Prečo sa štátne nemocnice zadlžujú aj po oddlžení ?

Mária Hunková, TREND:
Pripravujem clanok o hospodareni statnych nemocnic, ktory by mal zodpovedat otazku, ci je mozne, aby sa raz vsetky statne nemocnice dostali do plusu a dokazali sa v nom aj dlhodobo udrzat. Pytala som si od MZ SR aktualne hospodarske vysledky, tak Vam preposielam tabulku:

Hospodársky výsledok k 30.4.2019.

Nemocnica Jan. – Apr. 2019 (v tis. EUR)
UN Bratislava spolu -1 673
UN Martin -5 377
UNLP Košice 1 802
FNsP Banská Bystrica 3 349
FNsP Prešov 868
FN Trnava 3 618
FN Trenčín 1 983
FNsP Žilina -367
FN Nitra -106
FNsP Nové Zámky -205
NÚDCH -409
DFNsP Banská Bystrica -26
DFN Košice 304
Spolu 3 762


Chcem sa spytat na Vas nazor, ci sa da ocakavat, ze vsetky statne nemocnice budu raz vykazovat vyrovnane hospodarenie, ak nie rovno zisky – bez oddlzeni a tak, aby to bolo dlhodobo udrzatelne?

Dušan Zachar, INEKO:
Tak by to z dlhodobého hľadiska malo byť. Ako dlho a či vôbec sa k tomuto cieľu na Slovensku priblížime, bude závisieť od ochoty reformovať a nastavovať správne motivácie v zdravotníckom systéme.

Ako hodnotite, ze z 13 univerzitnych a fakultnych nemocnic bolo sest k aprilu tohto roka v pluse? Podari sa im tieto pozitivne cisla udrzat do konca roka?

Hodnotiť by sme mali koncoročné čísla a mali by sme pri tom odstrániť efekt oddlžovania, ktorý vplýva na hospodársky výsledok. Vtedy získame pravdivejší obraz o finančnej kondícii štátnych nemocníc.

Je to specifikum Slovenska, alebo aj v inych krajinach, napriklad v okolitych, mavaju statne nemocnice problemy s hospodarenim?

Námatkovo som si pozrel výročné správy za rok 2017 štyroch nemocníc – Fakultnej mocnice Motol v Prahe, Fakultnej nemocnice Olomouc a dvoch univerzitných nemocníc patriacich medzi najväčšie v Európe – Charité v Berlíne a AKH vo Viedni. Všetky štyri vykázali za rok 2017 pozitívny hospodársky výsledok, t.j. zisk. České nemocnice dosahujú prebytkové hospodárenie pravidelne, berlínska Charité každoročne od roku 2011 a viedenská AKH hospodári ako na hojdačke – v roku 2017 – zisk, 2016 – strata, 2015 – zisk, 2014 – strata.

Ak by ste mali vybrat jeden zasadny dovod, pre ktory maju statne nemocnice problem s hospodarenim, co by to bolo? Mzdovy automat, manazmenty, neefektivita…

Motivácie. Na Slovensku panujú v štátnych nemocniciach motivácie, ktoré majú za následok, že sa neoplatí zvyšovať výkonnosť, kvalitu, efektívnosť a hospodáriť vyrovnane, resp. prebytkovo. Platový automat patrí do tohto kontextu tiež. Ministerstvo financií SR uviedlo, že mzdové náklady našich nemocníc tvoria ročne v priemere 60 až 80 % z celkových tržieb od zdravotných poisťovní, čo sú obrovské čísla. Zaujímavosťou je, že riaditeľ FN Motol vo výročnej správe uvádza, že pokračujú v tradícii hospodárskeho výsledku v ľahkom prebytku napriek tomu, že pretrváva nárast mzdových nákladov, ktoré tvoria na celkovom objeme nákladov nemocnice už 42,5 %… Keď to porovnáme s našimi reáliami, o to ťažšie to potom majú slovenské nemocnice, aby si niečo dokázali ušetriť.

Zastupcovia nemocnic, aj ked hlavne nestatnych, opakovane hovoria, ze do ustavnych zdravotnickych zariadeni nejde dostatok penazi. Je to pravda? Potrebuju nemocnice viac penazi? Pripadne co potrebuju?

Keď sa pozrieme na dlhšie časové obdobie dozadu, tak uvidíme vysoký nárast zdrojov do nemocničného segmentu. Podstatnú časť tohto nárastu spotrebovali zvyšujúce sa mzdy zdravotníckych pracovníkov. Na ostatné moc neostávalo. Momentálne nie sú nemocniční lekári nespokojní s platovými podmienkami, ale s prostredím, v akom musia pracovať. Zdravotníctvo, nemocnice nevynímajúc vedia zúžitkovať akýkoľvek objem peňazí, otázna je efektívnosť ich využitia. Preto by sme mali oveľa viac diskutovať aj o hodnote, ktorú za tieto peniaze dostávame a v budúcnosti chceme dostávať.


Pozn.: V oblasti zdravotníctva realizuje INEKO projekty, ktoré sú o.i. podporené z Európskeho sociálneho fondu cez operačný program Efektívna verejná správa a zdravotnými poisťovňami Dôvera a Union.


Z odpovedí bolo citované 20.6.2019 v článku týždenníka TREND.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS