O projekte i-Health
Táto stránka vznikla v spolupráci inštitútu INEKO a zdravotnej poisťovne Dôvera. Určená je najmä pre odbornú verejnosť zaujímajúcu sa o zdravotníctvo. Stránka má podporiť diskusiu o súčasnom systéme zdravotníctva a možnostiach jeho zlepšenia, sprostredkovať názory jednotlivcov a organizácií (vrátane INEKO), ako aj relevantné fakty a literatúru. Podľa vzájomnej dohody Dôvera nezasahuje do výstupov INEKO uvedených na tejto stránke.
Aktuality
O prísnejšom referencovaní cien liekov a ich dostupnosti
Dušan Zachar, analytik INEKO: Rozumiem logike navrhovaného prísnejšieho referencovania cien liekov - ide o to, dostať sa čo najbližšie na hranu, a pritom nespadnúť do priepasti. Tá hrana predstavuje vyčerpanú monopolnú rentu farmaceutických spoločností a priepasť nedostatok dôležitých liekov pre pacientov. Zvýšené riziko tohto opatrenia však môže vláda oslabiť dobre zvolenou reguláciou, ak sa ukáže skutočný nedostatok liekov.
Dátum: 15.06.2011
O zadlženosti a transformácii nemocníc
Dušan Zachar, analytik INEKO: Nevylučujem, že aj po transformácii budú exekučné konania a môže sa to dotknúť aj existencie niektorých nemocníc. Je to daň za dlhodobý život na dlh a sprievodný jav nevyhnutnej optimalizácie siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Dátum: 14.06.2011
Ako odmeňovať lekárov
Kapitáciu a platby za výkony by mali dopĺňať platby za výsledky liečby
Ako odmeňovať lekárov tak, aby boli motivovaní liečiť pacientov efektívne? Štandardné spôsoby odmeňovania, akým je kapitácia, platby za výkony, či tabuľkové platy, často k efektivite nevedú. Vo vyspelom svete sa aj preto čoraz viac rozširujú platby za výsledky liečby (tzv. pay-for-performance) v kombinácii so štandardizovaním liečebných postupov a dodržiavaním ukazovateľov efektívnosti.
Dátum: 14.06.2011
Uhliarik: Farmafirmy sa skrývajú za pacientov
Nesúhlas farmaceutických firiem so zákonmi, ktoré predkladá MZ SR, nepramení podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika z ich záujmu chrániť pacienta, ide im len o ich zisky. Argumenty farmaceutických spoločností proti navrhovaným zmenám v liekovej politike označil minister za mýty. Odmietol pritom názor, že generická preskripcia, teda predpisovanie účinnej látky namiesto obchodného názvu lieku, prinesie zmätok, lebo lekári nebudú vedieť, aký liek napokon pacient užíva. Ako pripomenul, už v súčasnosti platí a využíva sa generická substitúcia, teda že lekárnik môže namiesto predpísaného lieku vydať iný liek s rovnakou účinnou látkou. "Lekár teraz vôbec nevie, aký liek pacient vlastne dostal," upozornil Uhliarik. Zároveň dodal, že práve tento stav sa má zmeniť, keď poisťovne majú spätne informovať lekárov, aký liek pacient v lekárni vybral. Minister nesúhlasí ani s tvrdeniami, že prísnejšie referencovanie liekov spôsobí zvýšenie reexportu a nedostatok liekov na Slovensku. "Toto absolútne vylučujem," skonštatoval.
Dátum: 09.06.2011
Ceny liekov a ich dostupnosť
Prínosy a riziká prísnejšieho referencovania cien liekov
Pri každom úradnom stanovovaní cien sa nedá vyhnúť riziku, že sa cena bude odchyľovať od rovnovážneho stavu. Ide často o “systém pokus-omyl”. Po začatí uplatňovania medzinárodného porovnávania cien počas predošlej vlády sa ukázalo, že súčasne platný systém referencovania bola tzv. win-win operácia, kedy sa ušetrili verejné zdroje určené na lieky a pacienti neboli zároveň postihnutí ich nedostatkom. Ale po zavedení prísnejšieho mechanizmu sa môže v horšom prípade ukázať, že nové ceny budú v SR nastavené príliš nízko, a preto sa regulátor musí už teraz dôkladne pripraviť a následne reagovať na možný nedostatok dôležitých liekov.
Dátum: 06.06.2011