D.Zachar, INEKO: Centralizované určenie peňazí do jednotlivých segmentov zdravotníctva prinesie viac problémov ako úžitku

Dominika Zúborová, TASR:
Chcela by som Vás poprosiť o reakciu na najnovšiu info o tom, že štát chce od budúceho roka určovať zdravotným poisťovniam, koľko peňazí má ísť na nemocničnú či ambulantnú starostlivosť. V stredu to avizoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) s tým, že suma by sa uviedla v štátnom rozpočte. Tento aj budúci rok chce opäť oddlžovať nemocnice.

Dušan Zachar, INEKO:
Myslím si, že takéto centralizované určenie peňazí do konkrétnych segmentov zdravotníctva prinesie viac problémov ako úžitku. Je to popretie systému, kde má štát definovať pravidlá, vrátane určenia minimálnej siete poskytovateľov, kontrolovať ich plnenie, pričom zdravotné poisťovne majú pri dodržaní pravidiel, vrátane naplnenia minimálnej siete, slobodne zazmluvňovať poskytovateľov a platiť im za poskytnutú zdravotnú starostlivosť ich poistencom. Obmedzuje to možnosť manažovania pacientov zo strany zdravotných poisťovní a ich priestor pre využívanie rôznych motivačných nástrojov a inovácií, ktoré by mohli viesť napríklad k žiaducemu presunu určitej starostlivosti z ústavnej do ambulantnej alebo domácej starostlivosti.

Ak má byť cieľom, aby platby poisťovní pokrývali reálne náklady nemocníc, a aby tie potom nevytvárali dlhy, tak by ministerstvo malo ísť radšej cestou transparentného zisťovania, aké sú reálne, resp. oprávnené náklady, ale aj zisk a zdravotné výsledky nemocníc a tiež zdravotných poisťovní. Ak to férovo a bez ideologických nánosov nezistíme, tak potom bude mať každý aktér svoj vlastný názor na výšku "oprávnených nákladov", pričom bude každým rokom nekontrolovateľne stúpať. A potom rovnako tak bude stúpať aj potreba ďalšieho a ďalšieho oddlžovania.

Komentár bol zverejnený 9.5.2021 v agentúrnej správe TASR.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS