Kto pripravuje reformný plán obnovy v zdravotníctve ?

Ja​na Andelová, Zdravotnícke noviny:
V súvislosti s europskym fondom obnovy, vdaka ktoremu moze Slovensko ziskat cca 7 mld. eur, by som vas chcela poziadat o potvrdenie, resp. reakciu na otazky.
Podla nasich informacii ste sucastou expertnej skupiny pre Plan obnovy v časti zdravie. Je to pravda?

Dušan Zachar, INEKO:
Áno. Nikdy sme to netajili. Dokonca sme túto informáciu aktívne zverejnili na našom webe: http://www.ineko.sk/clanky/oznam-o-externej-expertnej-spolupraci
   
Kto vas oslovil, odporucil, na zaklade čoho ste sa stali clenom tejto expertnej skupiny?
   
Tak ako aj ostatných externých expertov ma v mene podpredsedu vlády a ministra financií SR Eduarda Hegera oslovil hromadným mailom štátny tajomník MF SR Ľuboš Jančík.
   
Co je vasou naplnou prace?

Pripomienkovať a konzultovať materiál o zdravotníctve, ktorý pripravili analytici z MF SR, navrhovať zmeny, doplnenia.
   
Predpokladam, že uz nejaké stretnutia prebehli. Sú nejaké výstupy? Závery?

Prebehlo jedno pripomienkovacie kolo a dve pracovné stretnutia. Treba povedať, že to, ako bude materiál vyzerať v čase, keď poputuje na koaličnú radu, má plne v kompetencii MF SR. Je na ňom, ktoré návrhy či kritiku externých expertov si osvojí. Ja som napríklad o. i. veľmi presadzoval, aby sa posilnilo, resp. zaviedlo meranie, vyhodnocovanie a zverejňovanie rôznych parametrov a ukazovateľov kvality a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti pacientom na Slovensku, ale napríklad aj efektov prevencie, aby sme v budúcnosti vedeli kvalifikovanejšie posudzovať úspešnosť jednotlivých opatrení a politík, či skutočne viedli k naplneniu deklarovaného cieľa a zároveň vedeli lepšie rozhodovať o alokácii obmedzených zdrojov, ktoré by mali prinášať čo najvyššiu hodnotu pre pacienta. Netuším, či sa to, a ak áno, tak v akej forme, objaví aj vo finálnom materiáli. To už záleží na ministerských analytikoch. Ministerstvo financií spolupracuje samozrejme aj s ministerstvom zdravotnícta, ktorého členovia sa zúčastnili aj pracovných stretnutí.
   
Co je prioritou tohto reformného timu? Ktorým oblastiam sa venujete?

MF SR považuje za hlavné priority slovenského zdravotníctva: posilnenie primárnej starostlivosti, zvyšovanie počtu zdravotných sestier a zmenu ich kompetencií, obnovu nemocníc po optimalizácii siete, rozširovanie kapacít dlhodobej zdravotno-sociálnej starostlivosti s dôrazom na domácu a komunitnú starostlivosť, duševné zdravie.
Hlavným cieľom politík v zdravotníctve má byť zníženie úmrtnosti odvrátiteľnej zdravotnou starostlivosťou.


Odpovede boli publikované 10.9.2020 v článku týždenníka Zdravotnícke noviny.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS