O návrhu povinných protikorupčných školení pre všetkých zdravotníkov

Stanislava Harkotová, Aktuálne.sk:
Rada by som sa na vas obratila s prosbou o vas postreh k navrhu novely z dielne MZ SR, ktora do zdravotnictva zavadza povinne skolenia v protikorupcnom spravani pre vsetkych zdravotnickych pracovnikov.
Co si o tomto navrhu myslite? Riesia podobne opatrenia znizovat mieru korupcie v zdravotnictve?

Veronika Pittnerová, Plus jeden deň:
Prosím vás veľmi pekne o názor k protikorupčným kurzom, ktoré plánuje zaviesť ministerstvo zdravotníctva. Po novom by mali všetci pracovníci zdravotníctva povinne absolvovať vzdelávanie o protikorupčnom správaní, aby sa tak prechádzalo korupcii v zdravotníctve. Kurz bude mať pod palcom Slovenská zdravotnícka univerzita, alebo zamestnávateľ daného zdravotníka. Pomôže to podľa vás?

Dušan Zachar, INEKO:
Korupcia v zdravotníctve je bezpochybne veľkým problémom Slovenska, tak to vníma aj verejnosť, avšak účinnejšou a efektívnejšou politikou, ako sú celoplošné jednorazové protikorupčné kurzy pre úplne všetkých zdravotníckych pracovníkov, ale mimochodom už nie napríklad pre všetkých riaditeľov nemocníc..., by bolo prijímanie takých opatrení, ktoré by systémovo menili prostredie a motivácie aktérov v zdravotníctve tak, že nebude vznikať podhubie pre korupciu, resp. že sa potom korupčne správať vôbec neoplatí. Takými opatreniami, ak opomenieme represívnu oblasť, môže byť napríklad zvyšovanie transparentnosti informácií v zdravotníctve či už cez meranie, zverejňovanie a následné odmeňovanie poskytovateľov a zdravotníckych pracovníkov na základe výsledkov poskytovanej zdravotnej starostlivosti - ich kvality a efektívnosti, alebo cez zavádzanie elektronických služieb a výmeny dát až po DRG-systém.


Z vyjadrenia bolo citované 25.8.2015 v článku na portáli Aktuálne.sk a 26.8.2015 v článku denníka Plus jeden deň.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS