O prijímaní darov lekármi

Ján Krempaský, SME:
Zaujíma ma Váš názor na včerajšie vyjadrenia lekára Petra Liptáka pre TV Markíza, v ktorých sa priznal k prijímaniu najmä finančných sponzorských príspevkov od pacientov. Považujte to za prípustné? Ak áno, nie, tak prečo?
Čo hovoríte na tvrdenie Liptáka zo skoršieho blogu, že platby od zdravotných poisťovní (najmä kapitácie) nepostačujú na liečbu pacientov v ambulanciách? Ak súhlasíte, nesúhlasíte prečo? Ak súhlasíte, ako by sa malo zmeniť financovanie ambulancii, aby neprerábali?

Dušan Zachar, INEKO:
Ak neexistujú dobre nastavené formálne pravidlá, ktorými by sa vyrovnával dopyt s ponukou, akými by bolo napríklad definovanie nároku pacienta a regulovaná spoluúčasť, tak potom sa dopyt s ponukou vyrovnáva živelne, napríklad cez dlhé čakanie, rôzne polooficiálne poplatky, úplatky a rôzne dary.

Či majú všeobecní lekári dostatok zdrojov na liečbu pacientov, sa nedá paušálne povedať, nakoľko to závisí aj od regiónu a od mnohých premenných, ktoré nepoznáme - napr. od počtu pacientov, od výšky priamych platieb od nich, od príjmov od farmafiriem, od nákladov na ambulanciu a pod. a v neposlednom rade aj od kvality a efektívnosti ich práce. Ak chcú lekári viesť o ich príjmoch odbornú diskusiu, mali by zverejniť všetky údaje, z ktorých by sa dala vyskladať pravdivá mozaika, a nie vyberať si iba niektoré kamienky z nej.


Upozorňujem na našu dávnejšiu štúdiu z 2011, kde sme sa venovali téme, koľko môžu asi zarábať lekári
- http://www.i-health.sk/analyzy/1054_kolko-zarabaju-slovenski-lekari.


Z vyjadrenia bolo citované 11.2.2015 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS