Prečo postavil Svet zdravia novú nemocnicu v Michalovciach relatívne rýchlo a lacno

Ján Krempaský, SME:
Mám na Vás jednu otázku, ktorá sa natíska pri otvorení novej nemocnice v Michalovciach, ktorú dnes otvára Penta. Michalovskú nemocnicu Penta postavila za 34 miliónov eur a MZ SR chce nemocnicu v Trnave postaviť za 80 miliónov eur. Chápem, že Trnava bude fakultná nemocnica avšak ten rozdiel mi pripadá aj tak veľký.

Môžete uviesť dôvody, prečo súkromník (v tomto prípade Penta) dokáže nemocnicu postaviť lacnejšie a rýchlejšie ako štát?

Dušan Zachar, INEKO:
Natíska sa odpoveď, že súkromník dokáže efektívnejšie a lepšie riadiť svoje investičné aktivity ako v súčasnom prostredí na Slovensku štát (viď nUNB na Patrónke, Rázsochách, predražená Nemocnica sv. Michala), keďže je motivovaný v dlhodobom horizonte dosahovaním zisku, pričom motivácie na strane štátu sú často ohraničené len krátkym obdobím volebného cyklu a ziskové či vyrovnané hospodárenie a prínos pre spoločnosť a pacienta nie je v skutočnosti najvyššou prioritou, nakoľko práve tento cieľ stojí často ako bariéra pri saturovaní iných úžitkov rôznych záujmových skupín pôsobiacich v zdravotníctve, ktoré nie sú zväčša oficiálne deklarované (politické nominácie, moc, vplyv, korupcia, klientelizmus, populizmus, lajdáckosť, nepoctivosť, nezodpovednosť, neproduktivita, neflexibilnosť, diskriminácia, uprednostňovanie a pod.). To vytvára potom všadeprítomné neefektívnosti.

Nemôže byť za tým lacnejším stavaním aj to, že nemocnice Penty majú pod Svetom zdravia jednotné a centralizované vedenie.

Samozrejme aj to, aj to, že nenakupovali un bloc všetko od jedného dodávateľa ako Nemocnica sv. Michala v Bratislave, ale tvrdo vyjednávali s jednotlivými dodávateľmi a obišli sprostredkovateľov a ich obchodné marže. Tiež dobrá platobná disciplína Sveta zdravia znižovala ceny pri porovnaní so zadlženými štátnymi nemocnicami.


Z vyjadrenia bolo citované 22.11.2017 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS