartelovú dohodu o cenách za hospitalizácie v roku 2007 a prostredníctvom nej potom pritlačili zdravotné poisťovne k uzatváraniu nevýhodných zmlúv. Úrad uložil Asociácii fakultných nemocníc pokutu 1 597, 96 eura (približne 48-tisíc korún). Nemocnice tak podľa úradu cenovou dohodou porušili a obmedzili pravidlá súťaže.

HN 8.1.2009, Štátne nemocnice dostali pokutu
 
Nemocnice či ambulancie nedostanú časť peňazí zo skrachovanej Európskej zdravotnej poisťovne (EZP).
Nemocnice či ambulancie nedostanú časť peňazí zo skrachovanej Európskej zdravotnej poisťovne (EZP). ČTK to povedal správca konkurznej podstaty Eduard Hyránek. Hoci sa podľa neho zatiaľ ešte neuzavrel zoznam žiadateľov o vyplatenie peňazí, už v súčasnosti je jasné, že na vyrovnanie všetkých záväzkov nebude dostatok zdrojov. Dlhy EZP dosiahli podľa skorších informácií hodnotu asi päť miliónov eur (150 miliónov korún).

SME.sk 8.1.2009, Lekári stratia časť peňazí, ktoré im dlhovala EZP...
 
Viceguvernér NBS Martin Barto: Starnutie obyvateľstva prinesie aj väčšie nároky na financovanie a rozsah zdravotnej starostliv
Viceguvernér NBS Martin Barto: Starnutie obyvateľstva prinesie aj väčšie nároky na financovanie a rozsah zdravotnej starostlivosti. Domnievam sa, že riešiť tento problém bude podstatne zložitejšie než dôchodkovú reformu. A to najmä kvôli informačnej asymetrii, prepleteným záujmom dodávateľov liečiv, techniky, poskytovateľov a samotných lekárov.

HN 7.1.2009, Všetko so všetkým súvisí
 
 
 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS