Oddlženie nemocníc a pokračujúce straty

Mária Hunková, TREND:
Chcela by som Vas poprosit o komentar do clanku. Podla dat, ktore mi poslalo MZ SR ku koncu roka, statne nemocnice dokopy vykazali stratu 13,5 miliona eur. Z 13 univerzitnych a fakultnych ZZ bolo v minuse pat: UNB -32,9 mil eur, UNM -1 mil eur, FN TT -1,4 mil. eur, DFN BB -0,7 mil. eur a DFN KE -0,4 mil. eur. Najlepsie na tom boli FN PO, ktora vykazala zisk 7,7 mil. eur a FN ZA so ziskom 6,1 mil. eur.

Ako hodnotite vlanajsie ekonomicke vysledky nemocnic? Da sa ocakavat, ze podobne, pripadne este lepsie budu hospodarit zdravotnicke zariadenia v posobnosti MZ SR aj tento rok? Co moze vplyvat na to, ze prave menovane nemocnice hospodarili najhorsie a najlepsie?

Dušan Zachar, INEKO:
Hospodárske výsledky štátnych nemocníc ovplyvnilo minulý rok postupné oddlžovanie zo strany štátu, preto treba tieto zlepšené čísla brať v tomto kontexte. Ak odčleníme efekt oddlžovania starých dlhov zo strany štátu, budeme pravdepodobne pri väčšine štátnych nemocníc vidieť stratové hospodárenie a narastajúci dlh. Podobný efekt sa dá očakávať aj tento rok.

Z vvyjadrenia bolo citované 7.3.2019 v článku na portáli TREND.sk.

 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS