O oddlžovaní nemocníc

Kristína Grebačová, Hospodárske noviny:
Pripravujem clanok o dlhoch nemocnic. Dlhy nemocnic uz dosahuju pol miliardy. Je oddlzovanie v tomto stadiu nutnostou alebo by existovala aj ina cesta? Minister chce najprv pripravit plan, aby sme predisli opatovnemu zadlzovaniu, a potom sa bude oddlzovat. To vsak vyzera na velmi odvazny plan, pripravit nieco taketo?

Dušan Zachar, INEKO:
Opakované oddlžovania predstavujú problém morálneho hazardu - aktérom sa neoplatí hospodáriť zodpovedne, ale naopak, môžu si žiť nad pomery, pričom pre nich neprichádza žiadny trest (konkurz, bankrot, exekúcie, odpredaj majetku, privatizácia, trestné stíhanie za spreneveru, nútená správa, opätovné nezvolenie do funkcie a pod.), ale pomoc od štátu. Preto je nevyhnutné, aby títo aktéri uverili, že v prípade nehospodárností už nebude nasledovať žiadna pomoc od štátu, ale trest. Ak sa to podarí ustanoviť prostredníctvom nutných systémových zmien a pravidiel pri hospodárení najmä štátnych nemocníc, tak potom sa môže uskutočniť oddlženie zdravotníctva, ktoré by však už malo byť skutočne posledným. Naakumulovaný súčasný dlh nemocníc vo výške viac ako pol miliardy eur totiž je už takou vysokou sumou, že ani pri dobrom priebežnom prevádzkovom hospodárení nemocníc sa nepodarí zmazať v dohľadnej dobe, čo prináša nemocniciam aj horšiu vyjednávaciu pozíciu pri vyjednávaní o cenách s dodávateľmi, ktorí si automaticky účtujú rizikovú prirážku za oneskorené platby. Súčasne by prípadné oddlženie nemalo diskriminovať neštátnych poskytovateľov a tiež by sa malo diferencovať medzi tými zariadeniami, ktoré už z prevádzkovej činnosti nevytvárajú stratu a tými, ktorí stále vytvárajú nové dlhy. Tým druhým by mal byť vyslaný signál trestu, a to že im nebude splatený celý dlh. Ide o naprávanie motivácií, aby sa viac oplatilo hospodáriť zodpovedne.

Ako vyzera oddlzovanie nemocnic v praxi? Napriklad ako to vyzeralo za Radicovej vlady, pripadne niektore z tych predchadzajucich?

Napríklad za ministrovania R. Zajaca bola pre účely oddlžovania celého zdravotníctva (nielen nemocníc) vytvorená štátna akciová spoločnosť Veriteľ, prostredníctvom ktorej sa odkupovali pohľadávky veriteľov, vzájomné sa započítavali záväzky s pohľadávkami a platili sa dlhy zo štátneho rozpočtu. Tu je to popísané presne: http://www.veritel.sk/scheme_veritel.php  Ale nebolo to bezpodmienečné oddlžovanie, nakoľko mala prebehnúť komplexná reforma systému zdravotníctva aj s transformáciou všetkých štátnych nemocníc na akciové spoločnosti a so zavedením tzv. tvrdých rozpočtových obmedzení pri ich hospodárení, čo malo zamedziť tvorbe ďalších dlhov. Aj pre politickú nestabilitu sa všetky tieto systémové zmeny nestihli zrealizovať. Za Radičovej vlády sa malo pristúpiť k dokončeniu transformácie štátnych nemocníc a z toho dôvodu malo prísť aj oddlženie. Oddlženie prišlo, avšak transformácia sa znovu nestihla, a to kvôli hromadným protestom lekárov a následnému pádu vlády. Lekári si hromadnými výpoveďami vymohli zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov, ktoré neboli dostatočne kryté zdrojmi, a tak hneď po oddlžení začal nový dlh nemocníc znovu rapídne narastať.


Z odpovedí bolo citované 18.4.2016 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2024 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS