Hradiť doplatky za lieky ľuďom s vysokými príjmami je neefektívne

Jana Andelová, Zdravotnícke noviny:
Od noveho roka 2021 by sa mali zrusit doplatky za lieky pre deti do 6 rokov, ZTP a seniorov. S tym, ze ešte sa uvazuje, že system by sa mal nastavit spravodlivejšie, ze tí ktorí majú vyssi príjem, ze budu v rezime ako doteraz.
Podla p. ministra M. Krajčího je jedno, ci sa tieto peniaze za vratenie doplatkov bude kompenzovat ZP alebo Socialna poistovna, lebo MF uistilo, ze peniaze doda. Tak je jedno, ci sa poslu ZP alebo SP. A rozpočet bude na to mysliet. Je to teda jedna, ktora institucia kompenzuje? Je toto spravny model vratenia doplatkov za lieky? Resp. máme dobry model vratenia doplatkov?

Peter Goliaš, INEKO:
Čo sa týka doplatkov za lieky, určite by bolo efektívnejšie vyčleniť ľudí s vyššími príjmami. V súčasnosti už súkromné poisťovne vracajú všetky doplatky za lieky pre deti a VšZP vracia každý štvrťrok sumu doplatkov presahujúcu 10 eur pre deti do 6 rokov. Čo sa týka dôchodcov a osôb s ťažkým zdravotným postihnutím, tu už dlhšie fungujú ochranné stropy, po prekročení ktorých poisťovne vracajú doplatky. To znamená, že poisťovne už dnes hradia podstatnú časť doplatkov. Prenos všetkých doplatkov na Sociálnu poisťovňu by bol preto zbytočne drahší a aj administratívne náročnejší. Efektívnejším riešením je zaviesť refundáciu doplatkov pre všetky poisťovne a kompenzovať ich zvýšením platby za poistencov štátu.

Z vyjadrenia bolo citované 30.7.2020 v článku Zdravotníckych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS