Elektronizácia zdravotníctva môže pomáhať odhaľovať neefektívnosti

Peter Madro, Hospodárske noviny:
Chcel by som vás poprosiť o vyjadrenie k revíznej činnosti lekárov. Revízny lekár sleduje či sa pri výkonoch nepodvádzalo - či sa neprediposovali drahšie lieky, či sa zapísal ten výkon ktorý bol operovaný a či pacient dostal liečbu akú mal. S elektronizáciou sa práca týmto lekárom dosť uľahčila, teraz majú mechanizmy, ktoré strojovo sledujú nepresnosti od dlhodobých odchýlok v liečbe. Lekári ich asi osobne nemajú radi ale darí sa im odhaľovať podvody ktoré vrátili do zdravotníckej kasy za minulý rok 150 miliónov.

Myslíte si že elektronizácia zdravotníctva uľahčila robotu týmto kontrolórom? Ako je možné že sa nepodarilo revíznym lekárom zistiť tak veľký prešľap ako bola teta Anka?

Dusan Zachar, INEKO:
Áno, elektronizácia celkom určite zjednodušila a zefektívnila prácu pre revíznych lekárov a všetkých, ktorí využívajú zdravotnícke dáta.

Aj keď tu máme elektronizáciu, nie všetky dáta sú dostupné, nie všetky údaje, ktoré sa zbierajú, sú relevantné a validné a nie vždy sa dáta využívajú, ako by sa mohli. Niekedy chýba záujem, resp. "politická vôľa" z dát vyčítať informáciu, ktorá by si vyžadovala vykonať adekvátnu akciu - napr. odzmluvniť poskytovateľa, alebo mu obmedziť objem či znížiť cenu, nehovoriac o trestnoprávnych konzekvenciách.


Z vyjadrenia bolo citované 3.8.2020 v článku Hospodárskych novín.

 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS