O projekte i-Health
Táto stránka vznikla v spolupráci inštitútu INEKO a zdravotnej poisťovne Dôvera. Určená je najmä pre odbornú verejnosť zaujímajúcu sa o zdravotníctvo. Stránka má podporiť diskusiu o súčasnom systéme zdravotníctva a možnostiach jeho zlepšenia, sprostredkovať názory jednotlivcov a organizácií (vrátane INEKO), ako aj relevantné fakty a literatúru. Podľa vzájomnej dohody Dôvera nezasahuje do výstupov INEKO uvedených na tejto stránke.
Aktuality
Slováci dali do zdravotníctva z vlastného 1,2 miliardy eur
Slováci dali v minulom roku (2010) do zdravotníctva priamo z vlastných vreciek 1,203 mld. eur (tzv. out-of-pocket payments). Rok predtým to bolo 1,145 mld. eur. Ide o všetky platby obyvateľstva za tovary a služby, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, ako napríklad doplatky za lieky alebo za nadštandard v nemocnici. Medziročne sa tak úroveň súkromných zdrojov v zdravotníctve zvýšila o 58,6 mil. eur, čo predstavuje nárast o 5,1 %. Vyplýva to z informácií Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Celkové disponibilné zdroje zdravotníctva predstavovali v uplynulom roku 4,904 mld. eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to viac o 2,1 %. Podiel reálnych zdrojov financovania zdravotníctva na HDP bol 7,4 %. V roku 2009 to bolo 7,3 %.
Údaje za rok 2009
Údaje za rok 2008
Dátum: 28.06.2011
VšZP plánuje uprednostňovať jeden deň v nemocnici
Podľa generálneho riaditeľa VšZP Mariána Faktora je jednodňová zdravotná starostlivosť svetovým trendom už niekoľko rokov. Slovensko podľa neho za týmto trendom ale významne zaostáva. "Len 10 až 15% výkonov sa u nás realizuje formou jednodňovej starostlivosti, vo vyspelých krajinách je to 60 až 90% v niektorých odbornostiach," podotkol. VšZP v informovala, že jej revízia ukázala, že pacienti po operáciách ostávali na niektorých oddeleniach zbytočne dlho. Ak sa začne do praxe tlačiť jednodňová starostlivosť, podľa poisťovne sa tak skráti doba čakania na zákrok u ostatných pacientov. Jednodňová chirurgická liečba je pre pacienta výhodná aj z pohľadu zníženia rizika možných nozokomiálnych nákaz získaných na oddelení. Gynekológ Roman Procházka z Lekárskeho odborového združenia pripomína, že vyspelé krajiny majú na rozdiel od Slovenska na poskytovanie jednodňoviek adekvátne podmienky. "Áno, v Anglicku ide pacientka hneď po pôrode domov, ale mimo nemocnice má zabezpečené sociálne služby, je tam možnosť lekára, ktorý ju skontroluje a podobne. U nás je takáto starostlivosť absolútne v deficite," povedal.
Dátum: 27.06.2011
Tlaky a otlaky v zdravotníctve
Časť lekárov navrhuje nalievanie ďalších peňazí do zdravotníctva, pričom zároveň odmieta takmer všetky zmeny potenciálne vedúce k väčšej efektívnosti a transparentnosti systému. Najväčší problém slovenského zdravotníctva pritom nie je v nedostatku peňazí, ale v ich neúčelnom používaní, čo dokumentujú aj medzinárodné štúdie a štatistiky. Chybou by bolo ignorovať fakt, že zdravie má svoju cenu, resp. náklady obetovanej príležitosti a žiaden zdravotnícky systém, ktorý chce byť čo najprínosnejší pre občana, si pri obmedzených zdrojoch nedovolí zlepšovať zdravotný stav za akúkoľvek cenu.
Dátum: 27.06.2011
Špecifikum lekárskej vzbury: Nesúhlas s akciovkami
Šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár upozornil, že nemocnice ako akciovky nemajú podporu v takom veľkom rozsahu nikde v Európe. "Štát sa nesmie zbaviť garancie poskytovania zdravotnej starostlivosti," povedal. Roman Procházka z LOZ v Bratislave podotkol, že hrozí odpredávanie nemocníc. "Akciovky sú tvrdo viazané obchodnými zákonitosťami. Pri súčasnom financovaní považujeme za viac ako isté, že dôjde k zadlžovaniu. Nebude problém dôjsť až k exekúcii, nasleduje vstup súkromného kapitálu do štátnej akciovky."
Dátum: 23.06.2011
Podať výpoveď je pripravených 1 500 lekárov
Lekárske odborové združenie (LOZ) žiada presadenie štyroch požiadaviek, a to dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. Podľa MZ SR rast platov úzko súvisí s transformáciou nemocníc na akciové spoločnosti, ktorú odborári odmietajú. Rezort predpokladá, že nemajú dostatok informácií o mzdách lekárov, keďže priemerný plat lekárov vo fakultných a univerzitných nemocniciach, ktoré fungujú ako akciové spoločnosti, bol za minulý rok 2 010,69 EUR. To je takmer 3-násobok priemernej mzdy. Transformácia nemocníc na akciové spoločnosti, ktorú schválila NR SR, je totiž podľa ministerstva významným krokom k rastu platov lekárov. Podľa LOZ považuje rezort zdravotníctva transformáciu za akýsi čarovný prútik, ktorý vyrieši všetky problémy zdravotníctva. Podľa odborárov však povedie iba k zmene vlastníckych vzťahov v nemocniciach a vstupu súkromného kapitálu do nemocníc. "Vzhľadom na uvedené chceme všetkým odkázať, že nemocnice nie sú fabriky, že zdravie nie je biznis, že pacient nie je a ani nebude klientom," vyhlásil šéf LOZ Kollár. Transformáciu označil za posledný klinec do rakvy slovenského zdravotníctva.
Dátum: 22.06.2011