O projekte i-Health

Táto stránka vznikla v spolupráci inštitútu INEKO a zdravotnej poisťovne Dôvera. Určená je najmä pre odbornú verejnosť zaujímajúcu sa o zdravotníctvo. Stránka má podporiť diskusiu o súčasnom systéme zdravotníctva a možnostiach jeho zlepšenia, sprostredkovať názory jednotlivcov a organizácií (vrátane INEKO), ako aj relevantné fakty a literatúru. Podľa vzájomnej dohody Dôvera nezasahuje do výstupov INEKO uvedených na tejto stránke.

 

Aktuality

O nadbytku lôžok hovorí aj Health Policy Institute.
O nadbytku lôžok hovorí aj Health Policy Institute. „Zo solidárnych zdrojov financujeme o šesť- až sedemtisíc postelí viac, ako reálne potrebujeme. To je asi 30 stredne veľkých nemocníc," tvrdia Peter Pažitný a Tomáš Szálay. Na Slovensku je dnes 37-tisíc lôžok.
Dátum: 09.02.2008
 
Nemocnici v Novej Bani hrozí zánik.
Nemocnici v Novej Bani hrozí zánik. V hre je konkurz pre dlhy voči dodávateľom a exekúcia za nezaplatené odvody do Sociálnej poisťovne. Riaditeľ už musel odpredať zariadenia. Tento mesiac im meškali aj platy. Taký je dôsledok rozhodnutia štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá s nimi neuzavrela od nového roka zmluvy. Problémy majú aj ostatné regionálne nemocnice. Zatvárajú oddelenia, spájajú sa s inými a pripravujú sa na reštrukturalizáciu... (Riaditeľ nemocnice v Banskej Štiavnici) Michal Hasara snahu obmedziť malé nemocnice nechápe. "Najmä ak dokážu poskytnúť základnú starostlivosť oveľa lacnejšie ako fakultné nemocnice, ktoré robia za dvojnásobné ceny."
Dátum: 08.02.2008
 
Medzi rokmi 2001 a 2002 došlo k spomaleniu rastu trhu (predaj liekov vo finančnom vyjadrení), ktoré nakoniec vyústilo do pokle
Medzi rokmi 2001 a 2002 došlo k spomaleniu rastu trhu (predaj liekov vo finančnom vyjadrení), ktoré nakoniec vyústilo do poklesu obratu farmaceutického trhu v roku 2004. Po tomto poklese však slovenský farmaceutický trh zaznamenal od roku 2005 už tretíkrát za sebou dvojciferný rast, konkrétne 14,4% v roku 2007... Zmeny cien liekov v rokoch 2001 až 2007 rast farmaceutického trhu tlmili. Najvýraznejšie sa medziročné zníženie cien liekov prejavilo v roku 2002, keď sa ceny liekov znížili o viac ako 9 % v porovnaní s rokom 2001. V nasledujúcich rokoch už nebol priemerný medziročný pokles cien liekov taký výrazný, no i napriek tomu sa pohyboval v rozmedzí od 1,4% v roku 2003 do 4,0% v roku 2007... Pozitívne k medziročnému nárastu farmaceutického trhu prispeli svojimi predajmi nové produkty uvádzané na trh, prípadne nové balenia produktov, ktoré boli prítomné na trhu už z minulých rokov... Od roku 2001 je každoročne na slovenský trh uvedených približne 160 nových liekov, výnimkou bol rok 2006, keď počet nových liekov dosiahol takmer 200... Na raste farmaceutického trhu sa nové lieky či balenia podieľali rádovo jednotkami percentuálnych bodov (v rozmedzí 1,5% až 5,4% v rokoch 2001 až 2007)... Veľkosť rastu slovenského farmaceutického trhu významne určoval príspevok daný zmenami v objeme predajov a zmenami v takzvanom produktovom mixe... Presun spotreby liekov k prípravkom s vyššou priemernou cenou za jedno balenie je zrejmý hlavne v posledných troch rokoch, kde nárast obratu trhu z dôvodu presunu spotreby k drahším liekom významne prevažuje nad vplyvom prostého zvýšenia počtu predaných balení...
Dátum: 06.02.2008
 
Odteraz až do roku 2013 môžu nemocnice a ambulancie s výnimkou Bratislavského kraja získať z eurofondov 250 miliónov eur.
Odteraz až do roku 2013 môžu nemocnice a ambulancie s výnimkou Bratislavského kraja získať z eurofondov 250 miliónov eur. Získali by tak peniaze na obnovu a modernizáciu, na výstavbu nových nemocníc či na nákup prístrojov. Musia však splniť podmienku únie - v Sociálnej poisťovni, zdravotných poisťovniach či daňovom úrade musia byť bez dlhov. Práve to vyraďuje z boja o peniaze väčšinu fakultných, ale aj ďalších nemocníc. Len Sociálnej poisťovni dlhujú nemocnice vyše miliardy korún.
Dátum: 04.02.2008
 
O zmluvy nemusia prísť tento rok len niektoré nemocnice, ale aj časť ambulancií.
O zmluvy nemusia prísť tento rok len niektoré nemocnice, ale aj časť ambulancií. Predbežné výsledky ministerstva zdravotníctva ukazujú, že ambulancií neštátnych lekárov je veľa, najmä vo veľkých mestách. V súčasnosti je na Slovensku niečo vyše štyritisíc ambulancií. Zdravotné poisťovne nevylúčili, že s niektorými lekármi už nebudú podpisovať zmluvy - predovšetkým na miestach, kde ich je veľa.
Dátum: 02.02.2008
 
Stránkovanie:
 
 
 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS