Výmeny riaditeľov zdravotníckych zariadení

Filip Domovec, Plus jeden deň:
Vzhľadom na pribúdajúce prípady odvolaných riaditeľov nemocníc súčasným ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím, Vás prosím o stanovisko.
Je v poriadku intenzita, s akou minister Krajčí odvoláva riaditeľov štátnych nemocníc?

Dušan Zachar, INEKO:
Ak má podložené podozrenia z neefektívneho nakladania s verejnými prostriedkami zo strany odvolaných manažérov, je to legitímne. Ešte by ich mohol komunikovať aj smerom k verejnosti, aby to bolo odkontrolovateľné a transparentné.

Minister vo väčšine prípadov argumentuje snahou o lepšie hospodárenie nemocníc. Je táto snaha úprimná alebo ide len o dosadzovanie svojich ľudí na lukratívne miesta?

Zlepšiť hospodárenie štátnych nemocníc je nevyhnutnosťou, preto túto snahu vítam. Rovnaké merítko by však malo platiť aj pre nastupujúcich riaditeľov. Po pár rokoch sa ukáže, či boli v tomto smere úspešní. A čo sa týka dosadzovania ľudí na riaditeľské pozície v štátnych zariadeniach, nejde vôbec o lukratívne miesta, keď sa nekradne. Aj preto je ťažké zohnať na tieto miesta schopných manažérov s dobrou povesťou. Neprajné prostredie, zlá atmosféra, neskutočne veľa práce na jednej strane a relatívne malá odmena, slabé uznanie, otázna satisfakcia či sebarealizácia na strane druhej. Myslím si, že tu nejde o dosadzovanie vlastných ľudí, aby na tom profitovali oni, resp. strana.

Minister zakaždým avizuje aj riadne výberové konanie. Je to v našich podmienkach transparentný výber riaditeľa alebo len formalita?

V rezorte zdravotníctva zatiaľ neprebehlo výberové konanie, ktoré by spĺňalo atribúty otvoreného, transparentného výberového konania. Inšpirovať by sa pritom dalo napríklad z procesu výberu šéfa Rady rozpočtovej zodpovednosti.


Z odpovedí bolo citované 22.8.2020 v článku denníka Plus jeden deň.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS