O tom, či stavať novú UNB cez PPP alebo ako štátnu investíciu

Jana Čunderlíková, Aktuality.sk:
Minister zdravotníctva nám včera na otázku, či hovoril s ministrom financií o tom, že by sa nemocnica nakoniec staval za štátne peniaze povedal:

„Bavili sme sa aj na túto tému, myslím si, že je nejaká zhoda na ministerstve financií aj u nás, že asi v súčasnosti je efektívnejšie využitie peňazí z rozpočtu na dostavbu novej nemocnice,“

Na otázku, či nemocnica bude na Patrónke alebo Rázsochách, povedal:

“Sú aj iné lokality, aj Ružinov. My zohľadňujeme samozrejme aj geografickú dostupnosť, územné určenie miesta. To sú všetko veci, ktoré potrebujeme zohľadniť. To či dokážeme za behu napríklad v Ružinove postaviť. Toto všetko v súčasnosti je žiadané odo mňa, aby sme na to dali odpovede.”

Ján Kovalčík, INEKO:
Dúfame, že nový minister sa poučí z chýb svojich predchodcov a poloha novej univerzitnej nemocnice v Bratislave tentoraz už nebude vecou zákulisných rozhodnutí, ale serióznej analýzy. Tú by malo ministerstvo zverejniť a dať primeraný čas na pripomienky odbornej verejnosti. Umožní to vychytať prípadné nedostatky ešte pred definitívnym rozhodnutím o voľbe lokality.

Považujem za vhodné posúdiť aj variant, v ktorom by sa namiesto jednej obrovskej nemocnice postavili dve stredne veľké – v rôznych častiach Bratislavy.

Opätovné zváženie možnosti financovať nemocnicu zo štátneho rozpočtu je úplne legitímne. Aj tu však platí, že očakávame korektné porovnanie, nie otočku od protežovania PPP k jeho zatracovaniu. Ak ministerstvo ukáže, ako navrhne prevádzkovo efektívnu nemocnicu, odbúra prezamestnanosť i predražené nákupy, nepotrebujeme PPP. Ak si to len želá, ale má k tomu ešte ďaleko, PPP môže byť lepším riešením.


Z vyjadrenia bolo citované 10.5.2016 v článku na portáli Aktuality.sk.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS