O preklasifikovaní nenávratnej štátnej výpomoci nemocniciam na ich oddlženie pred transformáciou na pôžičku (II.)

Denník Pravda: Ako hodnotite situaciu v suvislosti s preklasifikovanim oddlzenia statnych nemocnic na pozicku? Budu podla Vas nemocnice schopne splatit tuto pozicku? Preco?

Dušan Zachar INEKO: Tak ako pri "návratnej" finančnej výpomoci počas predošlej vlády, tak aj pri súčasnej preklasifikovanej pôžičke sa dá s veľmi veľkou pravdepodobnosťou predpovedať, že nemocnice väčšinu peňazí už nevrátia späť. Jednak už bola pravdepodobne značná časť peňazí spotrebovaná na splatenie starých dlhov a pri zostatku peňazí nie sú netransformované nemocnice dostatočne motivované prísnymi pravidlami k tomu, aby tieto prostriedky využili tak, že ich budú môcť v budúcnosti vrátiť späť do štátneho rozpočtu.

Pravda: Da sa povedat, ze oddlzenie nejako pomohlo nemocniciam, aj napriek tomu, ze budu musiet peniaze vratit?

D.Z., INEKO: Verejné zdroje určené na oddlženie nemocníc pred transformáciou sa nezodpovedným rozhodnutím prezidenta SR stali de facto bezúčelovým naliatím peňazí do nezreformovaných nemocníc, ktoré tak dostali od niektorých politikov ďalší nezdravý signál, že žiť nad pomery sa niekde ešte stále dá. Ale občan SR bude musieť tento dlh v budúcnosti aj tak zaplatiť, a ktovie či ho to v budúcnosti nebude bolieť ešte viac ako dnes.  Agónia nepretransformovaných štátnych nemocníc bude po čase pokračovať.

Pravda: Co by zastavilo kolobeh oddlzovania (poskytovania poziciek) nemocnic?

D.Z., INEKO: Nastavenie pravidiel tak, aby sa poskytovanie zdravotnej starostlivosti bez krytia reálnymi zdrojmi nevyplácalo a bolo dostatočne sankcionované. Ak verejné zdroje a úspory z odstraňovania neefektívností v zdravotníctve nestačia na financovanie súčasnej úrovne zdravotnej starostlivosti, treba, aby to politici čestne priznali, obmedzili dnes de iure takmer neobmedzený rozsah zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia a nastavili férové pravidlá pre spoluúčasť pacientov na financovaní svojej liečby, čo by mimochodom aj sprehľadnilo finančné toky v slovenskom zdravotníctve.

Pravda: Oddlzenie a pozicky su ako take ucelna pomoc nemocniciam? Co by im skor pomohlo?

D.Z., INEKO: Platí predošlá odpoveď.

(písané 14.11.2011 pre denník Pravda)písané 14.11.2011 pre denník Pravda
 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS