O tom, čo priniesol protest lekárov

Denník Pravda: Priniesla natlakova akcia lekarov podla Vas nejake pozitivum?

Dušan Zachar, INEKO: Dozaista výrazne prevládajú negatíva. Chcel by som však veriť tomu, a prial by som si, aby ako jeden možný postranný pozitívny efekt tejto nátlakovej akcie niektorých lekárov bolo obmedzenie dávania úplatkov lekárom zo strany verejnosti.

Pravda: Posluzilo to aspon na to, aby sa u nas rozbehla verejna diskusia o problemoch v zdravotnictve?

D.Z., INEKO: Problémy zdravotníctva sú tu už od počiatku vzniku SR, pričom mnohí ľudia na ne roky poukazujú. Nemyslím si, že by nedávny protest lekárov otváral nové témy či nebodaj ponúkal nejaké systémové riešenia. Kvalita a hĺbka diskusie o problémoch zdravotníctva sa nezvýšila. Logike argumentácie protestujúcich lekárov proti dokončeniu transformácie nemocníc som nerozumel a následná diskusia sa zvrtla len na klasickú odborársku tému zvyšovania platov, pričom verejnosť ani teraz vlastne nevie, koľko lekári zarábajú celkovo (nie koľko majú na výplatnej páske, ale aký príjem majú na daňovom priznaní, nehovoriac o ostatných nezdanených príjmoch). A už vôbec sa nehovorilo o druhej strane mince - o kvalite a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Pravda: Poucili sa politici z protestu lekarov a bude sa venovat zdravotnictvu vacsia pozornost, ako doteraz? Ake ponaucenie by si mali kompetentni odniest z tejto natlakovej akcie?

D.Z., INEKO: V budúcnosti by mali politici hneď na začiatku takýchto protestných akcií pripravovať a prijímať protikrízové opatrenia a počítať aj s najhorším možným scenárom, ktorý, ako sa ukázalo, môže aj reálne nastať. Politici by mali konať tak, aby ich rozhodnutia a činy nevytvárali motivácie, že sa oplatí štrajkovať. To tiež predpokladá, že nebudú tak často ustupovať nátlaku.

(písané 6.12.2011 pre denník Pravda)



písané 6.12.2011 pre denník Pravda
 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS