Peter Celec, lekár a vedec: Nemocničným štatistikám sa nedá veriť

Peter Celec: Nedávno médiami prebehla správa o tom, že dáta zo slovenských nemocníc o frekvencii nozokomiálnych (v nemocnici získaných) infekcií v zahraničí neakceptujú. Sú totiž výrazne nižšie ako v ostatných vyspelých štátoch. Nikto im vo svete neverí. Je to spôsobené jednoducho tým, že lekári a nemocnice väčšinu nozokomiálnych infekcií nehlásia. Táto správa zostala bez odozvy. Lekári neštrajkujú, pacientske organizácie neprotestujú. Lenže presne to je problém. Všetkým je to jedno.

INEKO: Nám to veru jedno nie je, pričom často upozorňujeme práve na potrebu merania a zverejňovania kvality a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti. A samozrejme, relevantné a dostatočne robustné dáta sú toho podmienkou.

Peter Celec: Prečo sú tie skutočné zdravotnícke údaje také dôležité? Napríklad preto, aby sme vedeli, ktorá nemocnica, respektíve ktorý lekár je dobrý. V zahraničí je práve frekvencia komplikácií jedným z kritérií, podľa ktorých poskytovatelia zdravotnej starostlivosti dostávajú od poisťovní platby. Navyše, ako má ministerstvo rozhodnúť napríklad o výskumných prioritách alebo o projektoch verejného zdravotníctva, skríningoch či vzdelávacích programoch, keď nevie identifikovať problémy. Manažovať zdravotníctvo sa bez robustných údajov jednoducho nedá, aspoň nie dobre. 


Zdroj: Nemocničným štatistikám sa nedá veriť; denník SME, 21.8.2014


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS