Zaujalo nás 2008

Prezident Ivan Gašparovič dnes odvolal z funkcie ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, ktorý predtým podal demisiu.
Prezident Ivan Gašparovič dnes odvolal z funkcie ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, ktorý predtým podal demisiu. Na jeho miesto hlava štátu vymenovala Richarda Rašiho. Ten doteraz viedol bratislavskú fakultnú nemocnicu... Premiér Robert Fico dnes zopakoval, že voči Valentovičovej práci nemá žiadne výhrady. "Nemal som nikdy výhrady k jeho práci. Ja mu vyjadrujem plnú spokojnosť," uviedol predseda vlády. Odmieta akékoľvek pochybnosti, že Valentovič musel odísť, pretože s ním nebol spokojný.

SME.sk 3.6.2008, Valentoviča nahradil Richard Raši
 
Komisia na ministerstve zdravotníctva po vyše roku určila počet potrebných lekárov, s ktorými budú zdravotné poisťovne musieť u
Komisia na ministerstve zdravotníctva po vyše roku určila počet potrebných lekárov, s ktorými budú zdravotné poisťovne musieť uzavrieť zmluvy. Ministerstvo už pozná zoznam potrebných ambulancií pre jednotlivé kraje, zverejní ho však až na budúci týždeň. Na rozdiel od nemocníc však nepôjde o menný zoznam, určia sa len ambulancie podľa jednotlivých odborností. „Pôjde o počet lekárskych miest na 10–tisíc obyvateľov podľa krajov,“ uviedol jeden z členov komisie Igor Dorčák. Pomery zatiaľ zostanú rovnaké vo všetkých krajoch.

Pravda 3.6.2008, Počty lekárov určí zaľudnenie, nie choroby<
 
Záujem o prevzatie poistného kmeňa zaniknutej Európskej zdravotnej poisťovne (EZP) prejavili tri zdravotné poisťovne: Dôvera, A
Záujem o prevzatie poistného kmeňa zaniknutej Európskej zdravotnej poisťovne (EZP) prejavili tri zdravotné poisťovne: Dôvera, Apollo a Union. Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Richard Demovič včera povedal, že pôjde o odplatný, teda trvalý prevod... V súčasnosti sú poistenci bývalej EZP klientmi Spoločnej zdravotnej poisťovne. Výberové konanie a následný prevod by mali podľa Demoviča skončiť do konca tohto mesiaca. Víťaza navrhne komisia zložená zo zástupcov likvidátora a EZP, konečné slovo však bude mať úrad.

SME 3.6.2008, Náhradnú poisťovňu vyberú do konca leta
 
Pacient pri angíne či zápale močových ciest nenájde v lekárni liek zadarmo.
Pacient pri angíne či zápale močových ciest nenájde v lekárni liek zadarmo. Za všetky antibiotiká si musí priplatiť, hoci zákon zaručuje v každej skupine liekov aspoň jeden s nulovým doplatkom. Rezort zdravotníctva pri každej zmene cien liekov na predpis prízvukuje, že takmer polovica je s doplatkom od 0 do 20 korún. Lekárnici však tvrdia, že lieky s nulovým alebo minimálnym doplatkom sú síce registrované, pacient sa k nim však niekedy ťažko dostane.

Pravda 31.5.2008, Lacné lieky na angínu pacient nekúpi<
 
Platiť nízke poplatky za návštevu lekára a hospitalizáciu je v Česku v súlade s ústavou.
Platiť nízke poplatky za návštevu lekára a hospitalizáciu je v Česku v súlade s ústavou. Včera o tom rozhodol Ústavný súd. Ukončil tak spor koalície s opozíciou o reformu zdravotníctva. Verdikt nemohol byť tesnejší. Opozičný návrh na zákaz poplatkov podporili siedmi sudcovia, za reformu sa postavili ôsmi.

SME 29.5.2008, U lekára sa bude platiť. Rozhodol český súd
 
Priemerná mzda lekára (v nemocniciach riadených ministerstvom, teda skôr vo veľkých a fakultných) bola podľa (Národného centra
Priemerná mzda lekára (v nemocniciach riadených ministerstvom, teda skôr vo veľkých a fakultných) bola podľa (Národného centra zdravotníckych informácií) na konci minulého roku takmer 41-tisíc korún... Do tejto štatistiky sú zahrnuté okrem základného platu aj náhrady za pracovnú pohotovosť. V menších (nemocniciach), ktoré patria župám, to bolo v priemere o takmer 4-tisíc korún menej. Tabuľkové platy lekárov, teda bez príplatkov a náhrad za pracovnú pohotovosť, sú podľa centra zdravotníckych informácií v priemere nižšie o 20-tisíc korún.

SME 27.5.2008, Lekári naozaj zarábajú viac ako 40-tisíc
 
HN zisťovali, ako sa v priemere čaká na plánované operácie na Slovensku.
HN zisťovali, ako sa v priemere čaká na plánované operácie na Slovensku. Jediná poisťovňa, ktorá bola ochotná nám poskytnúť presné informácie, bola najväčšia súkromná poisťovňa Dôvera (výsledky rôznych nemocníc pozri TU)... Stále chýbajú jasné pravidlá, ako sa majú poisťovne a nemocnice správať pri stanovovaní termínov operácií. Podľa informácií ministerstva zdravotníctva by mala byť vyhláška hotová už tento rok. Poisťovne sú povinné evidovať pacientov, ktorí musia na plánované operácie čakať. Evidujú ich na základe návrhov nahlásených od nemocníc. Dôvera je so svojimi nemocnicami napojená online cez svoj vlastný systém Hospicom. V momente, keď poisťovňa uvoľní financie na operáciu, lekár môže pacienta pozvať na "stôl“...  Svoj vlastný systém na tvorbu "čakačiek“ má aj Apollo. Eviduje v ňom pacientov, ktorí musia čakať viac ako tri mesiace... Najsilnejšia štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa s troma miliónmi klientov eviduje ročne do 10-tisíc čakateľov. Najdlhšie sa podľa jej údajov čaká na operácie bedrových kĺbov (koxartróza) - 104 dní... Podľa údajov Unionu, poisťovňa žiadne čakacie zoznamy nevedie. Odôvodňuje to tým, že finančne nelimituje nemocnice.

HN 26.5.2008, Operácia hneď? Zabudnite
 
Ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo posunúť zlacnenie takmer päťtisíc liekov o mesiac.
Ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo posunúť zlacnenie takmer päťtisíc liekov o mesiac. Zároveň však umožnilo lekárňam dopredať zásoby za staré ceny, aby nemali straty. Lieky mali pôvodne zlacnieť o 7,4 percenta od júla, ministerstvo zdravotníctva však rozhodlo, že termín posunie na jún. Lekárnici budú môcť nakupovať lieky za nižšie ceny už od júna, do júla ši však budú môcť predávať aj drahšie.

Pravda 24.5.2008, Lacnejšie lieky si musia ľudia vypátrať<
 
Najviac zadlžené sú štátne zdravotnícke zariadenia, ich dlh za rok narástol o takmer 1,3 miliardy korún.
Najviac zadlžené sú štátne zdravotnícke zariadenia, ich dlh za rok narástol o takmer 1,3 miliardy korún. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič si však myslí, že by dlh už nerástol, nebyť zvyšovania platov vo fakultných nemocniciach. „Ak odrátame, čo sa vynaložilo na platy, tak možno s prekvapením zistíme, že dlh nám vôbec nerastie, okrem dlhu, čo nám vytvárajú platy,“ uviedol Valentovič. Na platy a odvody sa podľa šéfa rezortu oproti roku 2005 dalo viac o 3,55 miliardy korún. „Ak to berieme z pohľadu toho, či radšej zadlžovať zdravotnícke zariadenia, alebo nedať platy, tak ja som za to, aby sme zaplatili zdravotnícky personál,“ dodal.

Pravda 22.5.2008, Za dlhy v zdravotníctve môžu platy<
 
Približne za dvetisíc liekov budú (od júla) pacienti na doplatkoch a poisťovne platiť o sedem percent menej.
Približne za dvetisíc liekov budú (od júla) pacienti na doplatkoch a poisťovne platiť o sedem percent menej... Ministerstvo sa rozhodlo úradne znížiť ceny liekov, lebo chcelo šetriť a vedelo, že zatiaľ čo slovenská koruna sa posilňovala oproti euru a doláru, ceny dovážaných liekov klesali samy od seba minimálne. Preto liekov, ktoré prišli na slovenský trh v posledných mesiacoch alebo ich zlacneli výrobcovia, sa aktuálne zníženiu cien netýka... Angelika Szalayová z HPI by za spravodlivejšie úradné určenie ceny považovala, ak by sa prehodnotila cena každého lieku osobitne. Plošné znižovanie o rovnaké percento je podľa nej nespravodlivejšie k tým, čo majú nízke ceny už dnes. To sú zväčša výrobcovia generík. „Ceny niektorých originálnych liekov sú na Slovensku v porovnaní s okolitými krajinami vyššie aj o desiatky percent...“ povedala Szalayová.

SME 21.5.2008, Lieky budú od júla lacnejšie
 
Zásielkový predaj niektorých liekov by v budúcnosti mohol byť povolený aj oficiálne.
Zásielkový predaj niektorých liekov by v budúcnosti mohol byť povolený aj oficiálne. Ministerstvo zdravotníctva to navrhlo v novele zákona o liekoch, ktorú predložilo do pripomienkového konania... Povolenie na prevádzku donáškovej služby liekov by mala udeľovať župa, pričom zásielka do domácností bude môcť obsahovať výlučne voľne predajné liečivá. Ministerstvo taktiež navrhlo, aby sa na lieky bez receptu už nevzťahoval zákaz množstevných zliav.

SME 14.5.2008, Lieky možno kúpime aj poštou
 
Ministerstvo chystá aj ďalšiu zmenu.
Ministerstvo chystá aj ďalšiu zmenu. Pacienti si nebudú vyberať v lekárňach lieky, ktorých balenie stojí viac ako 20-tisíc korún a pri ktorých je liečebný cyklus drahší ako 100-tisíc korún. Lieky budú poistencom nakupovať priamo zdravotné poisťovne. Podľa (Ernestíny Tóthovej zo Slovenskej lekárnickej komory) pôjde o nebezpečný precedens, ak poisťovne začnú nahrádzať prácu lekárnikov.

Pravda 13.5.2008, Lacnejšie lieky zaplatia drahé choroby<
 
Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) sa nepáči, že sa Európska zdravotná poisťovňa finančnej skupiny J&T sam
Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) sa nepáči, že sa Európska zdravotná poisťovňa finančnej skupiny J&T sama dala do likvidácie. Zákon o zdravotných poisťovniach chce preto zmeniť tak, aby akcionári poisťovne ju mohli dať do likvidácie len so súhlasom úradu.

SME 13.5.2008, Poistenie novelizovať netreba
 
Znižovanie cien liekov pravdepodobne spôsobí nedostatok niektorých druhov na našom trhu.
Znižovanie cien liekov pravdepodobne spôsobí nedostatok niektorých druhov na našom trhu. Tvrdia to lekárnici, ktorí nesúhlasia s návrhom ministerstva zdravotníctva, aby sa ceny dovážaných liekov od júla znížili o 7,4 percenta. Ministerstvo pristupuje k tomuto kroku v dôsledku silnejúceho kurzu koruny. Predpokladá, že sa tým ušetrí 900 miliónov korún... Nižšie ceny liekov však podľa odborníkov spôsobia, že sa k nám nedostanú tie druhy, ktoré by sa u nás predávali príliš lacno... Ako príklad uvádza (člen prezídia Slovenskej lekárnickej komory Peter Stanko) vakcínu proti kliešťovej encefalitíde (spôsobuje zápal mozgových blán), ktorá podľa neho v posledných týždňoch zmizla z pultov lekární.

HN 12.5.2008, Niektoré lieky zmiznú z trhu
 
Kvalita nemocníc podľa DôveryNajlepšie nemocnice:Nemocnica s poliklinikou (NsP) Žilina, NsP Lučenec, NsP Dunajská Streda,Vo
Kvalita nemocníc podľa Dôvery Najlepšie nemocnice: Nemocnica s poliklinikou (NsP) Žilina, NsP Lučenec, NsP Dunajská Streda,Vojenská nemocnica Ružomberok, NsP Liptovský Mikuláš Najhoršie nemocnice NsP Medzilaborce, Nová Baňa, Pro Vitae Gelnica, Nemocnica ministerstva obrany Bratislava, NsP Hnúšťa

SME 9.5.2008, Dôvera povedala, kde liečia zle
 
Viac ako 120-tisíc poistencov súkromnej Európskej zdravotnej poisťovne (tú ovláda známa finančná skupina J&T) , ktorá skončila
Viac ako 120-tisíc poistencov súkromnej Európskej zdravotnej poisťovne (tú ovláda známa finančná skupina J&T) , ktorá skončila kvôli zákazku zisku v zdravotníctve, získal štát. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou včera rozhodol, že jej klienti prejdú do štátnej Spoločnej zdravotnej poisťovne.

HN 7.5.2008, To, čo mali finanční žraloci, získa napokon štát
 
Po tom, čo Ficova vláda zakázala zdravotným poisťovniam vyplácať dividendy zo ziskov a obmedzila tvorbu správneho fondu na 3,5
Po tom, čo Ficova vláda zakázala zdravotným poisťovniam vyplácať dividendy zo ziskov a obmedzila tvorbu správneho fondu na 3,5 percenta z príjmov poisťovne, opúšťa ako prvá trh zdravotného poistenia finančná skupina J&T... Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou včera potvrdil, že dostal v piatok oznámenie o zrušení Európskej zdravotnej poisťovne a jej vstupe do likvidácie.

SME 6.5.2008, J&T už nechce zdravotnú poisťovňu
 
Slovensko má prvý rebríček kvality nemocníc.
Slovensko má prvý rebríček kvality nemocníc. Včera ho zverejnila najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera (Pozn. INEKO: rebríček je verejne dostupný na stránke: http://www.dovera.sk/showArticle.asp?articleID=1165). Spomedzi tzv. koncových nemocníc najlepšie dopadla Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava, medzi všeobecnými dostala najvyššie hodnotenie Nemocnica s poliklinikou Žilina.

HN 6.5.2008, Slovensko už vie, kde sú najlepšie nemocnice
 
Zdravotná poisťovňa Dôvera neplánuje od júla uzavrieť zmluvy na plánované hospitalizácie s nemocnicou v Medzilaborciach, Novej
Zdravotná poisťovňa Dôvera neplánuje od júla uzavrieť zmluvy na plánované hospitalizácie s nemocnicou v Medzilaborciach, Novej Bani, Hnúšti, Púchove a Modre. Kvalitu zdravotnej starostlivosti, ktorú poskytujú, nepovažuje za dostatočnú... V ďalších 27 nemocniciach prebieha revízna kontrola. (Riaditeľ poisťovne Martin) Šimun predpokladá, že vo väčšine z nich zazmluvnia iba časť... Dôvera sa pri rozhodnutí oprela o vlastný rebríček hodnotenia kvality a efektivity poskytovanej zdravotnej starostlivosti nemocníc a ich dôležitosti v regióne...

SME 6.5.2008, Dôvera redukuje
 
Mnoho abstinujúcich alkoholikov na západnom Slovensku sa nie vlastnou vinou dostalo do nepríjemnej situácie.
Mnoho abstinujúcich alkoholikov na západnom Slovensku sa nie vlastnou vinou dostalo do nepríjemnej situácie. Budú musieť zmeniť lekára, pretože existencia vyhľadávaného AT sanatória v bratislavskej Petržalke je ohrozená. Najväčšia zdravotná poisťovňa, ktorej klienti tvoria väčšinu pacientov známej protialkoholickej liečebne, sa rozhodla, že nebude preplácať zdravotnú starostlivosť poskytovanú týmto súkromným neštátnym zariadením... Poisťovňa neposkytla argument, ktorý by spochybnil kvalitu a efektivitu liečebne... Sanatórium má 1515 klientov

SME 5.5.2008, Abstinenti majú rýchlu výpoveď
 
V českém zdravotnictví se rozmáhá nový trend - vznik „lékařských supermarketů“.
V českém zdravotnictví se rozmáhá nový trend - vznik „lékařských supermarketů“... Silné společnosti skupují ordinace soukromých lékařů. Ti se stanou z podnikatelů zaměstnanci a mohou se střídat v jedné ordinaci. Pacientům nabízí delší ordinační dobu a objednávkový systém, na druhou stranu se může stát, že pacienta neprohlíží pokaždé stejný lékař... Jako první začala loni skupovat ordinace akciová společnost Moje ambulance. V dohledné době tento řetězec chystá po Ostravě, Olomouci a Brně rozšíření do šesti dalších měst včetně Prahy. U praktických lékařů se ovšem tento trend nezastaví. S finančním přispěním investiční skupiny Penta chce společnost Mediclinic vytvořit síť, ve které budou zaměstnáni ambulantní specialisté.

Lidové noviny 2.5.2008, Lékaři pod jednou firmou
 
Z analýz Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) vyplýva, že na Slovensku je zbytočných okolo 60 zariadení.
Z analýz Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) vyplýva, že na Slovensku je zbytočných okolo 60 zariadení. V polovici júna by malo byť jasné, ktorým neponúkne zmluvy alebo zazmluvní len menší objem výkonov. „Predpokladáme, že do tohto termínu niektorým zdravotníckym zariadeniam neponúkneme zmluvu,“ povedala riaditeľka Všeobecnej Zuzana Zvolenská... Zo štatistík VšZP vyplýva, že z takmer 150 poskytovateľov menej ako 90 nemocníc produkuje takmer 94 percent všetkých ukončených hospitalizácií

SME 30.4.2008, VšZP pokračuje v redukcii
 
Od začiatku júla by malo byť bez doplatku 1 408 liekov.
Od začiatku júla by malo byť bez doplatku 1 408 liekov. Vyplýva to z návrhu opatrenia, ktorým sa vydáva Zoznam liečiv a liekov plne uhrádzaných alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia, ktoré ministerstvo zdravotníctva predložilo do pripomienkového konania. Súčasťou opatrenia je pritom aj plošné zníženie maximálnych cien regulovaných liekov o 7,4 percenta. „Zníženie spotreby verejných financií je v období od 1. júla 2008 do 31. decembra 2008 kvantifikované na sumu 700 miliónov korún,“ uvádza sa v materiáli. Ambíciou rezortu je udržať náklady na lieky z verejných zdrojov na úrovni medziročného nárastu do desať percent bez zbytočného zaťaženia obyvateľov.

HN 29.4.2008, Liekov bez doplatku bude od začiatku júla viac
 
(Všeobecná zdravotná) poisťovňa dlhuje viacerým menším regionálnym zariadeniam, kde zriaďovateľom je VÚC alebo súkromný sektor
(Všeobecná zdravotná) poisťovňa dlhuje viacerým menším regionálnym zariadeniam, kde zriaďovateľom je VÚC alebo súkromný sektor, miliónové sumy... Podlžnosti voči nemocnici v Piešťanoch má Všeobecná ešte z minulého roka - vo výške 2,5 milióna korún... Dlh vznikol tak, že poisťovňa odmieta zaplatiť za pacientov, ktorých ošetrenie si neobjednala, a nedoplatila tie výkony, ktoré neboli urobené, hoci boli zazmluvnené. "Nič iné som nechcel, len aby to, čo som nedočerpal, doplatili tam, kde som prečerpal," vysvetľuje Ottinger.

HN 29.4.2008, Pacienti Všeobecnej v ohrození
 
Od januára tohto roku dostalo ministerstvo zdravotníctva sedem oficiálnych sťažností a štyridsať ďalších podaní, kde sa pacien
Od januára tohto roku dostalo ministerstvo zdravotníctva sedem oficiálnych sťažností a štyridsať ďalších podaní, kde sa pacienti z cudziny dožadujú vysvetlenia, prečo museli na Slovensku platiť za ošetrenie, hoci mali európsky zdravotný preukaz... „Ak má cudzinec európsky preukaz zdravotného poistenia, nemal by byť problém s jeho ošetrením. Najmä ak ide o akútnu neodkladnú záležitosť,“ reagoval prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor. Problém je podľa neho v tom, že nikde nie je presne vysvetlené, čo je to potrebná zdravotná starostlivosť. Presná definícia neexistuje a potom sa stáva, že zahraničná zdravotná poisťovňa odmietne preplatiť výkon, ktorý urobil lekár na Slovensku.

Pravda 28.4.2008, Lekári pýtajú od cudzincov peniaze. Neprávom?<
 
Na stotisíc obyvateľov Európskej únie ročne vyštuduje za sestru 31 žien a aj to je málo.
Na stotisíc obyvateľov Európskej únie ročne vyštuduje za sestru 31 žien a aj to je málo. Na Slovensku sú to len štyri... Prezidentka komory sestier Mária Lévyová vyratúva, že na Slovensku do roku 2020 odíde do dôchodku takmer polovica z 32-tisíc sestričiek. Aby bolo možné udržať aspoň terajší stav, aj keď je nedostatočný, bolo by treba vychovať najmenej 1300 sestier ročne. „Denné štúdium ošetrovateľstva ukončí 200 sestier ročne a z tých minimálne polovica odchádza do zahraničia."

SME 25.4.2008, Nemocniciam chýbajú sestričky
 
Zdravotné poisťovne nesúhlasia s tvrdením predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Richardom Demovičom, že nez
Zdravotné poisťovne nesúhlasia s tvrdením predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Richardom Demovičom, že nezaplatením uznaných výkonov nad rámec zmluvy si vytvárajú zisky... Odôvodňujú to tým, že tieto výkony boli nad limity, ktoré si dohodli s poskytovateľmi v zmluvách. Lekári sa bránia tým, že pacientom poskytujú starostlivosť aj nad rámec zmluvy preto, aby ich neobvinili z nedostatočnej starostlivosti... „Nemôžeme ich odmietnuť poslať na vyšetrenia, lebo by nás mohli zažalovať,“ povedal prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov Andrej Janco... Najviac nadlimitných výkonov, takmer 80 percent, vykazovala v roku 2006 na trhu Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Prepojenosť zisku a nezaplatených, ale uznaných výkonov sa v jej prípade nepotvrdila. Najväčšia štátna zdravotná poisťovňa mala spolu so Spoločnou zdravotnou poisťovňou pred dvoma rokmi najnižší zisk.

SME 25.4.2008, Poisťovne nesúhlasia s Demovičom
 
Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Richard Demovič: Zdravotnícke zariadenia predminulý rok poskytli zdra
Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Richard Demovič: Zdravotnícke zariadenia predminulý rok poskytli zdravotnú starostlivosť nad rámec kontraktov, ktoré mali dohodnuté s poisťovňami, v sume 2,345 miliardy korún. A táto im nebola uhradená. Poisťovne im tieto výkony síce uznali, ale nezaplatili za ne, lebo boli nad rámec zmluvy. Poisťovne pritom vykázali zisk takmer dve miliardy korún. Keď si to teda porovnáme, že niekto vytvorí dvojmiliardový zisk, ale nezaplatí 2,345 miliardy, tak to ide proti logike.

SME 21.4.2008, Zdravotníctvu chýba arbiter
 
Zdravotné poisťovne nedostali načas takmer pol miliardy korún, ktoré im mali doplatiť ich klienti.
Zdravotné poisťovne nedostali načas takmer pol miliardy korún, ktoré im mali doplatiť ich klienti. Podľa výsledkov vlaňajšieho zúčtovania zdravotného poistenia predstavovali celkové nedoplatky vyše 1,35 miliardy korún, poistenci však zaplatili len 915 miliónov. Tretinu nedoplatkov teda podľa údajov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ľudia neuhradili.

HN 17.4.2008, Neplatičov zdravotného pribúda
 
Viac ako polovica (praktických lekárov) je dnes už v dôchodkovom veku.
Viac ako polovica (praktických lekárov) je dnes už v dôchodkovom veku. Na miesto penzistov neprichádzajú mladí, nemocnice ich totiž pre prax nepripravujú... Ak chce mladý lekár robiť praktika pre dospelých, musí počas troch rokov prejsť interným, chirurgickým či gynekologickým oddelením v nemocnici. Tá si však nemôže dovoliť dávať mzdu a odvádzať poistné za lekára, ktorý po skončení povinnej praxe odíde a otvorí si vlastnú ambulanciu... Rezort chce zatiaľ situáciu riešiť tak, že z eurofondov ponúka na výchovu praktických lekárov štrnásť miliónov korún... Podľa lekárov však peniaze nepomôžu, ak sa nezlepší imidž praktikov... Dnes totiž praktický lekár nemá takmer nijaké kompetencie. Nemôže predpisovať potrebné množstvo liekov ani robiť jednoduché odborné zákroky a vyšetrenia.

Pravda 16.4.2008, Praktickí lekári chýbajú, ich výchova sa nevypláca<
 
Všeobecná zdravotná poisťovňa pri zvýšení platieb za zdravotnícke výkony uprednostnila štátne – fakultné nemocnice.
Všeobecná zdravotná poisťovňa pri zvýšení platieb za zdravotnícke výkony uprednostnila štátne – fakultné nemocnice. Tým pridala až 40-percetný balík, zatiaľ čo malým a stredným nemocniciam, ktoré patria pod samosprávu a súkromný kapitál, pridali len o desať percent viac. To podľa šéfa Asociácie nemocníc Slovenska Mariána Petka spôsobilo, že nemohli svojim zamestnancom – na rozdiel od fakultných nemocníc – navýšiť platy podľa ich požiadaviek. „Štátne nemocnice sa naďalej zadlžujú, čo si my nemôžeme dovoliť, a preto nemôžeme zvýšiť mzdy.“ Keď priemerný plat zdravotníka z fakultnej nemocnice dosahuje zhruba 24-tisíc korún, v menšej „samosprávnej“ nemocnici je to len 18-tisíc korún.

HN 16.4.2008, Platy? Lekári idú do Bruselu
 
Podľa návrhov, ktoré po tvrdom koaličnom boji odklepla česká vláda, si pacient bude môcť na svojom zdraví doslova zarobiť.
Podľa návrhov, ktoré po tvrdom koaličnom boji odklepla česká vláda, si pacient bude môcť na svojom zdraví doslova zarobiť. Reforma z dielne ministra zdravotníctva Tomáša Julínka vytvorí sporivé účty pre platiteľov zdravotného poistenia. „To, čo v danom roku nespotrebujete, sa na tento účet presunie. Peniaze sa potom môžu použiť na zaplatenie poplatkov u lekára za vyšetrenie, lieky, pohotovosť či hospitalizáciu,“ vysvetlila pre HN Julínkova poradkyňa Henrieta Maďarová, ktorá sa podieľala aj na príprave našich reforiem.

HN 11.4.2008, Česi nás mienia tromfnúť. Na zdraví budú zarábať
 
„Ak sa dnešný systém financovania zdravotníctva nezmení, začnú sa otvárať nožnice medzi príjmami a výdavkami a po roku 2025 mô
„Ak sa dnešný systém financovania zdravotníctva nezmení, začnú sa otvárať nožnice medzi príjmami a výdavkami a po roku 2025 môže byť v zdravotníctve ročný deficit vyše 80 miliárd korún,“ uvádza sa v analýze Inštitútu pre zdravotnícku politiku. To je takmer jeden a pol percenta HDP.

SME 11.4.2008, Zdravotníctvo bude drahšie
 
Martin Barto, viceguvernér NBS: Dnes nikto úplne presne nevie, čo sa v zdravotníctve deje.
Martin Barto, viceguvernér NBS: Dnes nikto úplne presne nevie, čo sa v zdravotníctve deje. Chýba veľa informácií. A v stave, keď nemáte spoľahlivé údaje, si rôzne záujmové skupiny pomerne ľahko presadzujú svoje záujmy. Zdroje unikajú a klesá efektívnosť.

SME 11.4.2008, Barto: Zisk v zdravotníctve treba
 
Ako 3.
Ako 3. apríla 2008 informoval Ivan Valentovič, ministerstvo zdravotníctva dospelo k rozhodnutiu zlúčiť Detské kardiocentrum s Detskou fakultnou nemocnicou s poliklinikou... Detské kardiocentrum je mimoriadne úspešný príbeh v histórii slovenskej medicíny. Kredibilitu (získalo) úspešnou a dlhodobou kooperáciou s Detskou nemocnicou v Bostone, ktorá je súčasťou Harvardskej univerzity... Od roku 2003 sa... osamostatnilo a hospodársky začalo prosperovať. Je veľmi príznačné, že ekonomický úspech kardiocentra súvisel s jeho odlúčením od Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou. Jej manažéri sú veľmi úzko politicky previazaní a osobne profitovo motivovaní. Skutočným cieľom zlúčenia kardiocentra s Detskou fakultnou nemocnicou je získať 400 miliónov korún, účelovo viazaných na Detské kardiocentrum pre jej potreby.

SME 10.4.2008, Detské kardiocentrum je ohrozené
 
Zmena doplatkov na lieky od 1.4.2008


Kategorizácia k 1.1.2008

Kategorizácia k 1.4.2008

Lieky hradené z verejného poistenia

4 586

4 533

 - Bez doplatku pacienta

1370

1405

 - Doplatok od 0,1 do 100 Sk

2 262

2195

 - Doplatok nad 100 Sk

954

933

Zdroj:
MZ SR 4.4.2008, Lieková politika MZ SR v prospech občanov (k 1.4.2008)
Zdroj: Pravda 18.03.2008, Lacnejších liekov pribudne, sľubuje ministerstvo (k 1.1.2008)

<
 
Medziročný nárast doplatkov pacientov na lieky
Medziročný nárast doplatkov pacientov na lieky
2003

2004

2005

2006

2007

17%

33%

18%

24%

7%


MZ SR 4.4.2008, Lieková politika MZ SR v prospech občanov
 
Nadbytočné kapacity v nemocniciach, rastúci dlh štátnych nemocníc, vysoké výdavky na lieky alebo aj nesprávne stanovená minimá
Nadbytočné kapacity v nemocniciach, rastúci dlh štátnych nemocníc, vysoké výdavky na lieky alebo aj nesprávne stanovená minimálna sieť nemocníc sú dôvody, prečo má slovenské zdravotníctvo problémy. Tieto závery vyplývajú z utajovanej správy Svetovej banky, ktorú si objednalo ministerstvo financií... Banka nám v správe navrhuje aj riešenia. V ambulanciách by mali byť napríklad opäť zavedené poplatky, pacienti by mali platiť aj za hospitalizáciu, nemocnice by mali riadiť profesionálni manažéri, dlhodobo zadlžené nemocnice by sa mali spájať s ďalšími, alebo by mali byť zrušené... Znižovanie návštev pacientov u lekárov však ministerstvo určite nebude riešiť cez poplatky. „Zmiernenie súčasnej nadspotreby zdravotnej starostlivosti sa u nás rieši zavedením odporúčacích lístkov,“ povedala (hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Horváthová).

SME 4.4.2008, Svetová banka: pokračujte
 
Za novou pečeňou by už slovenskí pacienti nemali chodiť do Česka či ešte ďalej do sveta.

Za novou pečeňou by už slovenskí pacienti nemali chodiť do Česka či ešte ďalej do sveta. Ministerstvo zdravotníctva totiž plánuje obnoviť transplantácie tohto orgánu aj na Slovensku. Do dvoch rokov by malo vzniknúť Hepatobiliárne centrum na transplantáciu pečene a neskôr aj pankreasu a tenkého čreva. Národný transplantačný program schválila pred pár dňami aj vláda...

Porovnanie ceny za dialýzu a transplantáciu obličky:

Dialýza (1 rok)

Transplantácia

568-tis. Sk až 586-tis. Sk

206-tis. Sk až 551-tis. Sk

Poznámka: Mnohí pacienti sú odkázaní na dialýzu celé roky, ich liečba je preto neporovnateľne drahšia, ako keby podstúpili transplantáciu
Zdroj: Pravda 3.4.2008, Za novou pečeňou sa nebude cestovať


 
Porovnanie ceny za dialýzu a transplantáciu obličky:
Porovnanie ceny za dialýzu a transplantáciu obličky:
Dialýza (1 rok)

Transplantácia

568-tis. Sk až 586-tis. Sk

206-tis. Sk až 551-tis. Sk


Pravda 3.4.2008, Za novou pečeňou sa nebude cestovať<
 
Do konca roka chce rezort (zdravotníctva) určiť minimálny počet (ambulancií) tak, ako to bolo v prípade nemocníc, s ktorými bu
Do konca roka chce rezort (zdravotníctva) určiť minimálny počet (ambulancií) tak, ako to bolo v prípade nemocníc, s ktorými budú zdravotné poisťovne povinné podpísať zmluvy. Výsledkom bude zoznam, koľko ambulancií potrebujú jednotlivé okresy. Na rozdiel od nemocníc však nepôjde o menný zoznam, ale určia sa len počty ambulancií podľa jednotlivých špecializácií... Pravde sa podarilo zistiť, že jedným z hlavných kritérií určovania potrebného počtu ambulancií bude čas, koľko majú mať jednotliví lekári na jedného pacienta.

Pravda 2.4.2008, Ambulancie sú zrátané, koľko ich zostane, nie je určené<
 
Poplatky za výber pôrodníka si v Košiciach pochvaľujú.
Poplatky za výber pôrodníka si v Košiciach pochvaľujú. Novinka spred troch rokov sa vo FN L. Pasteura ujala. „Rodička zaplatí za výber pôrodníka vopred 5-tisíc Sk (150 €), z toho 3-tisíc ostáva nemocnici, zvyšok je lekárova odmena. Ak však pôrod prebehne v jeho riadnom pracovnom čase alebo počas služby, peniaze jej vrátime,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová... Odkedy v nemocnici zaviedli tento systém, neevidujú žiadny prípad podozrenia z úplatku.

bleskovky.sk 2.4.2008, Rodičky si za výber lekára platia
 
Zdravotná poisťovňa (ZP) Dôvera zmenila od 1.
Zdravotná poisťovňa (ZP) Dôvera zmenila od 1. apríla zmluvné a cenové podmienky celému ambulantnému sektoru... U lekárov platených kapitáciou stúpne podiel variabilnej zložky na kapitácii až do výšky 15 %. "Ak doteraz dosahoval rozdiel v príjme viac a menej kvalitného detského lekára štyri koruny na jedného kapitovaného poistenca, odteraz to môže byť až desať korún," vysvetlila (špecialistka pre externú a internú komunikáciu poisťovne Andrea Devánová)... Rovnaký princíp platí aj pre všeobecných lekárov pre dospelých a gynekológov. K sledovaným parametrom patria napríklad počet vyšetrených pacientov, počet pacientov odoslaných na hospitalizácie, zrealizované prevencie či množstvo predpísaných liekov.

SITA 1.4.2008, ZDRAVOTNÍCTVO: ZP Dôvera zmenila podmienky ambulantnému sektoru<
 
Koľko nemocníc príde o zmluvy s najväčšou zdravotnou poisťovňou, nie je stále jasné.
Koľko nemocníc príde o zmluvy s najväčšou zdravotnou poisťovňou, nie je stále jasné. Rokovania medzi Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a jednotlivými krajmi naďalej pokračujú... Takmer tridsať nemocníc má istú budúcnosť len do konca júna. Všeobecná zatiaľ nechce spresniť termín, kedy budú rokovania skončené, odmieta zverejniť aj kritériá a ich dôležitosť.

Pravda 1.4.2008, Osud nemocníc nebude tak skoro jasný<
 
POISŤOVNE: Union TP vlani so stratou 232 mil. Sk
Union zdravotná poisťovňa, a. s. (UZP) dosiahla v druhom roku svojho pôsobenia na Slovensku predpísané poistné vo výške 6,037 mld. Sk. Minuloročné hospodárenie pritom zdravotná poisťovňa ukončila so stratou 232 mil. Sk. "Záporný hospodársky výsledok spôsobili počiatočné náklady na rozbeh aktivít," povedala hovorkyňa UZP Nina Zelníková... V roku 2007 sa v rámci prepoisťovania do UZP prihlásilo 5 186 ľudí, no zároveň sa 125 268 jej poistencov prihlásilo do inej poisťovne. Z celkového počtu poistencov, ktorí sa rozhodli pre zmenu zdravotnej poisťovne, tak počet poistencov odídených z UZP predstavoval viac ako polovicu.

SITA 31.3.2008, POISŤOVNE: Union TP vlani so stratou 232 mil. Sk<
 
Očkovanie proti tetanu, čiernemu kašľu a záškrtu by malo byť od budúceho roka pre deti bezpečnejšie.
Očkovanie proti tetanu, čiernemu kašľu a záškrtu by malo byť od budúceho roka pre deti bezpečnejšie. Ministerstvo zdravotníctva plánuje vymeniť starú vakcínu za novú, čo by malo znížiť výskyt komplikácií po očkovaní. Navrhuje to v Národnom programe starostlivosti o deti a mládež, ktorý minulý týždeň schválila vláda.

Pravda 31.3.2008, Očkovanie bude lacnejšie a bezpečnejšie<
 
Ak si pacient vyberie za "svojho" lekára, ktorý má ambulanciu v mieste jeho bydliska, ten ho nebude môcť odmietnuť.
Ak si pacient vyberie za "svojho" lekára, ktorý má ambulanciu v mieste jeho bydliska, ten ho nebude môcť odmietnuť. Takáto prax začína platiť už dnes, kedy vstupuje do platnosti novela zákona o zdravotnej starostlivosti. Tá po piatich rokoch opätovne zavádza tzv. lekárske obvody. V platnosti však zostáva aj slobodná voľba lekára - a to aj mimo bydliska pacienta.

HN 31.3.2008, Lekár nebude môcť odmietnuť pacienta
 
Rutinná chirurgická operácia, nákaza nebezpečnou baktériou, zlyhávanie životne dôležitých orgánov.
Rutinná chirurgická operácia, nákaza nebezpečnou baktériou, zlyhávanie životne dôležitých orgánov. Tým všetkým si vlani v októbri prešli štyri deti a jeden dospelý pacient v levickej nemocnici s poliklinikou. Jedným z nich bol aj 14-ročný Kerin – nákaza znamenala v jeho živote zásadný zvrat. „Akoby tu bol druhý Kerin,“ hovorí pre HN chlapcova matka Helena Yavuzová. Ešte horšie dopadol 17-ročný Šimon. Ten po operácii nosnej priehradky vo Fakultnej nemocnici v Nitre upadol do bdelej kómy. Obidva prípady sa nezaobišli bez trestov – nemocnice dostali od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou najvyššiu možnú pokutu – 300-tisíc korún. „Pokuta nezodpovedá závažnosti prípadov, ale vychádzame z intencií zákona,“ povedal šéf úradu Richard Demovič.

HN 28.3.2008, Keď sa rutinná operácia končí kómou
 
V zdravotnom poistení je taká nízka disciplína, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou by mohol uložiť až 237-tisíc
V zdravotnom poistení je taká nízka disciplína, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou by mohol uložiť až 237-tisíc pokút. Mnohí ľudia si za minulý rok nesplnili niektorú z povinností poistenca... Ročné zúčtovanie poistného v určenom čase podalo o 96-tisíc poistencov menej, ako odhadovali zdravotné poisťovne... Mnohí pokutu nedostanú, pretože úrad nie je popri ostatných povinnostiach schopný rozhodnúť o každom z 237-tisíc prípadov.

SME 28.3.2008, Štát nestíha dávať pokuty
 
Do boja o zachovanie nemocnice v Šali sa teraz zapojili aj občania.
Do boja o zachovanie nemocnice v Šali sa teraz zapojili aj občania. Viacerí už podpísali petíciu, ktorú pripravila časť šalianskych mestských poslancov. Tí sa obávajú, že nemocnici, ktorá je v spádovej oblasti pre 70-tisíc ľudí, hrozí zánik po tom, čo jej najväčšia zo zdravotných poisťovní znížila platby o polovicu oproti vlaňajšku... „My sme hospodárili s vyrovnaným rozpočtom, zredukovali sme lôžka, dosahujeme ich 80-percentnú obsadenosť, o čom sníva každá nemocnica. Zadarmo však liečiť nevieme," skonštatoval riaditeľ nemocnice Alexander Tirinda.

Pravda 26.3.2008, Šaľania podpisujú petíciu za zachovanie nemocnice<
 
Prosedět celé dopoledne v dlouhé frontě v čekárně před ordinací lékaře se mnohdy nevyplatí.
Prosedět celé dopoledne v dlouhé frontě v čekárně před ordinací lékaře se mnohdy nevyplatí. Lék, který vám pomůže od náhlých problémů, si můžete koupit v lékárně, a ještě ušetříte 30korunový poplatek a další peníze za recept. Aha! vám přináší seznam 100 nejčastěji používaných volně prodejných medikamentů.

22.3.2008 Aha!, 100 nejúčinnějších léků: Dnes dalších 50
 
Návrh na zmenu doplatkov liekov
Návrh na zmenu doplatkov liekov

Kategorizácia k 1.1.2008

Návrh k 1.4.2008

Lieky hradené z verejného poistenia

4 586

4 568

 - Bez doplatku pacienta

1370

1412

 - Doplatok od 0,1 do 100 Sk

2 262

2211

 - Doplatok nad 100 Sk

954

945


Pravda 18.03.2008, Lacnejších liekov pribudne, sľubuje ministerstvo<
 
Všeobecný lekár, gynekológ a zubár by mali od 31.
Všeobecný lekár, gynekológ a zubár by mali od 31. marca prijať každého, ktorý býva v ich obvode, bez ohľadu na to, koľko pacientov už majú. Za ktorým lekárom človek môže zájsť, však môže byť jasné až o niekoľko dní alebo týždňov neskôr. Úrady krajskej samosprávy musia každú obec a v mestách každú ulicu prideliť nejakému lekárovi.

SME 18.03.2008, Lekárov čakajú rajóny
 
Ministr Tomáš Julínek začíná mít jasněji v tom, jak vpustit do zdravotního pojištění soukromý byznys.
Ministr Tomáš Julínek začíná mít jasněji v tom, jak vpustit do zdravotního pojištění soukromý byznys... V sedmi menších (zdravotních) pojišťovnách je dnes kolem dvou milionů klientů, kteří ročně zaplatí na pojistném zhruba 35 miliard korun. Převod jejich účtů do soukromých rukou by byl jednou z největších privatizačních akcí Topolánkovy vlády... Nové zákony mají zamezit tomu, aby standardní zdravotní péči odpíraly - součástí reformy bude podrobný seznam, co musí hradit. Od roku 2009 tak například budou muset ze zákona pacientům sehnat v blízkosti domova praktického lékaře, zubaře nebo specialistu. Také budou muset včas zajistit plánovanou operaci kolene, kyčle nebo žlučníku a budou muset vyvěsit čekací doby na internetu.

Hospodářské noviny 17.3.2008, Dva miliony účtů na prodej
 
Spomedzi krajín V4 sa v júni 2003 Slovensko ako prvé rozhodlo zaviesť poplatky za zdravotnú starostlivosť s nasledovnými výsle
Spomedzi krajín V4 sa v júni 2003 Slovensko ako prvé rozhodlo zaviesť poplatky za zdravotnú starostlivosť s nasledovnými výsledkami: Počet návštev v primárnej sfére klesol o 10 %. Podobný výsledok bol zaznamenaný aj u lekárskej služby prvej pomoci (pokles o 13 %). Len minimálny pokles bol zaznamenaný pri lekároch špecialistoch (o 2 %) a v nemocniciach (taktiež o 2 %)... Údaje zdravotných poisťovní potvrdili významné zníženie rastu dynamiky výdavkov na lieky. Kým do roku 2002 rástli výdavky na lieky dvojciferne, tak v roku 2003 len o 8 percent.

.týždeň 17.03.2008, Poplatky – potrebné, ale nepopulárne
 
Päť štátnych akciových spoločností hospodári s plusom.
Päť štátnych akciových spoločností hospodári s plusom. Podľa zákona musia používať podvojné účtovníctvo a podliehajú auditu. Nemajú dlhy a mzdy sú v nich vyššie. Jediná štátna neakciová nemocnica, ktorá bola v pluse, bola Fakultná nemocnica v Nových Zámkoch. Jej riaditeľa koncom roka 2007 odvolali. Ostatné štátne neakciové nemocnice zvyšovali dlh, ktorého veľkosť sa dá iba ťažko odhadnúť, pretože nemajú jednotnú účtovnú osnovu, metodiku, nepoužívajú riadne účtovníctvo. Dlh na sociálnu poisťovňu, ktorý od roku 2005 narástol iba na istine takmer na dve miliardy, indikuje, že systém sa nezadlžuje v stovkách miliónov, ale v miliardách... Dodávatelia liekov a zdravotníckej techniky to tiež minulý rok nemali jednoduché. Na prvý pohľad katastrofálny nárast výdavkov na lieky by im mohol vyhovovať. Zhoršila sa však platobná schopnosť nemocníc. Dodávatelia čakali v roku 2007 na úhradu faktúr priemerne 14 mesiacov. Neplatenie sa tak znova dostáva do popredia problémov, samozrejme, takmer výhradne pri štátnych nemocniciach... Dodnes nemáme vypracované etické kritériá liečby, hoci práve centrálna etická komisia je zriadená podľa zákona.

.týždeň 17.03.2008, Dozadu ľavá
 
V novembri mi po silnom záchvate zistili vrodenú poruchu močového systému, ktorá vedie k poškodeniu a znefunkčneniu obličiek.
V novembri mi po silnom záchvate zistili vrodenú poruchu močového systému, ktorá vedie k poškodeniu a znefunkčneniu obličiek. Po mnohých vyšetreniach a konzultáciách mi bola odporučená operácia. Rozhodol som sa pre urologickú kliniku v Košiciach, kde mi v januári určili „predbežný“ termín operácie na 18. marca tohto roku... Keď som chcel vedieť, o koľkej hodine sa mám prísť nahlásiť, sestra mi povedala, že termín mojej hospitalizácie nebol zatiaľ schválený zdravotnou poisťovňou... Ihneď som sa skúšal spojiť s pobočkou poisťovne v Košiciach... a tá mi referovala, že klinika má už prečerpaných veľa miliónov nad limit, teda všetky plánované hospitalizácie boli pozastavené, že moje meno je v poradovníku dosť ďaleko a z plánovaného 18. marca bude pravdepodobne júl alebo august.

SME 17.3.2008, Poistenec, staraj sa!
 
Znížená daň na lieky sa už možno čoskoro stane minulosťou.
Znížená daň na lieky sa už možno čoskoro stane minulosťou. Európska komisia totiž oznámila, že chce dostať minimálnu sadzbu dane z pridanej hodnoty na úroveň 15 percent. Pritom len minulý rok presadilo ministerstvo zdravotníctva Ivana Valentoviča (Smer-SD) zníženie DPH na lieky a zdravotnícke pomôcky na 10 percent. Európska komisia tvrdí - DPH a jej znížené sadzby nie sú efektívny nástroj, ako pomáhať sociálne slabším vrstvám spoločnosti.

HN 14.3.2008, Ficovi hrozí vyššia daň
 
Ak živnostník trikrát do roka nezaplatil mesačný preddavok na zdravotné poistné, lekár ho nemusí ošetriť.
Ak živnostník trikrát do roka nezaplatil mesačný preddavok na zdravotné poistné, lekár ho nemusí ošetriť. Zdravotná poisťovňa by mu za takýto výkon nezaplatila. Hoci to platí už od januára 2005, všeobecní lekári stále nevedia zistiť, či človek, ktorého idú ošetriť, má zaplatené odvody... Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová povedala, že lekár sa môže obrátiť na pobočku poisťovne. „Pri ošetrení 40 až 50 pacientov denne nemám na to čas, chuť, ani zbytočné financie na telefonáty,“ odpovedá (košická lekárka Júlia) Horňáková. Považuje za jednoduchšie, keby poisťovňa lekárom prvého kontaktu oznámila, že niekomu „pozastavila“ poskytovanie zdravotnej starostlivosti... Zamestnancov sa to netýka, za to, že nemajú zaplatený preddavok, je zodpovedný ich zamestnávateľ.

SME 14.3.2008, Dlžníka lekár neošetrí
 
Som mierne sklamaný z Dôvery.
Som mierne sklamaný z Dôvery. Z toho, že sme doteraz neboli schopní zazmluvňovať lekárov a nemocnice podľa ich schopností a výkonnosti, lebo to je jedna zo základných funkcií zdravotnej poisťovne. Hovoríme o tom už tretí rok, dúfam, že to tento rok už konečne aj spravíme. Vieme presne, ako nemocnice a lekári liečia. Vieme povedať, kto tu nemá čo hľadať a vieme aj to, kto má mať trikrát väčšiu odmenu. Toto sa malo urobiť už dávno... Pri diskusiách s manažmentom Dôvery o selektívnom zazmluvňovaní sme boli postavení pred argument, že to môže spôsobiť odlev poistencov a nesplnenie strategického cieľa zvyšovať trhový podiel. Moja odpoveď bola, že nemôžeme robiť poistenie, keď rezignujeme na jednu zo základných funkcií.

SME 14.3.2008, Majiteľ Penty Haščák: Mali sme byť tvrdší
 
Maďari včera v referende odmietli zdravotné a školské poplatky zavedené vládou premiéra Ferenca Gyurcsánya v rámci opatrení na
Maďari včera v referende odmietli zdravotné a školské poplatky zavedené vládou premiéra Ferenca Gyurcsánya v rámci opatrení na stabilizáciu verejných financií. Účasť na referende bola neočakávane vysoká, presiahla 50 percent. Podľa prvých výsledkov hlasovalo za zrušenie poplatku u lekára, za pobyt v nemocnici a školného asi 80 percent hlasujúcich. Premiér Ferenc Gyurcsány na tlačovke po uzavretí volebných miestností oznámil, že vláda je pripravená ešte dnes predložiť parlamentu novely zákonov, ktoré nepopulárne poplatky zrušia. Všetky tri by prestali platiť od prvého apríla.

SME 10.3.2008, Maďari hlasovali proti poplatkom
 
Pripravovaná vyhláška ministerstva zdravotníctva.
Pripravovaná vyhláška ministerstva zdravotníctva... má určovať vybavenie zdravotníckych zariadení a minimálny počet lekárov a sestier na jednotlivých oddeleniach v dennej zmene. Platiť by mala od mája. Podľa navrhovanej vyhlášky by napríklad na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (ARO) mal v dennej zmene byť na troch pacientov jeden lekár, na chirurgii by jeden lekár mal mať 15 pacientov. Šéfovia nemocníc upozorňujú, že kým s predpísaným technickým vybavením problémy nebudú, požadovaný počet lekárov a zdravotných sestier bude najmä pre malé a stredné zariadenia nedosiahnuteľný...

Pravda 6.3.2008, Minister zdravotníctva sa chystá určiť počty lekárov<
 
Zdravotné poisťovne (ZP) majú pri uzatváraní zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti iné priority.
Zdravotné poisťovne (ZP) majú pri uzatváraní zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti iné priority... Kým súkromné ZP pripisujú v rámci kritérií indikátorom kvality váhu 50 %, štátne ZP 10 %... Personálne zabezpečenie a dostupnosť získali u ZP Dôvera, Apollo ZP, Union ZP a Európskej ZP váhu 20 %, kým u VšZP a Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP) 30 %. Materiálno-technické vybavenie má u súkromných ZP váhu 10 % avšak u VšZP a SZP 30 %. Rozdielna je pritom aj celková suma, ktorú musí poskytovateľ zdravotnej starostlivosti dosiahnuť, aby s ním zdravotná poisťovňa zmluvu uzatvorila. Súkromné ZP stanovili túto hranicu na úrovni 75 %, štátne na úrovni 90 %.
Kritérium

Váha

VšZP, SZP

Dôvera, Apollo, Union, Európska ZP

Kvalita

10%

50%

Personálne zabezpečenie

30%

20%

Dostupnosť

30%

20%

Materiálno-technické vybavenie

30%

10%


Bleskovky.sk 28.2.2008, Zdravotné poisťovne majú pri uzatváraní zmlúv rozdielne priority
 
Pacienti sa dočkali od januára namiesto zlacnenia liekov vyšších cien.
Pacienti sa dočkali od januára namiesto zlacnenia liekov vyšších cien. Zdraželi viaceré voľnopredajné lieky... Zdražovanie voľnopredajných liekov nepriamo spustilo januárové zavedenie degresívnej marže. Drahším liekom sa jej zavedením znížila obchodná prirážka a, naopak, lacnejším sa marža mala zvýšiť. Marža sa však zaviedla len pri liekoch, ktoré sú hradené zo zdravotného poistenia, a nedotkla sa voľnopredajných, čím sa uvoľnila tvorba ich cien... Zavedenie degresívnej marže nepocítili veľmi pacienti ani pri liekoch na recept. Drahým receptovým liekom sa síce znížila cena, výška doplatku pre pacienta však zostala v mnohých prípadoch rovnaká ako vlani alebo dokonca vyššia. „Výška spoluúčasti pacienta na celkovej cene lieku však nie je odvodená z celkovej ceny lieku tak, ako je to v niektorých krajinách, a preto aj pri drahom lieku, ktorého celková cena klesla, výška doplatku pacienta mohla zostať rovnaká alebo sa zvýšiť," uviedol (Štefan Krchňák zo Slovenskej lekárnickej komory). Zavedením marže tak ušetria zdravotné poisťovne.

Pravda 18.2.2008, Lieky namiesto zlacňovania zdraželi<
 
Analytici, ktorí sa venujú zdravotníctvu, považujú systém odporúčacích lístkov za bežný spôsob, ako znížiť dopyt po lekároch š
Analytici, ktorí sa venujú zdravotníctvu, považujú systém odporúčacích lístkov za bežný spôsob, ako znížiť dopyt po lekároch špecialistoch alebo obmedziť pobyty v nemocniciach... Minulá vláda sa snažila znižovať ošetrenia u špecialistov 20-korunovými poplatkami. Nevýhodou odporúčacích lístkov napriek tomu, že sú zadarmo, je strata času. „Pre zamestnaných ľudí sú už pri štvrťhodine čakania náklady vyššie ako tých 20 korún,“ povedal analytik Tomáš Szalay. Lekár stráca zase tým, že má menej času na tých, ktorých dokáže ošetriť sám. A zdravý človek môže v čakárni ochorieť.

SME 22.2.2008, Lístky k špecialistom nezrušia
 
Aj súkromné zdravotné poisťovne plánujú neuzatvoriť zmluvy na tento rok s niektorými zdravotníckymi zariadeniami alebo nezazml
Aj súkromné zdravotné poisťovne plánujú neuzatvoriť zmluvy na tento rok s niektorými zdravotníckymi zariadeniami alebo nezazmluvniť niektoré ich lôžkové oddelenia... Koľko zdravotníckych zariadení zmluvy nedostane..., však výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč nechcel povedať. Združenie odmietlo zverejniť aj konkrétne poradie zariadení na základe kvality... Súkromné zdravotné poisťovne budú pri zazmluvňovaní nemocníc postupovať rovnako. „Spolu sme sa dohodli na odborných kritériách, ako aj na ich váhe,“ povedal prezident združenia Igor Dorčák. Poisťovne však budú individuálne zohľadňovať dostupnosť zariadení na základe počtu svojich poistencov v regiónoch.

SME 22.2.2008, Súkromné poisťovne sa dohodli na kritériách
 
Ochorením skleróza multiplex trpí na Slovensku asi osemtisíc pacientov.
Ochorením skleróza multiplex trpí na Slovensku asi osemtisíc pacientov. Keď dovŕšia 45 rokov, lekári im prestanú predpisovať imunomodulačnú liečbu, ktorá tlmí prejavy ochorenia. Liečba starších je drahá a neefektívna, tvrdí ministerstvo zdravotníctva... Pacientom nad 45 rokov sa nepredpisuje už štyri roky... (Minister zdravotníctva Ivan Valentovič) sľúbil, že od apríla pacienti, ktorí s liečbou začali pred 45. rokom života, v nej budú môcť pokračovať... Väčšinou sa ochorenie zistí u tridsiatnikov, ale asi 20 percentám pacientov sa zistí práve vo veku 40 – 49 rokov... Hovorkyňa ministerstva Silvia Horváthová hovorí, že takíto pacienti môžu žiadať poisťovňu o výnimku... Ročne stojí liečba pacienta 400- až 700-tisíc korún.

SME 21.2.2008, Štát starších nelieči, je to drahé
 
Daniela má 46 rokova už pol roka nedostáva lieky na sklerózu.
Daniela má 46 rokova už pol roka nedostáva lieky na sklerózu. Sklerózu multiplex Žilinčanke Daniele diagnostikovali pred štyrmi rokmi... Minulý rok však liečba prestala zaberať a neurológ pre Danielu navrhol novší a účinnejší liek. Návrhy na liečbu posudzuje hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre neurológiu (Peter Turčányi). Ten liečbu pre Danielin vek odmietol.

SME 21.2.2008, Na lieky už pre vek nemá nárok
 
Koľko majú platiť pacienti za liečenie v kúpeľoch? .
Koľko majú platiť pacienti za liečenie v kúpeľoch? ... Zákon síce hovorí o sume 150 korún v čase mimo sezóny a 220 Sk v hlavnej sezóne pre pacientov s ochoreniami zo skupiny B, ale podľa legislatívy ide o izby nižšieho štandardu, so spoločným sociálnym zariadením na chodbe pre viacerých. A takéto izby už mnohé kúpele nemajú, preto za ubytovanie pýtajú viac peňazí. Navyše podľa kúpeľov zákonom stanovené sumy nepokrývajú skutočné náklady... Po zmene kúpeľnej liečby od januára niektoré kúpele zdraželi. Rezort zdravotníctva zrušil kategóriu C, teda samoplatcov, a tak budú zdravotné poisťovne platiť liečenie väčšiemu počtu ľudí. Tie však kúpeľom dávajú za poistencov menej peňazí, ako si platili samoplatcovia.

Pravda 21.2.2008, Kúpele nedodržujú ceny určené zákonom<
 
Podľa analýz Health policy institute by sa mohla nemocničná sieť na Slovensku zúžiť o 20 až 30 z dnešných vyše 120 nemocníc.
Podľa analýz Health policy institute by sa mohla nemocničná sieť na Slovensku zúžiť o 20 až 30 z dnešných vyše 120 nemocníc. "Otázna je politická priechodnosť takejto redukcie, ktorú by v prvom rade musela urobiť štátna poisťovňa," hovorí Tomáš Szalay z HPI. Lepší spôsob, ako dosiahnuť potrebný počet lôžok, je podľa Health policy institute vo vydaní vyhlášky o minimálnych personálnych a materiálno-technických požiadavkách na prevádzkovanie zariadení ústavnej starostlivosti. Tým by sa zo siete vyradili nemocnice, ktore nespĺňajú ani základné parametre.

HN 18.2.2008, Čoraz častejšie musíme za liečbu platiť
 
V minulom roku sa na Slovensku predalo do lekární 162,3 milióna balení liekov, čo predstavuje medziročné zvýšenie o 4,8 percen
V minulom roku sa na Slovensku predalo do lekární 162,3 milióna balení liekov, čo predstavuje medziročné zvýšenie o 4,8 percenta. V cenách výrobcov zodpovedá tento množstvový objem predajov sume 28,6 miliardy korún, ktorá v porovnaní s rokom 2006 narástla o 14,4 percenta. Informovala o tom štúdia spoločnosti IMS Health... Dáta, ktoré IMS použila, vychádzajú z údajov o predajoch veľkodistribútorov liekov do verejných a nemocničných lekární a nezahŕňajú priame dodávky do lekární realizované farmaceutickými firmami, ktoré sú držiteľmi distribučných oprávnení.

HN 15.2.2008, Lekárne kúpili lieky za takmer 29 miliárd
 
Tak ktoré nemocnice z vyše 130, ktoré na Slovensku sú, sa už dostali do vašej pevnej siete?Je tam zhruba 70 lôžkových zdravo
Tak ktoré nemocnice z vyše 130, ktoré na Slovensku sú, sa už dostali do vašej pevnej siete? Je tam zhruba 70 lôžkových zdravotníckych zariadení. Sú medzi nimi všetky fakultné, detské, onkologické a srdcové ústavy. A väčšina tých, ktoré boli plánované v takzvanej minimálnej sieti, ktorú predkladal minister pôvodne. Podľa čoho ste vybrali svoju pevnú sieť? Išli sme podľa dostupnosti záchraniek. Povedali sme, že toto sú nemocnice, ktoré sú nutné a potrebné, aby každý občan dostal komplexnú zdravotnú starostlivosť... Samozrejme, dostupnosť je u každého chápaná inak. My ju chápeme tak, že keď pacienta naložia do sanitky, do 30 minút ho dovezú na kvalitne personálne aj materiálne vybavené pracovisko a dobre ho zoperujú. ... Fakultná nemocnica dostane za jednu operáciu slepého čreva 17-tisíc, malá mestská nemocnica za to isté 10-tisíc. Ale fakultná dostane tých 17-tisíc aj za komplikovanú niekoľkohodinovú operáciu, pričom reálna suma zákroku je 40-tisíc. Je to normálne? Tak argumentujú malé nemocnice - my urobíme žlčník za 12-tisíc, prečo to fakultná robí za 30? Ceny sú však historicky dané. Úhrady nie sú realizované podľa typu diagnóz, pre ktoré bol pacient hospitalizovaný, ale podľa typu oddelenia. Platí sa skončená hospitalizácia nad 24 hodín podľa typu oddelenia, s tým, že sú určité pravidlá revíznej činnosti. Teda pacient môže ležať na oddelení jeden deň, dva, tri dni, niekedy aj dlhšie, ale cena je rovnaká. Zoberte si, koľko stojí pacient, ktorý leží na lôžku 30 dní a koľko stojí ten, čo leží len jeden deň - pritom od nás tá cena je tá istá. Tak je to však nastavené a treba to zmeniť. Platiť nemocnice podľa výkonov? Áno. Napríklad súhlasím s tým, že za slepé črevo by mala každá nemocnica dostať 12-tisíc korún. Ale potom by fakultná nemocnica mala dostať za ťažkú a komplikovanú operáciu 300-tisíc. Dnes toľko nedostane. Sú však na to vôbec peniaze, aby sa platilo podľa diagnózy? Veď by ste museli začať nemocniciam platiť reálne ceny. Ale už by sa reálne vedel urobiť rozpočet, čo vlastne stojí zdravotníctvo. Aby sa mohlo presne povedať, koľko peňazí sa vyberie na povinnom zdravotnom poistení a čo sa z toho pokryje. A potom sa určia diagnózy, ktoré by sa pokryli pripoistením. Napríklad pacient povie, že nechce cementový umelý bedrový kĺb, ale francúzsky, pretože mu poskytne vyššiu kvalitu života - môže lyžovať, behať. Zo základného poistenia by mal nárok na cementový, ale ak bol pripoistený, môže dostať francúzsky.

Pravda 11.2.2008, Nemocnice treba zlučovať, rozhovor s riaditeľom VšZP Antonom Kováčikom<
 
O nadbytku lôžok hovorí aj Health Policy Institute.
O nadbytku lôžok hovorí aj Health Policy Institute. „Zo solidárnych zdrojov financujeme o šesť- až sedemtisíc postelí viac, ako reálne potrebujeme. To je asi 30 stredne veľkých nemocníc," tvrdia Peter Pažitný a Tomáš Szálay. Na Slovensku je dnes 37-tisíc lôžok.

Pravda 9.2.2008, Kraje: Nemocnice si nedáme<
 
Nemocnici v Novej Bani hrozí zánik.
Nemocnici v Novej Bani hrozí zánik. V hre je konkurz pre dlhy voči dodávateľom a exekúcia za nezaplatené odvody do Sociálnej poisťovne. Riaditeľ už musel odpredať zariadenia. Tento mesiac im meškali aj platy. Taký je dôsledok rozhodnutia štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá s nimi neuzavrela od nového roka zmluvy. Problémy majú aj ostatné regionálne nemocnice. Zatvárajú oddelenia, spájajú sa s inými a pripravujú sa na reštrukturalizáciu... (Riaditeľ nemocnice v Banskej Štiavnici) Michal Hasara snahu obmedziť malé nemocnice nechápe. "Najmä ak dokážu poskytnúť základnú starostlivosť oveľa lacnejšie ako fakultné nemocnice, ktoré robia za dvojnásobné ceny."

HN 8.2.2008, Štát začal škrtať malé nemocnice
 
Medzi rokmi 2001 a 2002 došlo k spomaleniu rastu trhu (predaj liekov vo finančnom vyjadrení), ktoré nakoniec vyústilo do pokle
Medzi rokmi 2001 a 2002 došlo k spomaleniu rastu trhu (predaj liekov vo finančnom vyjadrení), ktoré nakoniec vyústilo do poklesu obratu farmaceutického trhu v roku 2004. Po tomto poklese však slovenský farmaceutický trh zaznamenal od roku 2005 už tretíkrát za sebou dvojciferný rast, konkrétne 14,4% v roku 2007... Zmeny cien liekov v rokoch 2001 až 2007 rast farmaceutického trhu tlmili. Najvýraznejšie sa medziročné zníženie cien liekov prejavilo v roku 2002, keď sa ceny liekov znížili o viac ako 9 % v porovnaní s rokom 2001. V nasledujúcich rokoch už nebol priemerný medziročný pokles cien liekov taký výrazný, no i napriek tomu sa pohyboval v rozmedzí od 1,4% v roku 2003 do 4,0% v roku 2007... Pozitívne k medziročnému nárastu farmaceutického trhu prispeli svojimi predajmi nové produkty uvádzané na trh, prípadne nové balenia produktov, ktoré boli prítomné na trhu už z minulých rokov... Od roku 2001 je každoročne na slovenský trh uvedených približne 160 nových liekov, výnimkou bol rok 2006, keď počet nových liekov dosiahol takmer 200... Na raste farmaceutického trhu sa nové lieky či balenia podieľali rádovo jednotkami percentuálnych bodov (v rozmedzí 1,5% až 5,4% v rokoch 2001 až 2007)... Veľkosť rastu slovenského farmaceutického trhu významne určoval príspevok daný zmenami v objeme predajov a zmenami v takzvanom produktovom mixe... Presun spotreby liekov k prípravkom s vyššou priemernou cenou za jedno balenie je zrejmý hlavne v posledných troch rokoch, kde nárast obratu trhu z dôvodu presunu spotreby k drahším liekom významne prevažuje nad vplyvom prostého zvýšenia počtu predaných balení...

Zdravotnícke Noviny 6.2.2008, Farmaceutický trh na Slovensku v minulom roku<
 
Odteraz až do roku 2013 môžu nemocnice a ambulancie s výnimkou Bratislavského kraja získať z eurofondov 250 miliónov eur.
Odteraz až do roku 2013 môžu nemocnice a ambulancie s výnimkou Bratislavského kraja získať z eurofondov 250 miliónov eur. Získali by tak peniaze na obnovu a modernizáciu, na výstavbu nových nemocníc či na nákup prístrojov. Musia však splniť podmienku únie - v Sociálnej poisťovni, zdravotných poisťovniach či daňovom úrade musia byť bez dlhov. Práve to vyraďuje z boja o peniaze väčšinu fakultných, ale aj ďalších nemocníc. Len Sociálnej poisťovni dlhujú nemocnice vyše miliardy korún.

Pravda 4.2.2008, Sekera zarúbala nemocniciam cestu k eurám<
 
O zmluvy nemusia prísť tento rok len niektoré nemocnice, ale aj časť ambulancií.
O zmluvy nemusia prísť tento rok len niektoré nemocnice, ale aj časť ambulancií. Predbežné výsledky ministerstva zdravotníctva ukazujú, že ambulancií neštátnych lekárov je veľa, najmä vo veľkých mestách. V súčasnosti je na Slovensku niečo vyše štyritisíc ambulancií. Zdravotné poisťovne nevylúčili, že s niektorými lekármi už nebudú podpisovať zmluvy - predovšetkým na miestach, kde ich je veľa.

Pravda 2.2.2008, O zmluvy možno prídu aj lekári<
 
Špecializovaná nemocnica respiračných chorôb v Poprade-Kvetnici prepustí dve tretiny zamestnancov.
Špecializovaná nemocnica respiračných chorôb v Poprade-Kvetnici prepustí dve tretiny zamestnancov. Zo stopäťdesiatich ich ostane štyridsať osem. Je to reakcia na ukončenie zmluvnej spolupráce so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, ktorej platby tvorili 70 percent jej príjmov.

HN 1.2.2008, Nemocnica v Kvetnici začala prepúšťať
 
Ak si aj poistenec vyberie všeobecného lekára, s ktorým nemá jeho zdravotná poisťovňa uzatvorenú zmluvu, nemusí sa obávať.
Ak si aj poistenec vyberie všeobecného lekára, s ktorým nemá jeho zdravotná poisťovňa uzatvorenú zmluvu, nemusí sa obávať. V prípade, ak ho všeobecný lekár prijme, zdravotná poisťovňa s týmto lekárom musí uzatvoriť zmluvu. Táto povinnosť poisťovní sa vzťahuje len na všeobecných lekárov. Ak pacient musí navštíviť lekára-špecialistu, mal by si vybrať takého, s ktorým má jeho zdravotná poisťovňa zmluvu.

SME 1.2.2008, Zmeniť lekára je možné aj bez dôvodu
 
Vlaňajším zavedením poplatkov v zdravotníctve za návštevu u lekára a za nemocničné lôžko v Maďarsku stúpli príjmy obvodných le
Vlaňajším zavedením poplatkov v zdravotníctve za návštevu u lekára a za nemocničné lôžko v Maďarsku stúpli príjmy obvodných lekárov, pričom klesol počet neopodstatnených návštev u lekára. Poplatky obohatili rozpočet o 21,7 miliárd forintov (v prepočte vyše 3 miliardy korún), čo spolu s úsporami spôsobenými týmito opatreniami znamenali v roku 2007 kladný efekt v zdravotníctve v celkovej výške 64 miliárd forintov (8,9 miliardy korún). Podľa dnešnej informácie maďarského portálu mfor.hu hovorila o tom ministerka zdravotníctva Ágnes Horváthová.

SME.sk 28.1.2008, Poplatky pomohli maďarskému zdravotníctvu
 
Na papieri síce stojí, že pacientovi, ktorý opakovane hrubo porušuje lekárom odporúčaný režim, poisťovňa môže dať hospitalizác
Na papieri síce stojí, že pacientovi, ktorý opakovane hrubo porušuje lekárom odporúčaný režim, poisťovňa môže dať hospitalizáciu preplatiť, osobne som sa s tým však ešte nestretol. Možno by naozaj stačilo, dať týmto ľuďom preplatiť zo svojej hospitalizácie nejakú mastnú sumičku a ich prístup k vlastnému liečeniu by sa možno prekvapivo rýchlo zmenil.

SME 28.1.2008, Na svoje zdravie kašlem
 
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) má najväčšiu silu.
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) má najväčšiu silu. S kým neuzavrie zmluvu, ten má vážne problémy prežiť... Prvý škrt v jej réžii sa odohral koncom minulého roka. Nešťastne. Nemocnice, ktoré takto vypadli z trhu, nevedeli prečo práve ony. Ich odchod nesprevádzali nijaké transparentné kritériá, nijaký čas na prípravu. Poisťovňa neuzavrela zmluvy s privátnymi nemocnicami, či so zariadeniami, ktoré spravujú neziskové organizácie. Poisťovňa nemala obavy siahnuť do portfólia silných slovenských podnikateľských skupín. Košickú Železničnú nemocnicu totiž spravuje J&T, Kvetnicu zasa momentálne znepriatelená Penta. Silná podnikateľská skupina v zdravotníctve Medirex prišla o šancu získať poistencov VšZP v Tatranskej Polianke. A pokus podnikať v zdravotníctve sa zatriasol aj niekdajšiemu mediálnemu magnátovi a neúspešnému politikovi Pavlovi Ruskovi: zmluvu nedostalo bratislavské gynekologické lôžkové zariadenie Koch, ktoré spravuje spoločnosť Mediline.

Trend 24.1.2008, Zemetrasenie pod nemocnicami
 
Predpokladáte, že Všeobecná zdravotná poisťovňa uskutoční zámer odbúrať prebytočné nemocnice? Skôr nie.
Predpokladáte, že Všeobecná zdravotná poisťovňa uskutoční zámer odbúrať prebytočné nemocnice? Skôr nie. Štát nemá spoľahlivý prehľad o tom, ktoré zariadenia prinášajú zdravotníctvu najviac úžitku za rovnaké peniaze. V takejto situácii sa väčšinou u nás rozhodne, že všetci dostanú približne rovnako. Časom potom už nikto nie je motivovaný zlepšovať sa. Je to tak v našom zdravotníctve, školstve, vede, či športe.

Trend 24.1.2008, Trend barometer
 
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa dohodla so zástupcami Asociácie nemocníc Slovenska na zmluvách na tento rok.
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa dohodla so zástupcami Asociácie nemocníc Slovenska na zmluvách na tento rok. Predstavitelia asociácie, ktorá združuje takmer 60 nemocníc, akceptovali ponuku poisťovne, že od januára tohto roku zvýši o 10 percent ceny za ukončené hospitalizácie.

SME 23.1.2008, Všeobecná sa na zmluvách dohodla
 
Šesťtisíc korún.
Šesťtisíc korún. Taký je rozdiel v cene za operáciu slepého čreva v dvoch nemocniciach. Kým fakultná nemocnica za operáciu jedného pacienta dostane takmer 17-tisíc korún, malá mestská nemocnica za to isté zinkasuje necelých 11-tisíc. Pacienti však aj na bežné zákroky pôjdu predovšetkým do fakultných nemocníc, tým menším totiž hrozí zánik... „Keď zrušíme malé zariadenia a začneme všetko tlačiť do veľkých nemocníc, nielenže zhoršíme ľuďom dostupnosť, ale aj na tom preplatíme. Budeme totiž platiť bežnú zdravotnú starostlivosť za ceny, akoby išlo o zložité prípady," upozornil prezident Združenia zdravotných poisťovní Igor Dorčák. Poisťovne totiž neplatia za diagnózu, platby sú odstupňované podľa typu nemocnice.

Pravda 18.1.2008, Fakultné nemocnice sú drahšie<
 
Problém s uzatváraním zmlúv na tento rok už avizovali aj súkromné zdravotné poisťovne.
Problém s uzatváraním zmlúv na tento rok už avizovali aj súkromné zdravotné poisťovne. Tie však majú problém najmä s veľkými štátnymi fakultnými nemocnicami. Niektoré nemocnice podľa prezidenta Združenia zdravotných poisťovní Igora Dorčáka žiadajú až stopercentné navýšenie platieb. Nemocnice zneužívajú nariadenie vlády o minimálnej sieti, ktoré určilo poisťovniam, že so všetkými štátnymi zariadeniami musia uzatvoriť zmluvy, povedal Dorčák... Kováčik naopak rokovania s fakultnými nemocnicami označil za korektné. Všeobecná štyrom z nich – v Bratislave, Martine, Banskej Bystrici a v Košiciach – navýšila platby o viac ako 25 percent.

SME 18.1.2008, Tlak Všeobecnej má pokračovať
 
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v tomto roku už nepredĺži zmluvy so šiestimi nemocnicami a zdravotníckymi zariadeniami.
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v tomto roku už nepredĺži zmluvy so šiestimi nemocnicami a zdravotníckymi zariadeniami. Novinárom to dnes povedal riaditeľ poisťovne Anton Kováčik. Príjmy od VšZP, ktorá je najväčšou zdravotnou poisťovňou na Slovensku, sú pritom podľa zástupcov nemocníc do veľkej miery rozhodujúce pre ich prežitie. VšZP už podľa jej riaditeľa nepočíta s využitím služieb nemocnice v Púchove, železničiarskej nemocnice v Košiciach, súkromnej pôrodnice Mediline v Bratislave a tatranských liečební v Kvetnici, Tatranskej a Novej Polianke. V ďalších nemocniciach si mieni poisťovňa objednať menej výkonov, čo podľa ich zástupcov taktiež môže spôsobiť existenčné problémy zdravotníckych zariadení.

SME.sk 17.1.2008, Poisťovňa začala s redukciou počtu nemocníc
 
Parlamentní poslanci sa v decembri rozhodli, že k preventívnym prehliadkam hradeným zdravotnými poisťovňami pribudne ďalšie vy
Parlamentní poslanci sa v decembri rozhodli, že k preventívnym prehliadkam hradeným zdravotnými poisťovňami pribudne ďalšie vyšetrenie. Devätnásť- a dvadsaťročných mladých ľudí budú lekári vyšetrovať, či v ich tráviacom trakte nie je baktéria Helicobacter pylori (HP)... Stovky miliónov korún ročne by mali zo zdravotných poisťovní prejsť k firmám, ktoré vyrábajú, dovážajú a analyzujú špeciálne testy... Ak zdravotníci vykročia podľa predstáv parlamentu, takmer polovica mladých ľudí by mala začať brať trojkombináciu antibiotík na zničenie HP. Podľa odhadov má totiž približne 40 percent ľudí v žalúdku baktériu HP. Ťažkosti sa objavia u piatich až desiatich percent, ktorí k lekárovi prídu sami... Dychový test odmietla do zoznamu poisťovňami plne hradených liečiv zaradiť kategorizačná komisia ministerstva zdravotníctva... Aj bez schválenia kategorizačnou komisiou sa dychový test dostal do zákona. Kategorizačná komisia je iba poradný orgán ministra zdravotníctva a ten sa názormi komisie riadiť nemusí... Ak by každý, kto môže, prišiel na prehliadky, bolo by treba zaplatiť 200 miliónov korún ročne... Suma sa v celoštátnom meradle zdá nezaujímavá. O to zaujímavejšie je vyjadrenie rezortu zdravotníctva, ktoré má problém zaradiť do siete zdravotníckych zariadení pracovisko Gama noža na cielené ožarovanie nádorov mozgu. Na Slovensku zatiaľ chýba. Ročne by zákrok pre 250 ťažko chorých pacientov stál približne 20 miliónov korún. Podľa odhadov by ho ročne využilo 400 ľudí. Tí sa zatiaľ musia liečiť v zahraničí alebo podstupovať menej šetrné neurochirurgické zákroky.

Trend 16.1.2008, Poslanci podľahli baktérii
 
Asociácia nemocníc Slovenska (združuje malé a stredné nemocnice) odporučila svojim členom nepodpísať zmluvy, ktoré im ponúkla
Asociácia nemocníc Slovenska (združuje malé a stredné nemocnice) odporučila svojim členom nepodpísať zmluvy, ktoré im ponúkla na prvý polrok Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Znamená to, že 58 nemocníc v súčasnosti nemá platnú zmluvu s najväčšou zdravotnou poisťovňou... Podľa prezidenta asociácie Mariána Petka sú súčasné návrhy zmlúv pre nemocnice likvidačné. Deviatim zariadeniam neponúkla VšZP nové zmluvy. Je to napríklad nemocnica v Púchove, Železničná nemocnica v Košiciach alebo Špecializovaná nemocnica respiračných chorôb Poprad–Kvetnica. Ďalším ponúkla nižšie objemy peňazí alebo chce zazmluvniť menší počet lôžok.

SME 16.1.2008, Nemocnice sú stále bez zmlúv
 
When it comes to health care, comparative-effectiveness studies for new drugs, devices and procedures are rare.
When it comes to health care, comparative-effectiveness studies for new drugs, devices and procedures are rare... Now moves are afoot in America’s Congress to promote the use of such techniques to rein in rampant cost inflation. If so, America will be folowing some trailblazers. Britain’s National Institute for Health and Clinical Excellence (NICE) uses comparative analysis in deciding whether to approve new pills, procedures and devices... Past comparative-effectiveness trials have shown that older and cheaper anti-psychotic drugs are often just as good as expensive new ones, and that the costs of some pricey new procedures, sucha s spinal surgery, can outweigh their benefits.

The Economist 12.1.2008, Comparison shopping
 
Zdravotnícke zariadenia sa už nebudú môcť transformovať na akciové spoločnosti.
Zdravotnícke zariadenia sa už nebudú môcť transformovať na akciové spoločnosti. Určuje to novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá nadobudla účinnosť od januára.

SME.sk 4.1.2008, Nemocnice sa už na akciové spoločnosti nezmenia
 
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič nechce povedať, prečo odvolal riaditeľov dvoch fakultných nemocníc.
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič nechce povedať, prečo odvolal riaditeľov dvoch fakultných nemocníc. Pritom jednu z nich ešte v októbri označil za najlepšie hospodáriacu spomedzi zdravotníckych zariadení patriacich pod jeho správu. Do riaditeľského kresla ďalšej z nich posadil poslanca a funkcionára vládneho Smeru. Od nástupu do funkcie Valentovič odvolal už takmer všetkých riaditeľov fakultných nemocníc s výnimkou košickej a trenčianskej.

Pravda 4.1.2008, Valentovič tají, prečo odvolal riaditeľov nemocníc<
 
Polícia obvinila bývalého prednostu martinskej kliniky Jozefa Masára z trestného činu prijímania úplatku.
Polícia obvinila bývalého prednostu martinskej kliniky Jozefa Masára z trestného činu prijímania úplatku. Lekár ešte v roku 2005 údajne uprednostnil za peniaze pacientku, ktorá čakala na operáciu bedrového kĺbu. Ak sa preukáže jeho vina, hrozí mu jeden až päťročné väzenie. "Obvinený ešte na jeseň 2005 vypýtal úplatok 100.000 korún za to, že uprednostní pacientku, ktorá čakala na operáciu s termínom august 2008," informovala dnes ČTK zástupkyňa hovorcu policajného prezídia Andrea Polačiková. Úplatok vraj 58-ročný lekár prevzal na viackrát a termín operácie presunul na december 2005 s prísľubom kvalitnejšej protézy bedrového kĺbu, dodala.

SME.sk 3.1.2008, Lekár mal prijať 100-tisícový úplatok
 
Na Slovensku chýbajú zubári a všeobecní lekári pre dospelých.
Na Slovensku chýbajú zubári a všeobecní lekári pre dospelých. Zubárov máme takmer tritisíc, až 57 percent z nich je v dôchodku či krátko pred ním. Podobne je to so všeobecnými lekármi, podľa ministerstva zdravotníctva je z 2424 v dôchodku či tesne pred penziou 54 percent... Minimálnu sieť lekárov zákon prikazuje zabezpečiť poisťovniam, zodpovednosť ale za stav nesú samosprávne kraje a ministerstvo zdravotníctva... Mladí lekári v súčasnosti po skončení štúdií či na začiatku kariéry miznú v zahraničí. A nedostatok všeobecných lekárov či zubárov spôsobuje aj zlý systém vzdelávania. „Na otvorenie praxe musí lekár získať atestáciu, do týchto špecializácii sa však nemá ako atestovať,“ vysvetľuje Dragula. Mladý lekár by mal dva roky robiť v nemocnici. „Ktorá ich vezme, keď na nich nemá peniaze a vie, že v nej nezostanú?“ ťažká si Dragula. Ďalšie tri roky by mali pracovať ako zamestnanci u lekára, ktorý má ambulanciu a dve atestácie. Tí o týchto zamestnancov nemajú záujem.

SME 5.2.2007, Lekárov je málo a starnú
 
Stránkovanie:
 
 
 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS