O ďalšej etape racionalizácie nemocničných lôžok a oddelení

Denník Pravda: Je po junovej rekucii vo fakultnych nemocniciach priestor na dalsie rusenie lozok a oddeleni? Ak ano, kolko nadbytocnych lozok a oddeleni este v nemocniciach zostalo?

Dušan Zachar, INEKO: Pravdepodobne áno. Slovensko totižto patrí medzi krajiny OECD s najnižšou efektívnosťou zdravotníctva, pričom pri počte lôžok na 1000 obyvateľov sme nad priemernou úrovňou OECD. Takže priestor na racionalizáciu tu ešte bude. Koniec koncov, za predošlej vlády bolo ministerstvom zdravotníctva plánované rušenie ešte väčšieho počtu lôžok, ako bolo realizované doteraz touto vládou.

Pravda: Mame nadbytok fakultnych nemocnic? Mali by sa rusit? Preco?

Dušan Zachar, INEKO: Rušeniu či spájaniu môžu byť pravdepodobne vystavené skôr menšie nemocnice, prípadne oddelenia, ktoré sú duplicitné alebo ich význam po zrušení lôžok ochabne. Koncové nemocnice sa rušiť nebudú, racionalizácii sa však ani ony nevyhnú.

Pravda: Moze dalsia redukcia znizit dostupnost zdravotnej starostlivosti? Moze to pacientom priniest nejake obmedzenia? Ake?

Dušan Zachar, INEKO: Racionalizácia môže v ojedinelých prípadoch a najmä v jej úvodnom období priniesť prechodné zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti, ale z dlhodobého hľadiska a v súčinnosti s ostatnými opatreniami zvyšujúcimi hospodárnosť nakladania s verejnými zdrojmi v zdravotníctve smeruje k zlepšovaniu kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre občanov.

(písané 8.12.2011 pre denník Pravda)písané 8.12.2011 pre denník Pravda
 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS