O redukcii zamestnancov Univerzitnej nemocnice v Bratislave

Veronika Folentová, Denník N)
V rozpocte je Hodnota za peniaze, kde sa uvadza, ze UNB by mohla prepustit takmer 400 lekarov a 761 sestier, ktore su nadbytocne.
Chcela by som Vas poprosit, co si myslite o tychto cislach?

Dušan Zachar, INEKO:
Viaceré analýzy aj názory prevádzkovateľov podobných nemocníc v zahraničí už ukázali, že v súčasnej UNB existuje prezamestnanosť a dobre fungujúca univerzitná nemocnica v Bratislave môže poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť s oveľa nižším počtom zamestnancov, ako je tomu v súčasnosti. K presným číslam sa neviem vyjadriť, ale ponuky uchádzačov v zmrazenom PPP tendri by naznačili, kam až možno zájsť s redukciou personálu. A tento poznatok či “know-how” už štát od nich získal.

Je realne, aby nemocnica prepustila tolko ludi?

Tu vidím obrovské riziko. Bezpochybne vznikne veľký odpor vnútri rezortu, od samotných zdravotníkov, odborov a bude vyvýjaný veľký tlak na politikov. Ale bez účinných racionalizačných opatrení, medzi ktoré patrí aj redukcia zamestnancov, bude verejná investícia do výstavby novej UNB jedným z posledných klincov do rakvy zadlženého slovenského verejného zdravotníctva.
Ak by sa ale racionalizačné opatrenia podarilo presadiť, tak potom treba zároveň merať kvalitu, aby sme vedeli neskôr vyhodnotiť, ako a či sa podobné opatrenia odrazia na úrovni poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Aby náhodou neprišlo k zhoršeniu kvality.


Preco je taka prezamestnanost v UNB? Mohli by ste mi vysvetlit, preco na napriklad nemozu spojit niektore oddelenia/kliniky?

Trochu odľahčene: lebo každé oddelenie, resp. klinika má svojho primára, prednostu a ich zástupcov a ich počet a vplyv by sa musel znížiť, a to nie je medzi nimi populárne. V UNB, a nielen v nej, ale tam je to najvypuklejšie, neexistujú tzv. tvrdé rozpočtové obmedzenia pri hospodárení. Výška dlhu, ako aj jeho kontinuálny rast je neudržateľný, a ako keby všetci manažéri UNB rezignovali na zmenu trendu v hospodárení a očakávajú namiesto toho pomoc od štátu. Ale táto pomoc by nemala byť bezpodmienečná a mala by byť vo forme “niečo za niečo”.


Z odpovedí bolo citované 10.10.2016 v článku Denníka N.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS