Čo bude so stratifikáciou nemocníc?

Mária Zerzanová, Plus Jeden Deň:
Mala by som niekoľko otázok k pripravovanej a zároveň odsúvanej stratifikácii nemocníc. Prečo je táto zmena potrebná?

Dušan Zachar, INEKO:
Lebo je predpoklad, že sa ňou zvýši kvalita a bezpečnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre pacienta, narastú zdroje na lôžko a personál, zlepší sa efektívnosť a dopad na finančnú udržateľnosť zdravotníckeho systému.

Čo to bude znamenať pre pacientov?

Že ich budú operovať lekári, ktorí majú s danou diagnózou a príslušnými diagnózami bohatšie sksenosti, čím sa predpokladá, že bude preto aj menej pooperačných komplikácií pre pacienta, ktorý sa bude môcť skôr vrátiť do bežného života a nebude kvalita jeho života zbytočne zhoršená.

Sú namieste obavy, že sa budú rušiť nemocnice a oddelenia alebo ide len o vytĺkanie politického kapitálu?

Tie nemocnice, resp. oddelenia, ktoré nebudú spĺňať po prechodnom adaptačnom období minimálne počty výkonov, sa budú musieť preorientovať na poskytovanie iného typu zdravotnej starostlivosti. Niektoré menšie nemocnice, ktorých personál nemá odoperovaných dostatok pacientov, a teda je tu vyššie riziko komplikácií pri liečbe, sa môžu pretransformovať na zariadenia poskytujúce následnú zdravotnú starostlivosť.

Čo sa stane, ak stratifikácia neprejde ako ústavný zákon, prípadne sa celkom odloží pre novú vládu?

Prijímať reformu siete nemocníc formou ústavného zákona považujem za zbytočný, obštrukčný a škodlivý krok, ktorý bol iniciovaný predsedom strany SMER-SD, a ktorý iba sťažuje možnosť prijatia tejto reformy v aktuálnom volebnom období a prípadne prináša rôzne zbytočné ústavné pochybnosti. Ak reforma v súčasnosti neprejde, stratíme určitý čas, ale budúca vláda, ktorá bude mať možno väčší reformný apetít, si ju bude môcť osvojiť a prijať na začiatku nového volebného obdobia.


Písané 6.8.2019 pre denník Plus JEDEN DEŇ.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS