O projekte i-Health
Táto stránka vznikla v spolupráci inštitútu INEKO a zdravotnej poisťovne Dôvera. Určená je najmä pre odbornú verejnosť zaujímajúcu sa o zdravotníctvo. Stránka má podporiť diskusiu o súčasnom systéme zdravotníctva a možnostiach jeho zlepšenia, sprostredkovať názory jednotlivcov a organizácií (vrátane INEKO), ako aj relevantné fakty a literatúru. Podľa vzájomnej dohody Dôvera nezasahuje do výstupov INEKO uvedených na tejto stránke.
Aktuality
Európsky súdny dvor (ESD) rozhodol, že vnútroštátny zákaz vlastníctva a prevádzkovania lekární nefarmaceutami neodporuje zásade
Európsky súdny dvor (ESD) rozhodol, že vnútroštátny zákaz vlastníctva a prevádzkovania lekární nefarmaceutami neodporuje zásade voľného pohybu tovaru a služieb. Zovšeobecnene povedané, jednotlivé členské štáty môžu obmedzovať vlastníctvo lekární. Neznamená to však, že musia... ESD nezakázal vlastníctvo lekární inými osobami a ani „sa“ neočakáva, že všetky členské štáty únie to zakážu... Rozsudky ESD neznamenajú teda ani zánik tretiny lekární na Slovensku, ani potrebu novelizovať našu legislatívu.
Dátum: 25.05.2009
Odborníci na zdravotníctvo sa zhodujú v tom, že nemocníc je viac ako peňazí na ich kvalitnú prevádzku.
Odborníci na zdravotníctvo sa zhodujú v tom, že nemocníc je viac ako peňazí na ich kvalitnú prevádzku. Svedčia o tom aj ich neustále narastajúce dlhy... Keď pripustíme, že peňazí v zdravotníctve je málo, treba sa spýtať, odkiaľ ich vziať. „Vo verených financiách už rezervy nie sú veľké, a preto by sme do nemocníc mali pustiť viac súkromných zdrojov,“ myslí si Peter Goliaš z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy. Odporúča zavedenie spoluúčasti pri ľahších diagnózach alebo obnovenie denného poplatku za pobyt a stravu.
Dátum: 23.05.2009
Lekárne na Slovensku možno už čoskoro budú môcť vlastniť iba odborníci-farmaceuti.
Lekárne na Slovensku možno už čoskoro budú môcť vlastniť iba odborníci-farmaceuti. Európsky súdny dvor (ESD) totiž potvrdil zákaz vlastníctva lekární inými osobami, podľa neho je to v rozpore so záujmami pacienta... Tento krok by sa pritom mohol dotknúť asi jednej tretiny zo všetkých približne 1 900 lekární na Slovensku.
Dátum: 22.05.2009
Štátne zdravotné poisťovne, ktoré zastupujú najväčší počet klientov, majú problém s platením za lieky lekárňam.
Štátne zdravotné poisťovne, ktoré zastupujú najväčší počet klientov, majú problém s platením za lieky lekárňam. Všeobecná a Spoločná zdravotná poisťovňa nestíhajú platiť načas. Lekáreň, ktorej poisťovňa dlhuje za lieky, tak nemôže zaplatiť svojim dodávateľom. Tí jej odmietnu dodať lieky na sklad. Pacientovi tak zostáva, že si buď lieky nechá objednať, alebo vyhľadá ďalšiu lekáreň... Zdravotným poisťovniam zákon prikazuje platiť v tridsaťdňovej lehote. Lekárnici však hlásia, že obe prekračujú lehotu o štrnásť dní.
Dátum: 18.05.2009