Na východnom Slovensku sa črtá boj o špičkových lekárov

Ján Krempaský, SME:
Mám na Vás otázky k zámeru Svetu zdravia vybudovať stroke centrum v nemocnici v Michalovciach. Penta chce v Michalovciach vybudovať také centrum ako v Medissime, do ktorého odišli 9 lekári z NÚSCH.

Nehrozí podľa Vás, že na východe sa môže zopakovať situácia, aká sa stala v Bratislave, že do Michaloviec odídu z VÚSCH a UNLP špecialisti na kardio a angio intervenčné zákroky?

Dušan Zachar, INEKO:
Pre pacienta je dôležitá kvalita a dostupnosť špecializovanej zdravotnej starostlivosti a je mu v princípe jedno, či ju poskytuje súkromné, polosúkromné alebo štátne či župné zdravotnícke zariadenie. Žiadne zariadenie by nemalo mať výsadné postavenie, ktoré by bolo chránené voči konkurencii. Zo súťaže na trhu poskytovateľov by mali profitovať tak pacienti, ako aj zdravotnícki pracovníci.

Je pravda, že kardio a angio intervenčné zákroky sú lepšie platené zdravotnými poisťovňami ako priemerné platby a pre nemocnice sú zvyčajne ziskové?

Optimálne by to malo fungovať tak, že všetky výkony by mali byť financované plus-mínus s podobnou maržou, presne preto, aby nevznikal problém vyberania hrozienok z koláča. Štát to má vo svojich rukách, aby prostredníctvom dominantnej VšZP postupne menil financovanie jednotlivých výkonov. Navyše systém DRG umožňuje zgrupovať diagnózy do skupín s podobnou klinickou a nákladovou náročnosťou, takže ak by sa uplatňoval aj pri úhradách, tak by sa v zásade nedalo dôvodiť, že jeden pacient je ziskovejší ako druhý.


Z odpovedí bolo citované 30.4.2018 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS