Optimalizácia siete nemocníc je potrebná

Filip Domovec, Plus JEDEN DEŇ:
Radi by sme Vás požiadali o vyjadrenie k reforme nemocníc, ktorú dnes na tlačovej besede kritizoval aj exminister Richard Raši. Podľa neho sa má optimalizáciou zrušiť 10 500 lôžok a 22 nemocníc, ktoré by podľa návrhu ministerstva zdravotníctva mali poskytovať iba určitú formu urgentnej starostlivosti na mieste, jednodňovú starostlivosť, stacionáre, ale čo sa týka lôžkovej starostlivosti, poskytovali by iba následnú alebo rehabilitačnú starostlivosť.
Naozaj hrozí, že reformou prídu pacienti o 22 nemocníc, ako to tvrdí exminister Raši?

Dušan Zachar, INEKO:
Nie, netreba strašiť ľudí. Nemyslím si, že zoznam nemocníc, ktorý bol na tlačovej besede prezentovaný zo strany predstaviteľov Hlas-SD, je relevantný. Figurujú v ňom totiž aj dôležité, relatívne veľké regionálne nemocnice, pričom v ňom na druhej strane chýbajú mnohé menšie zariadenia, ktoré by sa mohli a mali transformovať na poskytovanie následnej, dlhodobej a paliatívnej ústavnej zdravotnej starostlivosti a ambulantnej starostlivosti. Optimalizácia siete nemocníc je nevyhnutný krok k tomu, aby sme tu mali pre pacienta udržateľnú kvalitnejšiu, bezpečnejšiu a dostupnú zdravotnú starostlivosť.

Dá sa vôbec urobiť „bezbolestná" reforma bez rušenia lôžok, transformácie nemocníc, ak áno, ako to urobiť?

Cieľom je, aby reforma priniesla pacientom a celej spoločnosti prínosy, a nie bolesť. Niektoré záujmové a politické skupiny síce na nej môžu stratiť, tých to môže zabolieť, ale prvoradou cieľovou skupinou snaženia vlády majú byť všetci občania SR a ľudia, ktorí potrebujú kvalitnú, bezpečnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť v dlhodobo udržateľnom formáte. Tí majú z reformy benefitovať. Dôležité je, aby mala reforma stanovené prechodné obdobia, aby sa stanovili nediskriminačné pravidlá a kritériá pre vstup do siete, a aby sa poctivo merala a zverejňovala výkonnosť a kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti v optimalizovanej sieti, aby sme videli, či sú verejné zdroje používané s najvyššou možnou hodnotou, a či výsledky slovenského zdravotníctva dobiehajú vyspelý svet, alebo ešte väčšmi zaostávajú. Táto spätná väzba je kľúčovým faktorom na to, aby sme vedeli vyhodnocovať úspešnosť reformy, resp. potrebu jej úpravy alebo zmeny.


Z odpovedí bolo citované 10.6.2021 v článku denníka Plus jeden deň.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS