Čo je za útlmom záujmu o očkovanie a dá sa ešte naštartovať?

Peter Madro, Pravda:
Očkovanie na Slovensku de facto skočilo, a chcem sa preto spýtať:
Nemôže byť za poklesom v záujme o očkovanie to, že sa vypustila myšlienka povinného očkovania?
Alebo za to môže skôr sila omikronu?
Už aj predseda parlamentu Boris Kollár tvrdí, že sa zaočkovať nedá, lebo si myslí, že je to sa z toho stalo očkovanie proti chrípke a on sa proti chrípke neočkuje. Slovensko má už pri chrípke dlhodobo nízke percento populácie zaočkovanej, očkovanie proti pandémii ešte zdôraznilo slovenský odpor k očkovaniu - čo sa na Slovensku musí zmeniť aby si ľudia začali zdravie uvedomovať?
Mali by si pacienti za zdravotnú starostlivosť platiť?
Čo by mohlo znova naštartovať záujem ľudí o očkovanie? Musí to byť len globálna pandémia, úmrtia a lockdowny, alebo môže štát spraviť niečo pre to, aby to zmenil?

Dušan Zachar, INEKO:
Myslím si, že terajší útlm záujmu o očkovanie má viacero príčin. Jednak tu máme obrovskú pandemickú únavu a rezignovanie celej spoločnosti v dôsledku šíriacej sa "blbej nálady" a jednak sa zaužila predstava o menej nebezpečnom, hoci rýchlejšie sa šíriacom variante omikron. Treba však povedať, že aj omikron plní nemocnice a spôsobuje zbytočné úmrtia najmä zraniteľných neočkovaných ľudí, preto má stále význam sa dať zaočkovať. Navyše, nemôžeme s veľkou istotou už teraz konštatovať, že máme definitívne po pandémii koronavírusu. Opatrnosť je namieste.

Čo sa týka opätovného naštartovania záujmu o očkovanie, vyzerá to tak, že v časti slovenskej spoločnosti je hlboko zakorenená určitá miera iracionálnej revolty voči autoritám a pravidlám, čo je však v období, keď sme samostatným štátom a vládneme si sami, akýmsi zbytočným archaizmom a de facto autoimunitným ochorením spoločnosti. Nedostatočná dôvera a pohŕdanie vedeckým poznaním zapríčiňuje, že napádame sami seba, požierame sa navzájom, tak ako to robia autoimunitné ochorenia s vlastným telom. Asi sa musíme najprv popáliť a potom sa horko-ťažko snažíme poučiť z vlastných, nie cudzích chýb. To samozrejme stojí veľa času a zbytočné úmrtia, ktorým by sa dalo predísť neignorovaním dobrých praktík, vedeckého poznania, kritického myslenia a komunikácie v spoločnosti. Preto by si nejaká zásadná otočka v prístupe verejnosti k očkovaniu vyžadovala v súčasnej dobe kultúrno-systémovú zmenu nastavenia veľkej časti spoločnosti, čo je nesmierne ťažké a vyžaduje si uveriteľných politických lídrov, ktorí chýbajú tak v koalícii, ako aj opozícii.


Odpovede pre denník Pravda, písané 8.2.2022.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS