O štátnom projekte eHealth

Kristína Grebačová, Hospodárske noviny:
Vlada vcera schvalila zmenu zakona, cim sa posunul termin na preukazy poistenca s elektronickym cipom a aj implementaciu eHealthu. Vsetky terminy su posunute o jeden rok, takze naprilad poistovne maju poslat tieto preukazy svojim poistencom do 31. decembra 2017, nie 2016. Myslite si, ze tento termin uz je realnejsi a ze sa konecne po tolkych rokoch podari zinformatizovat zdravotnictva?

Dušan Zachar, INEKO:
Ak na nové vedenie rezortu už nečakajú ďalšie míny, tak by sa snáď opätovne posunutý termín nábehu eHealth pri kompetentnom a angažovanom líderstve dal stihnúť. V tejto súvislosti je dôležité, že garantom eHealthu bude nový riaditeľ NCZI, ktorého si minister Drucker zobral z predstavenstva Slovenskej pošty, kde bol zodpovedný za informačné technológie, takže minimálne odborný potenciál tu je.

Co je podla vas najvacsou stopkou, alebo spomalovacom implementacie eHealthu?

To, že štátny projekt eHealth nemal doteraz reálne svojho pána, ktorý by za všetko niesol i reálnu zodpovednosť. Keďže eHealth je financovaný z eurofondov, bol tlak na efektívnosť ešte viac utlmený, resp. to bola pre mnohých výzva, ako z tohto projektu získať čo najväčšiu rentu. V súkromnom sektore by sa to ťažko mohlo stať. Dobrým príkladom je elektronizácia služieb zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorá potrebovala na realizáciu zlomok času a peňazí štátneho eHealthu.


Z odpovedí bolo citované 27.4.2016 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS