Zaujalo nás 2011

Zdravotné poisťovne si môžu zisk nechať, rozhodol Ústavný súd

Zdravotné poisťovne nemusia vracať vytvorený zisk do poskytovania zdravotníckych služieb. Rozhodol o tom dnes Ústavný súd SR. Konštatoval, že napadnutá novela zákona o zdravotných poisťovniach a zákona o poskytovaní zdravotnej starostlivosti nie je v súlade s Ústavou SR a ďalšími medzinárodnými predpismi a dohovormi. V odôvodnení nálezu súd konštatuje, že súčasné znenie zákona zasahuje do očakávaných výsledkov hospodárenia, s čím akcionári poisťovní nemohli dopredu počítať. Ďalej zákon zasahoval do práva podnikať a vytvárať zisk a takisto do princípov právneho štátu, kde sa vyžaduje princíp istoty a princíp proporcionality.

sme.sk/26.1.2011
 
Všeobecná zdravotná spúšťa pre dlžníkov akciu Bumerang

VšZP v súčasnosti eviduje viac ako 450.000 neplatičov a takmer 5 miliónov pohľadávkových položiek. Ich celková suma predstavuje viac ako 339 mil. EUR. Dlhy zamestnávateľov sú novšie, menej početnejšie, ale čo sa týka objemu, sú vyššie. Naopak, početnejšie a tiež staršie sú dlhy samostatne zárobkovo činných osôb a samoplatcov. Jedným z opatrení, ktoré poisťovňa prijíma, je zastavenie odpúšťania úrokov. VšZP si chce posvietiť aj na kategóriu poistencov, ktorí nezaplatili 3 mesačné preddavky, prípadne majú dlhy z ročného zúčtovania zdravotného poistenia. Títo neplatiči budú mať nárok len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť. V tejto súvislosti chce poisťovňa pripraviť internetový portál pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, kde si budú môcť overiť, či poistenec má nárok na celkovú zdravotnú starostlivosť alebo nie.

sme.sk/TASR, 19.1.2011
 
G. Šípoš: Uhliarik je v konflikte záujmov

Videorozhovor s riaditeľom Transparency International Slovensko o vakcínovej kauze ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika, o jeho konflikte záujmov a netransparentnosti v liekovej politike.

tyzden.sk, 19.1.2011
 
Skrížil som im cestu

Martin Filko (bývalý poradca ministra zdravotníctva): Navrhli sme, aby ceny liekov nemohli byť vyššie ako druhá najnižšia cena v EÚ. To by znamenalo zlacnenie niektorých liekov a zároveň aj upchalo jednu z dier v regulácii. V súčasnosti totiž tie lieky, ktoré sa nepredávajú aspoň v šiestich iných krajinách ako je Slovensko, reálne nemajú regulovanú cenu.
...
M.F.: V zdravotníctve je ťažšie robiť zmeny ako inde, pretože každá z nich narazí na extrémne silné politické a obchodné záujmy. ... Povedal by som, že ten vplyv biznisu, ktorý na ministerstve zdravotníctva bolo cítiť vždy, nie je ani za ministra Uhliarika nijako obmedzený. Jednoducho je to biznis ako obvykle.

.týždeň, 17.1.2011
 
Minister Uhliarik zvýhodnil Pfizer

Keď už sa zdalo definitívne, že Prevenar bude s doplatkom a firma Pfizer príde o veľkú časť príjmov z povinného očkovania malých detí, minister zdravotníctva Ivan Uhliarik povolil výnimku. V skrátenom procese pustil na trh väčšie lacnejšie balenia lieku od Pfizeru. Podozrenia zvyšuje aj to, že Uhliarik pracoval od roku 1996 do roku 2003 v americkej farmaceutickej firme Pfizer. Jeho brat tam ešte pracuje. „Bolo to v rozpore s požiadavkami na transparentnú reguláciu liekového trhu. Môže to viesť k podozreniam z klientelizmu a korupcie,“ povedal poradca premiérky Martin Filko, ktorý bol do decembra aj poradcom Uhliarika.

SME, 14.1.2011
 
Poltár sa chce poskladať na lekárov s okolím

Obce v okolí Poltára vrátane okresného mesta by sa mali poskladať na novú budovu pre polikliniku, kde by sa liečilo takmer 19-tisíc ľudí zo spádovej oblasti. Navrhol to primátor Poltára Pavel Gavalec. Zdravotná starostlivosť je podľa neho ohrozená a obáva sa, že majiteľ polikliník v Poltári a vo Fiľakove, firma SPC Bankruptcy, polikliniku v Poltári zavrie. Obce by zaplatili jedno euro za obyvateľa.

SME, 13.1.2011
 
Česko láka našich lekárov

Po hromadných protestných výpovediach v českých nemocniciach chystajú nábory u nás. Žiadosť o personálnu výpomoc už zaznamenala nemocnica v Skalici. V skalickej nemocnici už o prácu u západného suseda prejavilo záujem niekoľko jednotlivcov. „Áno, určité nebezpečenstvo hrozí,“ reaguje na možný odchod lekárov z pohraničných nemocníc riaditeľ skalickej nemocnice Ivan Medlen. Predpokladá, že by ich čiastočne mohli nahradiť lekári z Ukrajiny. Námestník riaditeľa nemocnice v Skalici Patrik Fiala hovorí, že slovenskí lekári by hromadné výpovede nedali, keďže mentalita u nás je iná. Českí lekári sú jednotnejší a dôslednejší pri presadzovaní svojich požiadaviek.

SME, 13.1.2011
 
Šéfa bratislavskej záchranky vybral Uhliarik nezákonne

„Porušili ustanovenie zákona o lehote na oznámenie konkurzu. Tým, že sa snažili dodatočne napraviť túto chybu a aj spôsob, akým dodatočne doručil doklady jeden kandidát, neguje dôveryhodnosť celého výberového konania MZ SR (na post šéfa ziskovej Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby v Bratislave),“ povedal bývalý šéf zaniknutého Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai.

SME, 12.1.2011
 
Pôrodníka preveríte na webe

Kde, ako a za koľko. Pre budúce matky sa pripravuje portál, ktorý im pomôže vybrať si pôrodnicu podľa ich predstáv. Myšlienku Transparency International Slovensko si osvojila zdravotná poisťovňa Dôvera. Do projektu sa zapojilo 48 z 55 pôrodníc (zatiaľ sa nezapojili napr. Galanta, Svidník, Komárno, Košice–Šaca). „Neexistuje centrálny portál, kde by ste si na jednom mieste vyhľadali nemocnice, ktoré poskytujú určitú službu,“ hovorí šéf Transparency Gabriel Šípoš. Desaťtisíce tehotných žien sú preto odkázané len na rôzne internetové fóra či známych. „V zdravotníctve veľmi zle funguje možnosť výberu zdravotníckeho zariadenia pacientom,“ dodáva Šípoš. Na portáli, ktorý má vzniknúť v prvom polroku, budú štatistické informácie o pôrodniciach, ich vybavenosť. Obsahovať bude aj prieskumy spokojnosti mamičiek so zariadeniami a ich komentáre.

SME, 11.1.2010
 
Pacienti si za zdravie priplatia, zvažuje koalícia

Aj keď ústava zabezpečuje každému občanovi bezplatnú zdravotnú starostlivosť, jej rozsah nespresňuje. Ministerstvo zdravotníctva sa preto rozhodlo novelou určiť, aké zdravotnícke úkony budú hradené z verejného zdravotného poistenia, a ktoré si budú vyžadovať pripoistenie. Ten, kto by pripoistený nebol, by si tak musel úkony platiť sám. Súčasťou novely by mohlo byť aj obmedzenie počtu návštev u odborného lekára. "Prečo by sa mal pripoisťovať ten, kto celý život tvrdo pracoval a poctivo si platil zdravotné poistenie? Nech si to pripoistí ten, ktorý vôbec nič neodvádzal a musel zaňho platiť štát," povedal prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov Andrej Janco. Podľa neho by štát mal skôr limitovať prístup k zdravotnej starostlivosti iba tým, za ktorých musí platiť zdravotné odvody. Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula obmedzenie rozsahu starostlivosti pre všetkých pacientov v situácii, keď nemáme finančné zdroje, naopak, víta.

Pravda, 8.1.2011
 
O zrušení zdravotných odvodov rozhodne SaS

Ministerstvo financií počíta s alternatívou, že sa zruší 14%-ný zdravotný odvod. To by znamenalo, že príjmy pre zdravotníctvo bude štát vyberať cez dane, ktoré zvýši. DPH by stúpla na 21% a daň z príjmov na 23%. Šéf SaS Richard Sulík v auguste povedal, že by návrh, ktorý ráta so zrušením zdravotných odvodov, zaťažil dôchodcov a ľudí bez príjmov. Tí by neušetrili na zdravotných odvodoch, keďže žiadne neplatia. Zasiahlo by ich však zvýšenie DPH cez zvýšené ceny tovarov a služieb. Vysokopríjmové skupiny by podľa SaS zase štátu zaplatili na daniach výrazne viac ako doteraz, no nedostali by za to vyšší štandard zdravotnej starostlivosti.

SME, 7.1.2011
 
Pre ministra Uhliarika je zisk kríza

Denník SME (o konkurze na šéfa bratislavskej záchranky): Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že pána Šoku vybralo preto, že je „špičkový krízový manažér“. Taká podmienka však v oficiálnom vyhlásení konkurzu neexistovala. Keby ste o nej vedeli, v čom by sa zmenil váš prístup ku konkurzu?
Neúspešný kandidát a doterajší riaditeľ záchranky Mikuláš Dunda: „Vnímal by som to ako požiadavku na celkovú zmenu hospodárenia organizácie a celkové zvýšenie jej efektivity. Prispôsobil by som tomu aj strategický projekt. Záchranka pod mojím vedením hospodárila so ziskom a plnila zadania ministerstva. Preto nebol dôvod zásadným spôsobom meniť jej stratégiu rozvoja.“

SME, 5.1.2011
 
Stránkovanie:
 
 
 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS