Odvolávanie riaditeľov v zdravotníctve

Ján Krempaský, SME:
Mám na Vás niekoľko otázok v súvislosti s odvolávaním šéfov zdravotníckych zariadení ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím. Píšem vám to aj v súvislosti s analýzou INEKO o výberových konaniach, ktoré ste v nedeľu zverejnili.

Minister v poslednom období odvolal 12 šéfov rôznych zdravotníckych zariadení. Niektorí ho za to kritizujú, že je to veľa a nepriamo naznačujú, že robí čistky. Čo si o týchto odvolávaniach myslíte vy? Je to podľa vás v poriadku alebo nie?

Dušan Zachar, INEKO:
Má na to právo. Na druhej strane politické nominácie a príliš častá zmena manažérov štátnych zdravotníckych zariadení sú dlhoročnými boľačkami slovenského zdravotníctva, ktoré neprispievajú k stabilite sektora a plánovaniu a manažovaniu v dlhšom časovom horizonte. Keďže minister len veľmi všeobecne pomenoval dôvody odvolaní, nevieme si urobiť dostatočne informovaný názor na to, či dôvody boli skutočne relevantné. Nevylučujem to, ale ako verejnosť nemáme dostatok informácií. Ministerstvo by malo túto informačnú asymetriu odstraňovať a aktívne tiež komunikovať, na základe akých kritérií chce posudzovať (ne)úspešnosť jednotlivých nominantov. Aj tých nastupujúcich. Aby sme poznali očakávania a vedeli kontrolovať ich (ne)napĺňanie.

Nezriedka ministra kritizujú za to, že odvolanie odôvodňuje stratou dôvery v odvolaného človeka. Čo si myslíte o takomto dôvode odvolania? Stačí alebo by mal špecifikovať prečo stratil dôveru?

Hrozí, že ak minister bude všetko odôvodňovať len tým, že stratil dôveru, môže sa stať, že po čase stratí on dôveru verejnosti v transparentnosť jeho konania a rozhodovania.

Čo hovoríte na to, že sa minister niekedy s odvolaným ani nestretne?

Zbytočne to potom vyvoláva otázky a špekulácie aj zo strany odvolávaných. Určitá štábna kultúra by mala byť a minister by sa s odvolávaným mal stretnúť a povedať mu konkrétnejšie dôvody odvolania.

V porovnaní s minulými ministrami a vládami odvoláva Krajči podľa vás viac a netransparentnejšie?

Toto neviem posúdiť. Zároveň sme stále ešte len na začiatku funkčného obdobia.

Čo si myslíte zatiaľ o výberových konaniach, ktoré minister urobil? Napríklad na šéfa VšZP? Bolo to podľa vás dostatočne transparentné?

Pozitívom výberového konania na šéfa a členov prdstavenstva VšZP bolo, že sa ho zúčastnilo nebývalo veľké množstvo uchádzačov, čo dáva signál, že prostredie nadobudlo dojem, že výber nie je dopredu dohodnutý a má zmysel sa o posty uchádzať. Negatívom je to, že o procese a kvalite výberu nevieme oficiálne nič. Poznáme len víťazov a nič viac. Nevieme kto bol vo výberovej komisii, ako boli posudzované kritériá, nepoznáme hodnotenie komisie, mená všetkých kandidujúcich, spolu s ich životopisom a referenciami, aký mali projekt rozvoja VšZP, ako sa prezentovali a pod. Bola to nevyužitá šanca.


Z odpovedí bolo citované 7.6.2020 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS