O minimálnych mzdových nárokoch všetkých zdravotníkov

Mária Hunková, TREND:
Novela zakona z dielne MZ SR, ktora ma upravit mzdu zdravotnikov, sa ma tykat iba zamestnancov zariadeni, ktorych 100% vlasntikom je MZ SR. Voci tomu sa ohradilo MO SR a MV SR, ktore su tiez zriadovatelmi ZZ s tym, ze aj v tychto statnych ZZ by mali mat garantovane mzdy, no MZ SR tuto pripomienku neakceptovalo.

  • Co hovorite na to, ze MZ SR stale tvrdilo, ze mzdy moze garantovat len v statnych ZZ a nakoniec ani to neplati, kedze vylucuje pracovnikov zariadeni MO SR a MV SR?
  • Ako vo vseobecnosti hodnotite navrh zakona, ktory napr. zdravotnym sestram garantuje nizsie mzdy, ako maju v sucasnosti v statnych ZZ (podla Ustavnym sudom zruseneho zakona)?


Dušan Zachar, INEKO:
Náš dlhodobý názor je, že ani lekári, ani sestry a ostatní zdravotnícki pracovníci by nemali mať špeciálne zákony upravujúce ich minimálne mzdové nároky, ale mali by byť ohodnocovaní na základe meranej a zverejňovanej kvality ich odvedenej práce pri súčasnom rešpektovaní ekonomických možností toho-ktorého zdravotníckeho zariadenia. Minimálne mzdové nároky v zdravotníctve deformujú motivácie aktérov a predstavujú prekážky pre efektívne používanie vzácnych zdrojov na liečenie chorých.


Vyjadrenie bolo zverejnené 27.8.2015 v článku týždenníka TREND.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS