O projekte i-Health
Táto stránka vznikla v spolupráci inštitútu INEKO a zdravotnej poisťovne Dôvera. Určená je najmä pre odbornú verejnosť zaujímajúcu sa o zdravotníctvo. Stránka má podporiť diskusiu o súčasnom systéme zdravotníctva a možnostiach jeho zlepšenia, sprostredkovať názory jednotlivcov a organizácií (vrátane INEKO), ako aj relevantné fakty a literatúru. Podľa vzájomnej dohody Dôvera nezasahuje do výstupov INEKO uvedených na tejto stránke.
Aktuality
Dodávateľ teplej vody a tepla Energo - Sk, spoločnosť Nitrianskeho samosprávneho kraja, od štvrtku 4.
Dodávateľ teplej vody a tepla Energo - Sk, spoločnosť Nitrianskeho samosprávneho kraja, od štvrtku 4. júna nemocnici (v Leviciach) obmedzila dodávky teplej vody. V spore o nezaplatené faktúry ťahajú za kratší koniec pacienti nemocnice. Matky po pôrode sú pobúrené - namiesto popôrodného odpočinku čelia studenej sprche... (Dlh nemocnice) ku 4.6.2009 predstavoval 298 988,76€. Obmedzenie dodávok tepla a TÚV sa týka celej nemocnice a potrvá do úhrady dlžnej čiastky, alebo uzatvorenia splátkového kalendára... Pokiaľ k dohode nedôjde, bude 20. júna prerušená distribúcia elektrickej energie na odbernom mieste do areálu nemocnice.
Dátum: 11.06.2009
Dáme vám jedno euro za každý recept! lákajú pacientov plagáty v 43 lekárňach spoločnosti Cityfarma Slovakia.
Dáme vám jedno euro za každý recept! lákajú pacientov plagáty v 43 lekárňach spoločnosti Cityfarma Slovakia. Získanú mincu nazývajú sociálnym príspevkom na zmiernenie dôsledkov finančnej krízy. Podľa Slovenskej lekárnickej komory na čele s prezidentom Jánom Valjanom je táto akcia protizákonná. Označuje ju za neetickú a prirovnáva k nekalej súťaži. Komora preto lekárnikom odobrala licencie, oni sa odvolali a teraz spisujú petíciu... Ohrození farmaceuti namietajú, že zľavy a darčeky pacientom poskytujú aj stovky iných lekární vrátane členov orgánov komory.
Dátum: 06.06.2009
Ministerstvá financií a zdravotníctva.
Ministerstvá financií a zdravotníctva... prinútili najväčších výrobcov škrtnúť ceny drahých liekov. Tie lieky, ktorým výrobcovia ceny neznížili, budú od októbra vyradené zo zoznamu liekov. Celkovo by sa tak na čiernej listine malo objaviť 22 druhov liečiv. Medzi ne patrí napríklad liek Glivec na liečbu rakoviny od firmy Novartis či inzulín pre cukrovkárov od Novo Nordisku. Ministerstvá škrtajú ceny liekov na základe zákona, podľa ktorého nesmú u nás presiahnuť ceny v šiestich najlacnejších krajinách Európskej únie. Vďaka tomu sa z verejných financií ušetrí 90 miliónov eur... Na znižovanie cien si posvietili oba rezorty koncom mája. Pri porovnaní cien liekov u nás a v krajinách únie zistili, že v asi 600 prípadoch bola cena nadhodnotená. V niektorých prípadoch až o 77 percent.
Dátum: 05.06.2009
Minister zdravotníctva Richard Raši: V roku 2006 dlh (v zdravotníctve) rástol o 2,4 miliardy korún, v roku 2007 o 1,4 miliardy
Minister zdravotníctva Richard Raši: V roku 2006 dlh (v zdravotníctve) rástol o 2,4 miliardy korún, v roku 2007 o 1,4 miliardy a v roku 2008 to bolo už len o 49 miliónov korún... Dynamika nárastu dlhu sa neznížila len preto, že boli zvýšené platby od zdravotných poisťovní, bolo to aj preto, že sa riaditeľom vytvorili motivačné kritériá. Plat má zložku základnú a pohyblivú. Tá závisí od hospodárskeho výsledku, objemu faktúr po lehote splatnosti, plnenia zdravotných kritérií, ako je obložnosť v daných nemocniciach či priemerná dĺžka hospitalizácií... (Pohyblivá zložka) môže ísť až do 70 percent z platu.
Dátum: 03.06.2009
Lieky na liečbu rakoviny, obličiek či cukrovky nakupujeme o desiatky percent drahšie ako inde v (Európskej) únii.
Lieky na liečbu rakoviny, obličiek či cukrovky nakupujeme o desiatky percent drahšie ako inde v (Európskej) únii... Ešte v apríli sa tlaku štátu na lacnejšie lieky podvolila len časť výrobcov liekov. Takmer zo štyritisíc farmaceutík, zlacnelo len deväťsto... Stopäťdesiatim liekom, ktoré mali byť od októbra lacnejšie, navrhli výrobcovia vyššie ceny, (než) za aké sa predávajú v šiestich najlacnejších krajinách EÚ. Napríklad výrobca Amgen Europe ponúka lieky na ochorenia obličiek o 40 percent drahšie ako v iných krajinách únie... V 450 prípadoch liekov výrobcovia neposkytli svoje ceny v iných krajinách únie na porovnanie... S firmami, ktoré si svoje povinnosti nesplnili, bude ministerstvo zdravotníctva rokovať.
Dátum: 25.05.2009