O chýbajúcich ambulantných lekároch

Mária Hunková, TREND:

O tom, ze lekarov v urcitych odbornostiach a mestach je nedostatok, sa rozprava dlho. Preco sa z Vasho pohladu doteraz nepodarilo s tym nic spravit? Chybali dobre navrhy, peniaze, chut, realizatori.. ?
Co sa s tym da spravit? Ake opatrenia treba zaviest na urovni legislativy, co pripadne mozu spravit samospravy ci zdravotne poistovne, aby dostali lekarov do oblasti, kde absentuju, alebo vobec mladych motivovali studovat urcite odbornosti?

Dušan Zachar, INEKO:
Ak je niekde nedostatok ambulantných lekárov, mohla by ich prilákať zvýšená platba od poisťovní, ktorá by im refundovala možno niekedy horšie podmienky na prácu a menšiu atraktivitu prostredia. Ak je vysoký dopyt po určitých odbornostiach, ale nízka ponuka lekárov, treba zvýšiť cenu. Ináč sa bude na vyšetrenia čakať veľmi dlho, alebo bude pacientom poskytovaná neúplná zdravotná starostlivosť. Samosprávy by mohli prilákať lekárov poskytnutím výhodného ubytovania a prenájmu priestorov pre ambulanciu. Štát už začal zvyšovať atraktivitu všeobecného lekárstva zvyšovaním kompetencií praktických lekárov, ako aj Rezidenčným programom pre mladých medikov. A samozrejme, štát má v rukách najväčšiu VšZP, ktorá by mohla aktívne meniť sieť poskytovateľov, keďže je “trendsetter-om” a ostatné poisťovne ju zväčša musia nasledovať. Ak sa uskutoční aj racionalizácia siete nemocníc, tak možno niektorí lekári budú voľní pre ambulantnú sféru.

Povazujete nariadenie o verejne minimalnej sieti ambulantnej ZS za dostatocne, alebo by ste navrhovali nejaku reviziu? Aku? Co si myslite napriklad o rozsireni odbornosti, pri ktorych sa stanovuje minimalny pocet lekarov v ramci okresov a nie krajov tak, ako je to v sucasnosti pri vsetkych odbornostiach (s vynimkou styroch)?

Myslím si, že viac ako nejaké umelé územno-správne členenie na kraje či okresy by sa malo pri stanovovaní verejnej minimálnej siete brať do úvahy prirodzené spádové územie, najmä časová vzdialenosť poskytovateľa od bydliska pacientov, pričom by sa malo prihliadať na dopravnú infraštruktúru, hustotu osídlenia, určité demografické, chorobnostné či geografické špecifiká.


Z odpovedí bolo citované 9.6.2016 v článku týždenníka TREND.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS