O príčinách odchodu slovenských lekárov do zahraničia

Mária Hunková, TREND:
Pripravujem temu o postaveni lekarov na Slovensku a o tom, ci zvysovanie platov zabranilo ich odlevu do zahranicia. Podla cisel, ktore mam z rakuskej, nemeckej a ceskej lekarskej komory, sa pocet slovenskych lekarov v zahranici zvysuje. Kontaktovala som zopar lekarov, ktori odisli do zahranicia, a vsetci zhodne hovoria, ze nielen mzdy, ale aj pracovne podmienky ci moznost menit zabehnute veci k lepsiemu je pre nich dolezite.
 
Ake konkretne opatrenia by sa mali zaviest, aby sa zlepsilo pracovne prostredie pre zdravotnikov? Ako ich motivovat, aby zostali  na Slovensku?
 
Dušan Zachar, INEKO:
Treba im odňať zbytočnú administratívnu záťaž, ktorú by mal na seba prebrať lacnejší nižší zdravotnícky personál. Lekár je príliš drahý na to, aby sa zaoberal byrokraciou. Nech len lieči pacienta a ďalej sa vzdeláva. V o trochu menšej miere to platí aj pre zdravotné sestry. Ďalej im treba vytvoriť pri odmeňovaní za prácu také podmienky, ktoré by ich motivovali dosahovať čo najlepšie výsledky pri čo najspokojnejších pacientoch. Nie je riešením, aby mali všetci lekári a ostatní zdravotnícki pracovníci vo svojej kategórii rovnaké mzdy, ale aby bolo možné ich viac diferencovať na základe rôznych merateľných výsledkov a indikátorov kvality ich práce. Nech sú tí najkvalitnejší aj najlepšie odmeňovaní, nech sú im rozšírené kompetencie meniť svoje oddelenia k lepšiemu, k lepšej kultúre a prístupe k pacientom, a nech môžu viesť ostatných pracovníkov k dosahovaniu týchto cieľov. To by mohlo byť jedným zo základných pilierov toho, aby nám tí najkvalitnejší neodchádzali do zahraničia, prípadne sa nám zo zahraničia vracali späť.

Preco je klucove, aby slovenski lekari natrvalo neodchadzali do zahranicia?

Vzhľadom na to, že v niektorých nemocniciach máme v rámci akútnej starostlivosti určitú prezamestnanosť lekárov, je dôležité, aby do zahraničia neodchádzali prevažne tí kvalitnejší lekári, nakoľko sa potom nutne znižuje kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti u nás a chýbajú tu cenné skúsenosti týchto lekárov, ktoré by od nich prevzali napríklad mladí nastupujúci lekári. Taktiež sa potom znižuje potenciál na zmenu zvnútra, na ktorú by mohli títo kvalitní a skúsení lekári tlačiť.

Ako hodnotite, ze napriek zvysovaniu platov lekarov sa stale zvysuje pocet tych, ktori odisli?

Vzhľadom na otvorený vnútorný trh EÚ a slobodu v pohybe pracovných síl to považujem za prirodzený jav. Na Západe je stále mzdová úroveň často výrazne vyššia ako u nás, takže aj za cenu prípadne nižšieho profesného zaradenia, opustenia rodiny a známeho prostredia volia lekári odchod do zahraničia za lepšími pracovnými podmienkami a mzdou. Niekedy môže byť za odchodom aj motivácia jasných pravidiel a vzťahov na novom pracovnom mieste v zahraničí, kde zdravotnícky systém funguje lepšie.


Z odpovedí bolo citované 20.4.2016 v článku týždenníka TREND.


 
 

 
Copyright © 2023 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS