Dlhová brzda pre nemocnice je dobrý nápad, ale musí byť aj realizovaná a skutočne vymáhaná

Peter Madro, Hospodárske noviny:
Chcel by som vás poprosiť o vyjadrenie k včerajšiemu vyjadreniu pána ministra Krajčího:

“Momentálne naša vízia je, že chceme nastaviť v jednotlivých nemocniciach hospodárenie, ktoré bude udržateľné. Hneď ako sa nám to podarí a nemocnice budú oddlžené, chceme zaviesť niečo ako dlhovú brzdu, teda veľmi prísny mechanizmus na manažmenty jednotlivých nemocníc, aby sa to nemohlo v ďalšom období zdevalvovať a znova zadĺžiť,” povedal s dôvetkom, že manažment nemocníc musí s ministerstvom spolupracovať.

Po oddlžení bude môcť podľa Krajčího následne prichádzať aj podpora z eurofondov. Následne rezort zdravotníctva predloží legislatívu, ktorá znemožní opätovné zadĺženie.

Sú zákony, ktoré zakazujú vojny – má takéto opatrenie vôbec nejaký zmysel? Akou formou by mal rezort trestať nehospodárenie? Nemocnice dostanú 588 mil eur v rámci piateho oddlžovania – myslíte si, že je posledné? Prečo sa nemocniciam nedarí hospodáriť?

Dušan Zachar, INEKO:
Veľmi veľa bude závisieť od finálnej úpravy, ktorá má motivovať nemocnice k vyrovnanému hospodáreniu. Akási dlhová brzda pre nemocnice je určite vítaným krokom. Avšak konečné hodnotenie bude závisieť od dizajnu tohto inštitútu, ako aj od toho, či ho budú nemocnice dodržiavať a vprípade, že nie, aká bude nasledovať sankcia a či bude aj skutočne vymáhaná a či bude vôbec vymožiteľná.

Sankcie by mali byť podobné ako pre neštátne zariadenia plus zodpovednosť, vrátane tej politickej by mali prevziať aj manažmenty nemocníc a vedenie rezortu.


Z vyjadrenia bolo citované 17.7.2020 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS