Táto stránka vznikla v spolupráci inštitútu INEKO a zdravotnej poisťovne Dôvera. Určená je najmä pre odbornú verejnosť zaujímajúcu sa o zdravotníctvo. Stránka má podporiť diskusiu o súčasnom systéme zdravotníctva a možnostiach jeho zlepšenia, sprostredkovať názory jednotlivcov a organizácií (vrátane INEKO), ako aj relevantné fakty a literatúru. Podľa vzájomnej dohody Dôvera nezasahuje do výstupov INEKO uvedených na tejto stránke.
Má vláda vôbec analýzu (alebo aspoň prehľad údajov), aké je využitie jestvujúcich športových areálov a koľko z nich chátra pre chýbajúce zdroje na údržbu? Nie je to len ďalšia oblasť, kde sľubmi o budovaní novej infraštruktúry vláda prekrýva zanedbávanie existujúcej (podobne ako pri cestách, nemocniciach a pod.)?
Dlhodobý názor INEKO je, že ani lekári, ani sestry a ostatní zdravotnícki pracovníci by nemali mať špeciálne zákony upravujúce ich minimálne mzdové nároky, ale mali by byť ohodnocovaní na základe meranej a zverejňovanej kvality ich odvedenej práce pri súčasnom rešpektovaní ekonomických možností toho-ktorého zdravotníckeho zariadenia. Minimálne mzdové nároky v zdravotníctve deformujú motivácie aktérov a predstavujú prekážky pre efektívne používanie vzácnych zdrojov na liečenie chorých.
Korupcia v zdravotníctve je bezpochybne veľkým problémom Slovenska, tak to vníma aj verejnosť, avšak účinnejšou a efektívnejšou politikou, ako sú celoplošné jednorazové protikorupčné kurzy pre úplne všetkých zdravotníckych pracovníkov, ale mimochodom už nie napríklad pre všetkých riaditeľov nemocníc..., by bolo prijímanie takých opatrení, ktoré by systémovo menili prostredie a motivácie aktérov v zdravotníctve tak, že nebude vznikať podhubie pre korupciu, resp. že sa potom korupčne správať vôbec neoplatí. Takými opatreniami, ak opomenieme represívnu oblasť, môže byť napríklad zvyšovanie transparentnosti informácií v zdravotníctve či už cez meranie, zverejňovanie a následné odmeňovanie poskytovateľov a zdravotníckych pracovníkov na základe výsledkov poskytovanej zdravotnej starostlivosti - ich kvality a efektívnosti, alebo cez zavádzanie elektronických služieb a výmeny dát až po DRG-systém.
Vnútorná zadlženosť poskytovateľov, teda absencia a odkladanie
potrebných investícií do obnovy zariadení a techniky, je veľkým
problémom slovenského zdravotníctva. Vznikla jednak v dôsledku
pokrivených motivácií a zlého hospodárenia najmä štátnych a
samosprávnych nemocníc, ale aj z nedostatku prostriedkov, keďže v
porovnaní s okolitými štátmi sme dávali do nemocničného sektora
relatívne menší podiel zdrojov.
V našej ostatnej analýze
sme o.i. zistili, že až tretina nemocníc si za dva roky nezarobila na
obnovu prístrojového vybavenia či budov ani cent. Iba tretine zostáva z
objemu tržieb aspoň 5 % na obnovu a modernizáciu majetku.
V Slovenskom rozhlase bolo oddovodnenie, preco prezidenta Kisku operovali v Plzni. Slovensky lekar – specialista na artroskopiu povedal, ze na Slovensku takuto operaciu vykonavaju len v sukromnej nemocnici v Kosiciach-Saci, a ze v Plzni maju s artroskopickymi operaciami bedroveho klbu bohate skusenosti a dobre zazemie