O rozdielnych cenách za hospitalizáciu

Ján Krempaský, SME:
Robili sme si v SME prieskum o tom, koľko platia za ukončenú hospitalizáciu jednotlivé poisťovne vo vybraných nemocniciach. Chceli sme si tým overiť, že či je pravda, že Dôvera preferuje nemocnice Svetu zdravia. V prílohe Vám posielam tabuľky s ukončenou hospitalizáciou od VšZP, Dôvery a Unionu. Porovnávali sme ukončené hospitalizácie v týchto nemocniciach:
Svet zdravia: Spišská Nová Ves, Michalovce, Galanta, Partizánske
Agel: Komárno, Zvolen, Levoča, Bánovce nad Bebravou
Ostatné regionálne – výber: Bardejov, Brezno, Piešťany, Dolný Kubín.
Zbežne to vyzerá, že rozdiely nie sú jednoznačné v prospech jednej skupiny nemocníc a rozdiely sú nanajvýš rádovo v desiatkach eur.

Zaujímal by ma Váš názor, či takéto rozdiely (rádovo v desiatkach eur) sú prípustné alebo nie?

Dušan Zachar, INEKO:
Rozdiely v zmluvných cenách sú prirodzeným javom voľnej tvorby cien medzi poskytovateľmi a poisťovňami. V ideálnom stave by mali reflektovať úroveň kvality poskytovaných zdravotných služieb nemocníc, ktoré si poisťovne objednávajú pre svojich poistencov.
Pre presnejšie porovnanie by však bolo oveľa vhodnejšie pozrieť sa na celkové skutočné finančné toky, ktoré smerujú od poisťovne k poskytovateľovi, nakoľko často zahŕňajú aj platby nad rámec zmlúv, takže ich nie je napriek zverejneniu zmlúv vidno.

Pri súčasnom mechanizme platieb za ústavnú zdravotnú starostlivosť sa tiež často stáva, že poisťovňa pri jednej špecializácii dohodne s poskytovateľom nižšiu cenu, ktorá je však vykompenzovaná vyššou cenou pri inej odbornosti, keďže pre nemocnicu je kľúčový celkový objem peňazí, ktorý dostane od poisťovne. Preto môže byť porovnateľnosť zmluvných cien za hospitalizáciu pri vybraných odbornostiach limitovaná touto nepresnosťou.


Z vyjadrenia bolo citované 10.10.2016 v článku denníka SME.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS