Úplné zrušenie doplatkov za lieky nie je rozumný krok

Monika Hudecová, SITA:
Chcela by som požiadať o váš postoj k avizovanému zrušeniu doplatkov za lieky pre ohrozené skupiny.

Dušan Zachar, INEKO:
Doplatky za lieky so sociálnym ochranným limitom pre ohrozené skupiny obyvateľstva je zmysluplným inštitútom, ktorý má svoju regulačnú funkciu a vysiela do verejnosti signál, že lieky nie sú “zadarmo” a nie je výhodné s nimi plytvať. Preto nepovažujem zrušenie týchto doplatkov pre určité skupiny obyvateľstva za rozumný krok.

Nepoznáme ešte presné znenie príslušných ustanovení opatrenia, preto je ťažké sa k nemu vyjadrovať detailnejšie. Uvidíme, či sa pre vznik nároku na refundáciu doplatkov bude posudzovať aj úroveň príjmu jednotlivých oprávnených skupín s úmyslom, aby sa preplácali doplatky len sociálne slabším občanom, uvidíme, či sa bude preplácať len výška doplatku, aká je pri najlacnejšej zameniteľnej alternatíve a uvidíme, či štát dostatočne dofinancuje zdravotné poisťovne, ktoré by mali občanom tieto doplatky vracať späť.

Mimochodom, v rámci konkurenčného boja niektoré poisťovne už dnes posielajú určitým skupinám poistencov (deti a rodiny s deťmi) doplatky za lieky aj nad rámec dnes platného zákona.


Z vyjadrenia bolo citované 26.7.2020 v správe tlačovej agentúry SITA.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS