Zaujalo nás 2010

Mafstory slovenského zdravotníctva

Rado Baťo, komentátor denníka SME: Duopol štátnej megapoisťovne a veľkej Dôvery je najväčším problémom slovenského zdravotníctva. Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (všZP) môže vláda zneužívať na rozdeľovanie peňazí podľa politického kľúča. Penta môže okrem kontroly balíka peňazí tlačiť na zmenu regulačných podmienok vo vlastný prospech. Nikto by nemal byť prekvapený, ak po voľbách vláda rýchlo zruší zákaz zisku. A to aj koalícia, v ktorej by opäť šéfoval Smer. No kľúčový problém bude, či niekto nájde odvahu rozbiť duopol – teda fakticky rozpredať po častiach VšZP.

SME, 19.4.2010
 
Najspokojnejší sme so správaním lekárov

Všeobecná zdravotná poisťovňa zverejnila na svojej web-stránke hodnotenie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na základe indikátorov kvality za rok 2009. Vyplynulo z neho, že z celkového počtu 9 869 hodnotených poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v jednotlivých indikátoroch kvality dosiahlo štandardnú úroveň 97,93% poskytovateľov, nízku úroveň 1,90% poskytovateľov a vysokú úroveň 0,17% poskytovateľov. V rámci hodnotenia nemocníc bol uskutočnený aj prieskum medzi samotnými pacientmi, ktorý ukázal, že najviac spokojní boli so správaním lekárov na oddelení a naopak najmenej s kvalitou stravy. Pacienti VšZP boli najviac spokojní s NÚSCH v Bratislave a najmenej s NsP v Žiline.

HN/VšZP, 16.4.2010
 
Kvalita zdravotníctva je podľa Slovákov lepšia v zahraničí

Celkom 70% Európanov považuje kvalitu zdravotníctva vo svojej krajine za dobrú. Najspokojnejší so svojím zdravotníctvom sú Belgičania (97%), Rakúšania (95%) a Fíni (94%). Slovenské zdravotníctvo považuje za dobré 53% Slovákov, takmer rovnaké percento si však myslí, že kvalita zdravotníckej starostlivosti je v zahraničí lepšia. Až 68% Slovákov sa obáva toho, že by im na Slovensku bola diagnóza určená nesprávne, neskoro, prípadne by nebola určená vôbec. Vyplýva to z prieskumu Európskej komisie Eurobarometer, ktorý bol uskutočnený v krajinách EÚ v septembri a októbri 2009.

SME.sk/TASR, 16.4.2010
 
Pohotovosti chcel Raši rušiť, teraz ich chráni

MZ SR dalo do pripomienkového konania návrh nariadenia, ktorým sa majú zvýšiť úhrady zdravotných poisťovní pohotovostiam. Lekári a pohotovosti tento krok vítajú. Zmenou je aj to, že kým doteraz boli paušálne úhrady definované vo vyhláške ako maximálne, teraz sa zvýšené navrhujú ako minimálne. To považuje za kľúčové Ladislav Pásztor, prezident Asociácie súkromných lekárov. Podľa neho to pomôže malým pohotovostiam.

SME, 15.4.2010
 
Ficova vláda chce Rázsochy stavať cez PPP projekty

Vláda SR schválila návrh na zabezpečenie financovania nemocnice Rázsochy v Bratislave cez PPP projekty. Schválená alternatíva predpokladá, že po projektovom zámere sa uskutoční štúdia realizovateľnosti a až po nej, po približne 2 rokoch, sa ukáže, či je vhodné realizovať výstavbu nemocnice Rázsochy formou PPP projektov. Podľa rezortov zdravotníctva aj financií by sa malo začať stavať v druhej polovici roku 2013 a kompletná nemocnica by mala byť hotová v roku 2017.

Aktuálne.sk, 14.4.2010
 
Stránkovanie:
 
 
 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS