ÚVO preverí netransparentný tender na záchranky. INEKO to víta

Peter Madro, Hospodárske noviny:
Chcel by som vás poprosiť o vyjadrenie k aktuálnym tlačovkám. Jedna bude o na UVO a následne druhá na ministerstve zdravotníctva - Konanie ÚVO potvrdzuje slová ministra Krajčího o Kalavskej netransparentnom tendri na záchranky.Poprosil by som vás o vyjadrenie po skončení tlačových besied.
Postupovala podľa vás bývalá vláda netransparentne pri tomto tendri - dôvody? Spravila Andrea Kálavská chybu, predsa len odvolala pána Haška z funkcie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou?

Dušan Zachar, INEKO:
Tender na licencie záchraniek bol veľmi netransparentný a boli pri ňom odôvodnené pochybnosti o viacerých členoch výberovej komisie v súvislosti s ich rôznymi, aj nedeklarovanými konfliktmi záujmov, a následnými výsledkami tendra. Okrem problematiky kvality personálneho zloženia výberových komisií pre udelenie licencií záchrankám pretrváva na Slovensku už roky systémový problém, že ide de facto len o „súťaž krásy“, kde prakticky jediným rozdielovým kritériom je Projekt stratégie a rozvoja. V prípade nezverejnených Projektov, kritérií na ich posudzovanie a bodových ziskov od komisie tak vzniká obrovský manévrovací priestor pre svojvoľné, alebo ak chcete, „kreatívne“ rozhodovanie členov výberovej komisie.

Ministerstvo zdravotníctva presunulo agendu výberu zákonom na ÚDZS, aby predišlo svojmu konfliktu záujmov, keďže tendra sa zúčastňujú aj štátne záchranky. Nevyšlo to podľa predstáv.

Ministerstvo zdravotníctva aj ÚDZS podľa verdiktu Súdneho dvora EÚ pochybili, keď realizovali tender mimo rámca verejného obstarávania a nepriznávali kontrolnú právomoc Úradu pre verejné obstarávanie. Vítame, že ÚVO podrobí tender kontrole.


Písané 6.7.2020 pre Hospodárske noviny.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS