Čislák vs. Fico. Ktorý výrok platí?

29. 5. 2015, denník SME

Ján Krempaský, SME: Toto volebné obdobie sa začínalo s tým, že vznikne jedna zdravotná poisťovňa. Stále nie je. V čom je problém?

Viliam Čislák, minister zdravotníctva SR: „Jedna vec sú peniaze. Potom je tu právny a legislatívny rozmer. Porovnávanie unitárneho systému alebo zákazu zisku zdravotných poisťovní. To, čo nám vyjde najlepšie aj legislatívne, to by sme chceli presadiť.“

Do volieb bude buď ústavný zákon o zákaze zisku zdravotných poisťovní, alebo jedna zdravotná poisťovňa?

„Presne. Jedno alebo druhé.“


15. 6. 2015, Aktuálne.sk

Radovan Kopečný, Martina Ruttkayová, Aktuálne.sk: Pokiaľ ide o zdravotníctvo, budú sa tam konať nejaké systémové riešenia, ako je rušenie lôžok a podobne, ku ktorým toto volebné obdobie nedošlo?

Robert Fico, predseda vlády SR: Nemusíme rušiť lôžka. Máme niekoľko výziev v zdravotníctve. Je mi ľúto, že my sme zakázali zisk zdravotných poisťovní a ústavný súd rozhodol, že zdravotné poisťovne môžu mať zisk. A nemôžeme obchádzať poslanie ústavného súdu tým, že by sme prijímali ústavné zákony. Keď raz ústavný súd niečo povie, že je protiústavné, tak by sme úplne potierali zmysel ústavného súdu, keby sme prijímali nejaké zákony.

No a ako to chcete inak vyriešiť?

Je to výzva. Budeme hľadať riešenia.

Otvoríte ešte otázku jednej zdravotnej poisťovne?

Jedna zdravotná poisťovňa by pravdepodobne bola cesta, len zasa stojím pred úlohou vyvlastniť zdravotné poisťovne a vyplatiť ich. Do akej miery by verejnosť bola pripravená akceptovať vyvlastnenie zdravotných poisťovní a vyplácanie peňazí do rúk nejakých súkromných firiem, ktoré dnes vlastnia tieto súkromné zdravotné poisťovne. Toto považujem za veľkú výzvu pre novú vládu.


INEKO: Tak teda, ktorý výrok platí...?


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS