O povinných rezervách zdravotných poisťovní a ich čerpaní

Peter Madro, Hospodárske noviny:
Chcel by som vás poprosiť o vyjadrenie k téme ziskov zdravotných poisťovní.
Zdravotné poisťovne na slovenskom trhu majú dnes povinnosť použiť minimálne 20 percent zo svojho zisku na tvorbu rezervného fondu. Minister Krajčí to ide zmeniť. Novelou zákona o zdravotných poisťovniach chce tento podiel zvýšiť na 30 percent. A zavádza tiež povinnosť použiť peniaze v tomto fonde na krytie strát. Ministerstvo to obhajuje zlým makroekonomickým prostredím.
Zdravotné poisťovne môžu tvoriť zisk od augusta 2011, keď im to opätovne umožnila vláda Ivety Radičovej (ex SDKÚ-DS) novelou zákona o zdravotných poisťovniach. Tvorbu zisku im zakázal prvý kabinet Roberta Fica (Smer-SD) v roku 2008. Právna norma však narazila na Ústavný súd SR. Zdravotné poisťovne tak dostali znova možnosť tvoriť zisk, avšak s podmienkami. – teraz opäť štát hľadá cestu ako ich viac regulovať.

Ako to ovplyvní trh so zdravotným poistením?
Počas jarnej epidémie minister financií povedal, že podporí zdravotné poisťovne ale len tú štátnu, lebo súkromník má zisk a ten má použiť na látanie strát – súkromník neustále hlási, že by sa mala prerátať platba za poistenca štátu, všeobecnej poisťovni to nevadí – snaží sa mať štát čoraz väčšiu kontrolu nad trhom so zdravotným poistením?
Neobávate sa, že tento zásah pôjde na úkor poistencov?

Dušan Zachar, INEKO:
Tvoriť si rezervy na ťažšie časy a na  vykrytie prípadných strát v čase kríz je rozumné a môže to chrániť tak pacientov, ako aj veriteľov. Samozrejme, otázna je optimálna výška a regulácia použitia rezervy. Vzhľadom na historické stratové hospodárenie VšZP by rezervy najviac potrebovala práve štátna poisťovňa, ale tá ich má len veľmi minimálne, resp. žiadne. Najvyššie rezervy, dokonca nad rámec zákonného minima, má Dôvera. Poznáme názory súčasného ministerstva zdravotníctva na kontroverznú účtovnú operáciu v súvislosti so zlučovaním Dôvery a Apolla, ktorá viedla k predčasnej výplate akcionárov a podľa viacerých názorov k nadhodnoteniu poistného kmeňa, čo má vplyv na vlastné imanie a účtovnú hodnotu poisťovne. Preto by sa dalo špekulovať, či nie je navrhovaná právna úprava tvorby a čerpania povinného rezervného fondu určitou zábezpekou štátu proti prípadným finančným problémom, ak by sa otvorila právna otázka ocenenia poistného kmeňa Dôvery. V každom prípade vo všeobecnosti krok, ktorý prikazuje poisťovniam použiť všetky prostriedky z rezervného fondu, ktoré tam boli naakumulované aj dobrovoľne, teda nad rámec jeho povinnej tvorby, iba na krytie strát, považujem, ak tomu opatreniu správne rozumiem, za hraničiaci s neprípustným zásahom do súkromného vlastníctva, ktorému tak štát de facto zmrazí určitú nezanedbateľnú časť vlastných zdrojov.

Pozn.: V oblasti zdravotníctva INEKO realizuje projekty, ktoré finančne podporujú o.i. aj zdravotné poisťovne Dôvera a Union. Nezasahujú do výstupov INEKO.

Z vyjadrenia bolo citované 21.8.2020 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS