O platbách poisťovní nemocniciam

Otázkou podľa analytika ekonomického inštitútu INEKO Dušana Zachara zostáva, do akej miery je limit poisťovní dostatočný a do akej nie je. „Keďže nemáme zavedený DRG-systém, nevieme presne kvantifikovať nákladovú zložku pacienta a jeho liečby, preto je to dnes strieľanie od buka do buka,“ povedal Zachar s tým, že chýbajú argumenty, a tak určiť, či je to dosť, alebo nie, je stále v rovine emócií, dohadov a domnienok.

To, že poisťovne škrtia peniaze poskytovateľom, nemusí byť jednostranná záležitosť. „Poznáme veľa prípadov, keď nemocnice aj lekári vyšetrujú duplicitne, a peniaze, ktoré táto neefektivita stojí, nemôžu byť použité na liečbu ďalšieho pacienta,“ doplnil.

Zachar ďalej tvrdí, že by do úhrad nezaškodilo vniesť trocha viac svetla, aby sa vedelo, aká liečba sa poskytuje pacientom. Pomohlo by tiež lepšie zverejňovanie dát o diagnózach. Druhá otázka znie, že ak sú limity nemocniciam a lekárom nedostačujúce, komu potom ubrať a prečo. „Je to komplexná otázka hodnoty za peniaze, nejde to určiť len na základe dohadov a prerozdeľovanie financií by malo byť na základe faktov,“ dodal.


Zdroj: Škrtenie peňazí na zdravie za každú cenu, denník Pravda, 13.7.2016


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS