Pandémia koronavírusu - očkovanie, testovanie a finančná spoluúčasť

Peter Madro, Pravda:
Slovensku sa nedarí zvyšovať mieru zaočkovanosti ani cez pápeža, ani cez lotériu a kampaň už asi nemá zmysel. Minister Lengvarský chcel novelou zákona, tzv. očkovacieho zákona motivovať ľudí k očkovaniu skrz to, že štát by preplácal len dva PCR testy mimo indikáciu. S tým nesúhlasilo hnutie Sme rodina a vydupalo si zadarmo antigénové testy do práce, školy a do základných obchodov bez. Nechceli totižto deliť ľudí na zaočkovaných a nezaočkovaných, teraz ich delia na zaočkovaných, nezaočkovaných, otestovaných s pcr a tých s antigénom.

Myslíte si že to je správne, že sa Slovensko vracia späť k antigénovému testovaniu?

Dušan Zachar, INEKO:
Myslím si, že teraz, keď sa ďalšia vlna pandémie na Slovensku ešte nerozvinula v plnej sile, bol ideálny priestor na to, aby hrali v prípade testovania prím presnejšie PCR-testy, ktoré sú pri testovaní zlatým štandardom. Ale aj testovanie pomocou Ag-testov je lepšie, ako žiadne testovanie v prípade nezaočkovaných.

Dá sa nejako obísť ten fakt, že Slovensko nemá dostatok zaočkovaných no všetci chcú mať všetky práva?

Treba si uvedomiť, že väčšina práv nie je bezpodmienečných. Súčasný stav na Slovensku v prípade očkovania a protipandemických opatrení je klasickým problémom "čierneho pasažierstva" či pozitívnych (v prípade zaočkovaných a tých, ktorí dodržiavajú opatrenia) a negatívnych (v prípade nezaočkovaných a tých, ktorí nedodržiavajú opatrenia) externalít. Ak sa náklady v prípade týchto fenoménov rozkladajú v spoločnosti okato nespravodlivo a neefektívne, tak taká spoločnosť bude v dlhšom časovom horizonte upadať - nebudú sa dodržiavať pravidlá a každý bude mať tendenciu vyberať si zo systému len čerešničky. A doplatia na to všetci.

Myslite si že preplácanie len dvoch PCR testov je diskriminácia?

Otázka je, či to nie je náhodou diskriminácia zaočkovaných. Nezaočkovaní predstavujú pre spoločnosť väčšie riziko - či už zdravotné, ale aj sociálno-ekonomické. Časť nákladov (a nemyslím tým len finančných) by mali preto niesť.

Jeden antigénový test stojí 3,5 eur, pfizer/biontech 15,5 eur a PCR test približne 50 eur. Ktorý model je dlhodobo udržateľný? Očkovanie či testovanie?

Jednoznačne očkovanie.


Z odpovedí bolo citované 27.7.2021 v článku denníka Pravda.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS