Riaditeľ FNsP Žilina: Platy žilinských lekárov sú nadpriemerné, pritom sú neefektívni

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline pristúpila po hĺbkovej analýze finančného stavu k  racionalizačným krokom, ktoré majú pomôcť ozdraviť nemocnicu. Doterajšie výsledky hospodárenia sú totižto negatívne, pričom nemocnica odvádza až 90% príjmov od zdravotných poisťovní  na mzdy zamestnancov. Takáto nepriaznivá situácia  spôsobuje problémy s dodávkami liekov, zdravotníckeho materiálu, energie aj tepla.

Aktuálny dlh žilinskej nemocnice sa napriek vlaňajšiemu oddlženiu šplhá k 10 mil. EUR, podľa riaditeľa Štefana Voláka za to môžu aj neefektívne výkony lekárov, keď v rámci ročného limitu v zdravotnej poisťovni nedokáže nemocnica vyčerpať až milión eur.

Práve FNsP v Žiline však patrí v odmeňovaní lekárov k „top" zdravotníckym zariadeniam v zriaďovateľskej pôsobnosti MZ SR, pretože priemerná mzda  atestovaného lekára je tu vyššia  o 400 EUR v porovnaní s inými nemocnicami rovnakého typu.

Vedenie nemocnice chcelo v rámci prvých racionalizačných krokov, aby sa lekári pre záchranu nemocnice uskromnili. Podľa riaditeľa Voláka však s prvým variantom zníženia platov z priemerných 2 840 na 2 410 EUR u atestovaných a z 1 820 na 1 550 EUR u neatestovaných lekári nesúhlasili, preto dal výpoveď jedenástim lekárom na ortopédii a siedmim na oddelení dlhodobo chorých.

Zdroje: pravda.sk/SITA, 27.11.2012; fnspza.sk

 
 

 
Copyright © 2022 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS