O poskytovaní neakútnej, odkladnej zdravotnej starostlivosti neplatičom odvodov

Kristína Böhmer, Hospodárske noviny:
Ako je to s neplatičmi zdravotných odvodov? Keď prídu na vyšetrenie, ktoré nie je akútne, môže lekár od nich požadovať preplatenie výkonu? Návrh zákona o zdravotnom poistení totiž hovorí o tom, že by už poisťovne boli povinné preplatiť starostlivosť aj neplatičom odvodov, vraj ide o akt humánnosti. Nie je však už trochu cez čiaru solidarity, aby sa ľudia, ktorí poctivo odvádzajú zdravotné, museli skladať na neplatičov? A nenaštartuje to ďalších špekulantov, ktorí si povedia, že veď na čo budem platiť odvody, keď ma aj tak musia ošetriť?
Kto sú neplatiči? Sú to sociálne prípady poberajúce dávky, alebo ide o ľudí, ktorí majú dlh a splácajú ho v splátkovom kalendári? Alebo o SZČO, ktorí sa občas pozabudnú zaplatiť za jeden mesiac? Alebo o špekulantov, ktorí na to kašlú?

Dušan Zachar, INEKO:
Je celkom určite za hranicou solidarity a slušnosti, aby sa poctiví platcovia odvodov a daní podieľali na financovaní neakútnej, odkladnej zdravotnej starostlivosti pre neplatičov odvodov. Už teraz sa podieľajú na uhrádzaní nákladov neplatičov za akútnu zdravotnú starostlivosť, ktorá predstavuje výraznú väčšinu celkovej zdravotnej starostlivosti. Ak by neplatiči odvodov dostávali "zadarmo" aj neakútnu zdravotnú starostlivosť, išlo by o falošnú solidaritu, pokrivenie motivácií a vytvorenie podmienok pre tzv. morálny hazard.

Keby som si teda povedala, že ja platiť odvody nebudem, aj tak ma ošetria, čo sa mi môže stať? Aký postih ma čaká? Dostanem pokutu, a keď ju nezaplatím? Ide mi o to, že či moju motiváciu neplatiť odvody môže niečo prekaziť, niečo, na základe čoho by som si povedala, že ok, toto mi za to nestojí. Napríklad keby ma mohli zavrieť, alebo keby mi exekútor prišiel vziať všetko, čo mám.

Ked nebudete platit odvody, tak Vas budu o.i. samozrejme exekvovat a nabehnu Vam aj penale.


Z odpovedí bolo citované 5.8.2016 v článkoch Hospodárskych novín TU a TU.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS