O riziku uprednostňovania veriteľov pri oddlžovaní nemocníc

Denník Pravda: Hrozi pri oddlzovani nemocnic, ze budu uprednostneni veritelia blizki ludom z ministerstiev ci zdravotnickych zariadeni? Pripadne, ake mozne rizika prinasa tento transformacny proces? Na co by si mal davat transformacny tim pozor, aby k niecomu podobnemu nedoslo?

Dušan Zachar, analytik INEKO: Aby sa predišlo takýmto rizikám, je dôležité, aby boli nastavené také prísne a jednoznačné, pokiaľ možno automatické, pravidlá, ktoré by obmedzovali priestor na nejaké svojvoľné rozhodnutia úradníkov zodpovedných za oddlženie nemocníc. A dôležitá je tiež transparentnosť. Dúfajme, že po skončení oddlženia sa jednotlivé zmluvy a záznamy z rokovaní zverejnia, a my sa dozvieme, že neboli prípady, kedy sa uprednostnili veritelia, ktorí zľavili menej, alebo nezľavili vôbec, pred tými, ktorí zľavili zo svojich pohľadávok viac.
Zdá sa mi však neštandardné a z právneho hľadiska aj veľmi pochybné, že sa plánujú pri oddlžení uprednostňovať tzv. primárni veritelia pred tými ostatnými. Veď obchod s pohľadávkami je bežná prax a nemožno všetkých takýchto obchodníkov považovať hneď za špekulantov. Poctiví obchodníci s pohľadávkami tak budú diskriminovaní. A treba si uvedomiť, že zo zákonne čistého obchodu s pohľadávkami môžu benefitovať aj zadlžené nemocnice, ktoré môžu dúfať v ďalšie dodávky (liekov, pomôcok, zariadení, energií) od svojich ex-veriteľov, ktorí sa obchodom s pohľadávkami dostali k likvidite.

(písané 21.9.2011 pre denník Pravda)písané 21.9.2011 pre denník Pravda
 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS