O cenách, reexporte a dostupnosti liekov

Podľa analytika INEKO Dušana Zachara nie je isté, či obmedzenie reexportu zlepší dostupnosť liekov na Slovensku v takej miere, ako sa očakáva. Chýbajú totiž analýzy, či práve reexport je najkľúčovejším faktorom nedostupnosti liekov. „Určite je jeden z top, ale sú tu aj iné, ako napríklad problémy na výrobných linkách, problémy s logistikou, alebo aj taktické jednanie farmafiriem,“ myslí si analytik.

Zachar v tejto súvislosti upozornil aj na odvrátenú stránku nízkych cien liekov. Ak by podľa Zachara došlo napríklad k výpadku výroby a neskôr k opätovnému spusteniu, farmafirmy by najprv zásobovali krajiny, kde majú vyššie ceny. „Až niekde na konci bude Slovensko, kde to nie je pre nich až také výhodné,“ dodal.

ANKETA
Môže nová lieková politika obmedziť reexport liekov?


Dušan Zachar, analytik INEKO:
Novela prináša potenciál na obmedzenie reexportu, avšak sú tu isté riziká, ako to bude vnímať Európska komisia. Či to nie je náhodou neprimeraný zásah do slobodného trhu s voľným pohybom tovarov, či to výrazne neobmedzuje niektoré subjekty pôsobiace na trhu. Ministerstvo zdravotníctva bude musieť argumentovať, že opatrenia sú dôležité na dostatočné poskytovanie liekov pacientom na Slovensku a že to nie je neproporcionálne zvýhodňovanie domáceho trhu.


Zdroj: Od januára by mali pacienti zohnať lieky jednoduchšie; Hospodárske noviny, 21.9.2016


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS